Чеська група хоче йти на Євробачення з українською мовою, борщем та наративом про «адін народ»

06.02.2023

У Чехії 7 лютого мають оголосити переможців фіналу національного відбору на «Євробачення-2023». Якщо гурт Vesna переможе та представлятиме цю країну на Євробаченні, то це буде вперше, коли представниці іншої країни на цьому конкурсі заспівають українською мовою. Примітно, що у конкурсній пісні групи Vesna, яка називається My sister’s crown, звучить українська мова. Гурт начебто висловлює Україні свою підтримку. Але у соцмережах розгорілася дискусія навколо цієї пісні. Про це повідомляє видання ProUkraїnu.

 

«Сестро красива, ой ти сильна, хоробра, єдина, корона твоя», – співається у приспіві. У пісні звучать куплети чеською, англійською, болгарською мовою і з отаким приспівом українською мовою. Виразно чути елементи фольклору в стилі сучасної популярної музики. Однак багато глядачів помітили головну ліберальну, але і надалі великодержавну ідею твору: «росіяни та українці не мають між собою воювати, бо вони сестри-брати і взагалі один народ». Тому в соцмережах розгорілася хвиля дискусій навколо цієї пісні і навіть заклики серед українців Чехії голосувати за інший гурт, щоб Vesna не пройшла.

Особливо помітна позиція учасниці гурту Олесі Очеповської. Вона росіянка з Тамбовщини і виступає «проти війни». На своїй сторінці вона демонструє браслети з українською символікою та біло-синьо-білою символікою нових «ліберальних» росіян. Вона наче засуджує російську військову агресію та висловлює співчуття постраждалим від російських ракетних атак. Учасниці гурту називають свою пісню і кліп антивоєнними та хизуються, що кліп одразу ж забанили у росії та білорусі. Але далеко не всі глядачі поділяють саме такий підхід до протестів проти війни.

Наприклад, відома українознавиця Тетяна Швидченко застерігає від таких поспішних висновків.

«У Чехії 7 лютого мають оголосити переможців фіналу відбору на «Євробачення-2023». Майже нічого не знаю про учасниць гурту Vesna, але можу здогадатися. Пісня про якесь загадкове «слов‘янське» царство, в якому посварилися дві сестри. Але вони самі у тому не винні, бо посварила їх якась ще більш загадкова третя сила. Тобто хтось дістав поїдений міллю російський фейк про «народи-родичі» і заспівав гімн двоголовому імперіалізму. Загорнули це у відверту візуальну дичину з борщем і розмальованими майже кокошниками», — зазначає експертка.

Також Тетяна Швидченко звертає увагу на виконавиць, одна з яких, очевидно, зображає росію («і тут ікони вкрали»), а інша – Україну, яка «сама себе розмалювала червоним і страждає».

Новини партнерів