Business Wisdom Summit 2023: жіночий успіх набирає обертів

Найкращі нові фінансові стратегії, відкриття та активна робота на нових ринках, авторські лайфхаки у різних галузях економіки — ось, на що ставить і український бізнес, і держава на другому році війни. А локомотивом понад третини цих ідей є жінки, і їхня частка зростає. Про такий гендерний нюанс під час виступів згадували чимало спікерів у межах форуму Business Wisdom Summit «Патріоти бізнесу».

Український балістичний захист має панувати на світових ринках

Однією  найяскравіших та емоційніших спікерок була директорка зі стратегічного розвитку «Українська Броня» Анастасія Макова. Тема безпеки наших захисників вкрай нагальна. Підприємство опікується балістичним захистом від 2014 року. Компанія згодом стала першою на ринку, хто почав виготовлення шоломів і бронежилетів із високомолекулярного поліетилену та керамічних композитів. Але рік війни довів, що «Українській Броні» варто з такими виробами захопити цю нішу на світовому ринку, адже якість перевірена у найспекотніших боях. І у компанії вирішили ризикнути. За три місяці у Румунії стартує найбільше виробництво з виготовлення балістичного захисту під брендом «Українська Броня». Потужності спроєктовані так, щоб після завершення війни їх легко можна було релокувати до України. Розширюватимуть і штат працівників — усіх фахівців, крім суто низькокваліфікованих працівників, залучать з України. І серед них чимало жінок. За 8-9 місяців виробництво буде найбільшим у світі за кількісними показниками. І, як запевняє бізнеследі, найякіснішим.

Анастасія Макова

«Дохід нашої компанії, який 2022 року становив 15 мільйонів доларів, повинен зрости у десять разів упродовж року. А амбітність планів команди полягає у тому, аби посунути з ринку навіть китайських виробників, які зараз є лідерами. Ми будемо раді завершенню війни нашою прекрасною перемогою, але після параду наш бізнес не зупиниться. Наша бізнес-модель передбачає продаж виробів на світових ринках. У якості ми не сумніваємось, бо наші конструктори, технологи — це люди, які самі випробовують на собі наші вироби», — повідомила Анастасія Макова.

Серед фахівців є й жінки, які служили у ЗСУ, а тепер сприяють розвитку сучасного балістичного захисту. Підприємство має вже жіночу лінію з урахуванням анатомічних особливостей. До комплекту шолома та плитоноски доєднається ще й балістична ковдра, яка захищатиме поранених на ношах під час обстрілів, водіїв та волонтерів за кермом.

Сучасні технології з балістичного захисту є дуже перспективною новою нішею для інвестицій та прибуткових колаборацій. Зараз у компанії готові до появи нових партнерів, які поділяють амбітні плани «Української Броні», та запевняють у захищеності інвестицій.

Українське законодавство відповідає вимогам ЄС та захищає кредиторів

У межах форуму Business Wisdom Summit «Патріоти бізнесу» відбулася панельна дискусія про безпеку інвестування під час війни. Тема вкрай актуальна, адже навіть у державних банках частка проблемних і неповернутих кредитів (NPL) у 2023 році може перевищити 50%. Робота із проблемними позичальниками у воєнний час дуже важка. Але не менше проблем і у бенефіціарів — приватних інвесторів. Чи захищає їх інтереси українське законодавство про банкрутство? Відповідь давала керуюча партнерка Nobili Наталія Тищенко. На її думку, Україна крокує до ЄС, і наше законодавство щодо превентивних заходів для відновлення платоспроможності теоретично вже є відповідним до європейських норм.

Наталія Тищенко

«Якщо директор чи керівник компанії знає, що у нього є борги, то протягом місяця він повинен поставити питання про банкрутство. Якщо цього не відбувається, тоді бенефіціар з відповідною вимогою має звернутися до суду і відкрити впровадження щодо банкрутства. Після цього на підприємство приходить арбітражний керуючий, який є професійним антикризовим менеджером. Він вивчає та проводить інвентаризацію, фінансовий аналіз, досліджує, чи були виведені активи за кордон, загалом вивчає всі активи, які можуть стати у пригоді кредиторам, встановлює перелік та частки всіх кредиторів. На бізнес при цьому накладається мораторій. У разі знищення майна, який банк-кредитор мав за заставу, фінустанова може разом з іншими кредиторами відмовитися від застави, замінити її або отримати частку в загальній масі. У нас більше прокредиторський кодекс. Процедура банкрутства дає кредиторам можливість притягнути до субсидіарної солідарної відповідальності. На практиці більшість підприємств ще до початку війни вже були у стані доведення до банкрутства, але досить частими є випадки використання факту знищення майна від авіаударів як привід уникнути сплати боргів. Але майно було відчужено, тому є можливість повернення боргів за вартістю», — повідомила Наталія Тищенко, члекиня Ради Національної асоціації арбітражних керуючих України та Голова комітету з питань банкрутства Асоціації адвокатів України.

Аби хвиля банкрутств не втопила українську економіку, банки-кредитори виявляють поки що певну лояльність. Якщо боржники не можуть розрахуватися з постачальниками, то далі по ланцюжку йде криза неплатежів. Є бізнеси, які намагаються чинник війни зрозуміти та підтримати партнерів, а є ті, хто нею прикриваються: ракета знищила документи — шукайте. Про це також йшлося під час форуму. Як повідомив голова правління Ощадбанку Сергій Наумов, ті клієнти, яких держбанки кредитують завдяки доступу до фінансування, продовжують працювати і не зупиняють свій бізнес, що дозволяє їм повертати борги. Фінустанови при цьому кредитують як тих позичальників, які відновили діяльність без зміни регіонального розташування, так і компанії, які через бойові дії та воєнні ризики були змушені провести релокацію.

Директор департаменту корпоративного бізнесу, член правління банку «Південний» Олександр Матюшенко зазначив, що ставлення бізнес-позичальників до погашення боргів зараз виглядає краще, ніж це було до війни. Але через зростання необслуговуваних кредитів прогнозується скорочення загального обсягу кредитного портфеля щодо надання нових позик. А отже, до видачі нових кредитів стали жорсткішими вимоги: фінансування отримується під конкретні проєкти — купівля та реконструкція приміщень, енергоощадне обладнання тощо. Новим підприємствам стартувати буде важче — і по жінках це вдарить найбільше.

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев навіть звернув увагу на гендерний розподіл підприємців: з 24 лютого кожен другий новий ФОП відкрила жінка.

Данило Гетманцев

За даними «Опендатабот», цей тренд лише набирає обертів: від початку 2023 року зареєстровано 36 892 ФОП. З них 51%, тобто 18 776, створили жінки. На чоловіків припадають 49% — 18 116 фактів реєстрації. Жінки при цьому не змінюють професію, а сміливо стають конкурентами своїх колишніх чоловіків-працедавців, які не подбали про комфорт та безпеку фахівчинь на робочому місці.

І хоча цього року гендерний успіх в економіці не став темою окремої панелі Business Wisdom Summit, ігнорувати успішність бізнесвумен під час війни фактично неможливо.

Тетяна Марінова