Чи є шанс відшкодувати збитки, завдані рф в Україні? Відповідає адвокатка Тетяна Козаченко

21.11.2022

Артобстріли, релокація, багатогодинний блекаут, криза неплатежів, еміграція фахівців, руйнація нерухомості та рухомого складу… Щодня бізнес зазнає втрат — матеріальних і нематеріальних. Які можливості надає закон, аби примусити агресора сплатити за все? Відповіді знає адвокатка Тетяна Козаченко.

Кожен має вчинити дії на підтвердження спричиненої шкоди

Як правильно зафіксувати та зібрати докази про пошкоджене майно компанії?

Зазвичай власники бізнесу мають юристів, адвокатів, які допомагають їм вести справи, тому що без надання правової допомоги дуже важко здійснювати деякі процедури у будь-якій країні. Але перед цим бізнес, який потрапив під удари і зазнав збитків, може звернутися до органів місцевої влади для фіксації шкоди. Нагадаю, втрати можуть бути як нематеріальні, так і нематеріальні.

Матеріальні збитки може зафіксувати комісія з місцевих органів влади. Закон надає можливість звернутися до юристів, бо тільки вони можуть грамотно і коректно оформити документи. Можете звернутися до експертних установ, щоб скласти експертизу збитків.

Якщо шкоду, наприклад, у часі зафіксувати складно, можна вчиняти термінові дії — зняти відео, зробити фотографії, запросити людей, щоб скласти акт з описом збитків. Цей документ мають підписати усі присутні, щоб у майбутньому можна було їх залучити як свідків у суді. Надалі акт про пошкодження, фотографії і відео будуть предметом розгляду експертизи і доказами у суді щодо подальшого вивчення, затвердження та оцінювання завданої шкоди.

Коли приміщення орендується. Що з пошкодженого чи знищеного майна повинен зафіксувати орендар, а що — власник?

У бізнесі кожна особа повинна вчиняти максимальні дії для збору доказів. Усі докази разом можуть підсилювати позицію, бо вони більш широко, з різних сторін, розкривають факти та обставини одних і тих же або різних подій. Наприклад, уламки російської ракети у бізнес-центрі пробили стіну, і в офісі було знищено обладнання компанії-орендаря. Кожен повинен вчинити дії на підтвердження спричиненої шкоди — і власник офісного приміщення, і власник компанії-орендаря. Тому що на відшкодування може претендувати лише потерпіла сторона.

Власник обладнання може відшкодувати лише вартість свого майна. Але! Як він доведе причину, чому, наприклад, комп’ютери в його офісі були пошкоджені, не показавши, що була зруйнована стіна внаслідок обстрілу? Рівень цих доказів та рівень захисту — різний.

Саме тому докази збирають і власник бізнес-центру, і власник компанії-орендаря, але компенсацію отримає тільки та сторона, яка може довести, що вона власник пошкодженого майна і саме її інтереси порушені. Все це буде сприяти тому, щоб все ж таки дійти до тих результатів, коли можна буде не тільки отримати рішення суду, а грошове відшкодування збитків від винуватця. Власник приміщення отримає за стіну, а власник компанії — за обладнання.

Верховний Суд України ігнорує імунітет РФ

Як потрібно діяти після збору доказів та фіксації, аби отримати компенсацію за втрачене бізнес-майно?

Питання отримання компенсації дуже складне, тому що Україна та особи, яким завдано шкоди, внаслідок воєнного стану і неправомірних злочинних дій Росії, перебувають в екстраординарних подіях.

Що це означає?

У будь-якій правовій державі до відповідальності можна притягнути особу, бо над нею обов’язково є орган, який здатний цю відповідальність застосувати — поліція, прокуратура, суд. Наприклад, фізична особа у мирний час вчинила злочин — щось зруйнувала. У державі є правоохоронні органи, є суд, які силою можуть покарати злочинця — відправити до тюрми або стягнути штраф для відшкодування повної вартості знищеного майна, яке буде стягувати виконавча служба, тощо.

