Ботанічному саду ім. академіка Олександра Фоміна виповнилося 185 років

Це один із найстаріших ботанічних закладів України

22.05.2024

Ідея створення великого саду належала архітектору Вікентію Беретті, за чиїм проєктом зводили Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Ще 1834 року з Кременецького ліцею привезли рослини, вирощені у вітчизняних та європейських садах. Проте роботи відтермінували через брак коштів.

22 травня 1839 року професор університету Рудольф Траутфеттер висадив на відведеній території перші рослини. Відтоді ця дата вважається датою заснування Київського ботанічного саду.

ботсад

Фото: botanicus.kiev.ua

Унікальна колекція

Сьогодні садова площа становить 22,5 га, на яких розміщені 17 теплиць і 12 оранжерей. А сам сад давно став парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Західна його частина й донині залишається науковою зоною. На її території є оранжереї та розсадники з унікальними рослинами, яким потрібен постійний догляд наукових спеціалістів.

ботсад

Фото: botanicus.kiev.ua

Колекції ботанічного саду налічують приблизно 10 тисяч видів, форм і сортів різних рослин. Тільки тропічних і субтропічних понад 4 тисячі. Тут є одна з найвищих у світі споруд для збереження пальм — 30-метровий кліматрон, збудований 1977 року. У колекції кактусів та інших сукулентів 2 тисячі видів, а експозиція орхідей налічує понад 80 видів.

магнолія

Фото: botanicus.kiev.ua

Окрасою центральної частини й улюбленим місцем киян навесні давно став сад магнолій. Він був закладений ще у 1976 році і сьогодні має найбільшу в Україні колекцію рослин.

Благодійна співпраця

В історичному розвитку ботанічний сад Фоміна зазнав багато змін. Проте з різних причин вони не завжди були позитивними. На жаль, територію ботанічного саду довгий час не ремонтували, а ландшафтну архітектуру паркової частини не відновлювали й не підтримували належним чином.

Таскомбанк

Фото: Таскомбанк

Багато років тому до збереження ботанічної спадщини й паркової зони міста долучилися приватні компанії, серед яких Таскомбанк, ДТЕК, MacPaw, «Євразія.

Таскомбанк

Фото: Таскомбанк

Ще 2014 року Таскомбанк вперше провів масштабну реконструкцію Шевченкової долини ботанічного саду. Тоді співробітники розчистили територію, висадили магнолії та засіяли газони. Відтоді десять років поспіль банк опікується Шевченковою долиною та впорядковує зелену територію. Не став винятком і цей рік, особливий для ботанічного саду. Тож завдяки робітникам банку затишний куточок знов оновився та чекає на відпочинок киян і гостей міста.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram

Оксана Хромова