Чи продовжують українці подорожувати попри зростання цін?

04.05.2023

Наразі на ринку туристичних послуг ціни попереднього року зберігаються майже без змін. При цьому середні витрати на подорожі туристів Join UP! в попередньому 2022 році зросли на понад $100 у порівнянні з 2021 роком. Про це свідчать дані внутрішньої статистики туроператора. При цьому тривалість відпусток залишається стабільною — найчастіше українці відпочивають близько 7 днів.

Зміна туристичної логістики через повномасштабний напад росії на Україну значно збільшила вартість турів. Крім того, на це впливали й міжнародні процеси — подорожі дорожчали в усьому світі. Основна причина: істотне зростання попиту після зняття протикоронавірусних обмежень. Так, за даними Всесвітньої туристичної організації (UNWTO) понад 900 млн туристів здійснили закордонні поїздки в 2022 році, що в два рази більше за результати 2021 року, хоча й складає лише 63% від допандемічних показників. Прогнози експертів галузі говорять про те, що збільшення кількості мандрівників зберігатиметься.

Для українських туристів, які наразі переважно відправляються в мандрівки з найближчих до України аеропортів, це також означатиме зростання вартості турів. Ця тенденція вже фіксується протягом останніх років: у 2020 середня вартість придбаного туру в системі бронювання Join UP! складала $385, у 2021 — $454, у 2022 — $562, як і в першому кварталі 2023 року.

При цьому, за даними туроператора, мандрівники стають більш схильними до заощадження: ті, хто раніше бронювали тури в п’ятизіркові готелі Туреччини, тепер частіше замовляють вілли в Чорногорії. Серед інших інструментів економії — автобусні подорожі. Пропозиція таких турів значно збільшилась минулого року. Це особливо зручно, коли вартість відпустки на 10–14 ночей автобусом може дорівнювати семиденному авіатуру. 

Вартість найдешевших турів на двох туристів за кордон (наприклад, Туреччина автобусом) починається від $310, а найдорожчих (це зазвичай екзотичні країни) – може сягати за $46 000.

Утім, не можна сказати, що автобусні тури стали фаворитами мандрівників — далеко не всі згодні на тривалу поїздку й частіше надають перевагу комфортним умовам польоту з сусідніх країн. Попри всі труднощі, українці зберігають оптимізм і продовжують подорожувати — протягом 2022 року в туроператора Join UP! закордонні тури забронювали понад 158 000 мандрівників. При цьому середня кількість мандрівників в одному турі залишається незмінною — 2–3 людини. Тільки раніше це частіше були батьки з дитиною, а зараз — мама з подругою чи бабусею та дитина. 

«Потрібно розуміти, що на подорожі з України впливає чимало чинників. Крім економічної ситуації, це ще й обмеження на виїзд для чоловіків від 18 до 60 років в умовах воєнного стану. Це має наслідки й в сприйнятті подорожей — раніше люди більше їздили родинами за кордон, а тепер відпочивають всередині країни, — коментує Антон Савченко, регіональний директор Join UP!.Ще один важливий фактор — вимушений виїзд за кордон через бойові дії. Чимало з тих, хто тимчасово перебуває в інших країнах, продовжують звертатись до українського туроператора й бронюють наземне обслуговування, а до місць відпочинку дістаються самостійно».

Крім достатньо близьких популярних напрямків (Туреччини, північної Африки, півдня Європи) зберігається попит і на екзотичні тури. Як і раніше, такі подорожі тривають довше, адже тут значну частину вартості складають авіаквитки. Так, якщо середня тривалість туру сягає 7 ночей, то на екзотичних напрямках — 10–12 ночей.

«Український ринок туристичних послуг наразі перебуває не тільки під впливом подій, але й емоцій. Наприклад, цього року ми фіксували падіння бронювань напередодні річниці початку повномасштабного вторгнення, адже в соцмережах було чимало чуток про новий наступ агресора на столицю. Та коли ця інформація не підтвердилась, то кількість бронювань знову суттєво зросла», — коментує Антон Савченко, регіональний директор Join UP!.