Коли у мирний час всі дотримуються законодавства, це означає, що ми знаємо, як працюють процедури і як має діяти особа, інакше вона отримає негативні наслідки у вигляді покарання.

А як щодо країн? Наприклад, держоргани порушують закон, як бути? Аби такому запобігти, держави, які є, наприклад, партнерами у міжнародному договорі, домовилися між собою, що вони укладають угоду або приєднуються до вже наявного документа і визнають, що рішення певного суду чи органу будуть виконувати на території своєї країни.

Наприклад, є міжнародний договір, до якого приєдналося багато країн. Держави-підписанти зобов’язуються виконувати рішення Європейського Суду з прав людини, якщо до нього звернеться громадянин їхньої країни. Повинна бути або добра воля, або система, в межах якої суб’єкт (фізособа, держава, підприємець) має підкоритися цій процедурі.

Якщо Росія була членом міжнародного договору в ЄСПЛ та виконувала його рішення, то всі рішення ЄСПЛ про громадян України або щодо громадян нашої держави Росія мала добровільно виконувати, бо РФ була об’єктом міжнародного договору.  16 березня 2022 року Росію виключили зі складу Ради Європи, бо вона не виконує рішення ЄСПЛ. Тож навіть якщо і є винесені рішення щодо РФ є, але вона їх не виконує. Нам доведеться чекати, коли в Росії зміниться політична структура і коли ця держава знову буде визнавати юрисдикції рішення ЄСПЛ, інших міжнародних судів та виконувати їх.

Натепер Росія почувається безкарною. Саме тому Верховний Суд України ігнорує імунітет РФ. Неможливо було раніше в українські суди подати позов проти будь-якої країни. Бо будь-яка держава за своєю волею і виконанням стоїть вище за суд будь-якої країни. Імунітет країн чинний у мирний час, коли держава є нормальним коректним партнером, сумлінно виконує міжнародні норми та процедури.

Оскільки РФ порушує суверенітет нашої країни, вона втрачає свій судовий імунітет, бо не існує процедур, в межах яких країна-агресор добровільно буде виконувати рішення судових органів України чи інших країн. Саме тому на сьогоднішні Росію неможливо притягнути до відповідальності, тому що вона не виконує рішення міжнародної спільноти, вийшла з міжнародних договорів та продовжує чинити злочини в Україні.

Але Росія не буде такою завжди, її політична система змінюється. Є сили, які намагаються зробити цю країну демократичною. І Путін не вічний. Він піде у небуття, усім його діям буде надана оцінка. Але у майбутньому неможливо буде притягнути винних у війні громадян РФ до відповідальності чи примусити Росію сплатити репарації, якщо ми не будемо мати зафіксовані юридичні справи, зафіксовані юридичні збитки та судові рішення з належними доказами (хто вчинив, що вчинив та на яку суму завдав шкоди).

Шлях до відшкодування довгий. Однак ми маємо фіксувати злочини та доводити їх наявними юрмеханізмами, розробляти паралельні механізми притягнення до відповідальності. Адже збір доказів та їхня фіксація дозволяють нам  спілкуватися з міжнародною спільнотою, розробляти механізми, які будуть впроваджені іншими.

Як майно нашого бізнесу є в інших країнах, так і російське майно є за кордонами РФ.  І, доводячи злочини Росії, можна буде відшкодувати збитки, завдані Україні, фізособам та нашому бізнесу, за рахунок російського майна у тих країнах, які є нашими партнерами.

Днями Генасамблея ООН проголосувала за створення міжнародного реєстру майнових збитків як фізичних осіб, так і держави Україна. Окремо зафіксована примусовість відшкодування. Які процеси це рішення пришвидшить?

Що більше країн приєдналося, то краще. Коли створять реєстр майна РФ та її союзників за кордоном, це пришвидшить розроблення процедур відшкодування. Коли сформують реєстр втрат нашої країни (як юросіб, так і фізичних), це також сприятиме активізації практичних механізмів реалізації майна закордонного РФ та передання отриманих коштів для відшкодування. Сукупний реєстр — це дуже добре, бо діяти по одному вкрай важко.

Питання, як легалізувати рішення українських судів за кордоном, вирішується

Якщо український бізнес напряму звернеться до ЄСПЛ, минаючи українську судову гілку, це пришвидшить процес отримання відшкодування?

Ні, бо після 12 березня 2022 року позови проти РФ не приймають, бо ця країна не є суб’єктом. Мають значення тільки справи про дії, які були прийняті до березня.

За кордоном будуть виконувати рішення українських судів щодо відшкодування втрат бізнесу?

На сьогоднішні процедури вдосконалюються щодня. Вирішується і питання, як легалізувати рішення українських судів за кордоном. Але поки ця робота триває, є очевидним, що якщо у нашого бізнесу або фізосіб не буде на руках рішень українських судів, то виконувати на території інших країн не буде чого.

А зараз наше спільне завдання, особливо бізнесу, показати характер — максимально притягнути до відповідальності РФ, змусивши її відшкодовувати всі втрати.

Натепер їх навіть неможливо оцінити, і війна триває, і неможливо повернути життя загиблим, неможливо відновити родини, неможливо відновити час. І щоб не було у майновому плані в подальшому відшкодовано, це все буде зроблено по мінімуму. Але ми повинні об’єднатися та виконати цю роботу до кінця, щоб кожен злочинець знав, що будь-яка його дія має наслідки. Я ж не тільки про країну кажу. Кожний громадянин  РФ, його діти та навіть онуки-праонуки будуть тягнути цей тягар працювати, щоб компенсувати ту шкоду, яку вони завдали Україні своїми злочинними діями. ФРН відшкодовувала свої репарації понад 60 років.

Фіксуйте всі втрати — як реальні матеріальні, так і нематеріальні

Чи є сенс позиватися щодо втраченої чи неотриманої вигоди?

Це найбільш складні справи, тому що вони потребують обов’язкової наявності експертизи, щоб посилити можливість отримання позитивного рішення.

Ймовірність успіху у таких справ невелика. Однак я все ж таки раджу тим,  хто хоче захищати своє майно, фіксувати всі втрати —як реальні матеріальні, так і нематеріальні на кшталт втраченої вигоди. Бо, коли механізми відшкодування будуть розроблені та впроваджені, ви повинні мати відповідні рішення судів на руках. Чи витрачати на це час, сили та ресурси — особистий вибір кожної особи.

Чи розглядатимуть зараз суди позови через втрати від неоплачених товарів і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях?

Це звичайні справи щодо захисту споживачів незалежно від того, окуповані території чи ні. Їх розглядають за місцем знаходження споживача. І зараз перешкод щодо звернення до суду з  такими позовами немає.

Війну страхові компанії називають «не страховим випадком». Чи є шанс примусити страхову компанію сплатити компенсацію за полісом, якщо майно втрачене через пожежу, а не пряме влучання ракети?

Страхові компанії – це звичайні українські компанії. Вони є приватними. І їх ресурс розрахований на діяльність у мирний час, коли щодня укладаються нові угоди та отримуються внески за вже існуючими полісами. І процедури їх роботи розраховані на покриття випадків за стандартною статистикою.

Компанії акумулюють внески, знаючи скільки в Україні автівок, яка щоденна статистика, наприклад, ДТП.  Зрозуміло, що є страховий фонд для компенсації по випадкам, якщо їх стало більше. Але таких екстремальних стрибків було вкрай мало. Це можна порівняти з дощем. Якщо випаде місячна кількість опадів у Києві за кілька годин, то лівнева система не витримає – і столиця почне тонути у воді. Але судитися з КМДА немає сенсу, бо ситуація екстремальна.

А ми через війну всі знаходимося у нестандартних і позастатистичних умовах. І навіть страховим компаніям, щоб працювати, треба отримати кожного дня певну кількість платежів, укладаючи угоди. А люди не хочуть страхуватися. А страхові компанії повинні сплачувати заробітну плату своїм працівникам, оренду за філії.

Якщо діє воєнний час, то і страхові компанії мають певний імунітет. Однак вони повинні мати деякі страхові фонди, бо їх дії повинні відповідати українському законодавству.  Але форс-мажорні обставини розповсюджуються і на них. Наприклад, територія їх роботи є окупованою, офіси пограбовані, співробітники звільнилися та поїхали за кордон.

Щодо реальності отримання компенсації від страхових компаній, то все залежать від умови договору, кожен з яких є індивідуальним. Якщо в полісі розглядається війна, як страховий випадок і ви виграли судовий позов, то після війни, якщо ваша страхова компанія ще виживе та продовжить роботу,  отримаєте компенсацію за умовами договору.

В цій частині великого значення набувають дії, наприклад, міжнародних  страхових компаній, які знаходилися в Україні. Подивимось, як вони будуть виконувати свої зобов’язання. Тому кожен страховий договір є індивідуальним. Треба вивчати його умови та дивитися на рівень страхової компанії і оцінювати в кожному конкретному випадку, які є перспективи компенсування страхового випадку внаслідок пошкоджень, які були здійснені.  Ракета потрапила – це одне, пожежа – це інше. Природа і причини цієї пожежі  — внаслідок війни чи внаслідок порушення техніки безпеки – це теж важливі нюанси.

Україна повинна започаткувати нову міжнародну практику отримання відшкодування від агресора

Чи є шанс у власників земельних ділянок отримати компенсацію за збитки, бо через «воронки» її неможливо використовувати?

Перше, треба зібрати докази щодо стану ділянки, в якому вона перебувала до її пошкодження. Це – фотографії, супутникові знімки, гул-карти. Зверніться до кадастрових груп, землеупорядників, які мають у архівах відповідні матеріали. Якщо будуть складені акти за підписом свідків, в якому зафіксовано стан ділянки після арт-обстрілів, додані фото та відео її стану до і після бомбардування, то є шанс отримати відповідне рішення суду.

Як правильно оформити факт наявності та втрати рухомого майн, а також довести, його вартість?

Звертайтесь до правників, тому що різні сфери визначаються різними показниками. Є кримінальне провадження, тому що шкоду нанесено внаслідок злочинних дій, а воєнні дії є злочинними. Відповідно треба не лише зафіксувати шкоду, але й подати заяву до правоохоронних  органів на те, щоб інформацію про злочин було внесено до  Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за фактом злочину. Тоді правоохоронні органи почнуть процедури, аби так само збирали та показували міжнародній спільноті кількість злочинів, які було вчинено.

За якою методикою обліковуватимуть прямі збитки?

Облік прямих збитків здійснюється експертами. Фахівці повинні встановити вид майна та його вартість, розмір шкоди, яка нанесена. Але ви можете допомогти, відновивши інформацію про майно – квитанції, гарантійні талони, інструкції з назвами моделей, фото та відео, на яких видно, що у вас це майно існувало.

Ми повинні все зробити для, того щоб росіяни відшкодували збитки. Міжнародна практика є, але вона далека від сучасних реалій нашої війни. Бо такі трагедії – рідкість. Останню ми знаємо, як Другу світову війну. Але ми можемо започаткувати нову міжнародну практику, розробити нові механізми та інструменти, бо  від наших згуртованих дій, їх системності та всеосяжності залежить, щоб не лише ми, але й і наші нащадки отримали компенсації. Бо вони нестимуть невідомо скільки років тягар через руйнацію нашої країни, знищену інфраструктуру та людські втрати. Відповідно, і росіяни впродовж кількох поколінь повинні сплачувати….

Тетяна Марінова