Твори Віктора Петрова-Домонтовича, зокрема «Дівчина з ведмедиком», «Доктор Серафікус» та «Без ґрунту», не лише вражають своєю майстерністю письма, але й стали справжніми провісниками українського постмодернізму. Домонтович вправно занурюється у психологічні глибини своїх героїв, розкриваючи складні аспекти їхньої душі та свідомості — одна з характерних рис постмодернізму. Його твори досліджують теми кохання, самоідентичності та внутрішніх конфліктів, пропонуючи читачеві новий погляд на ці вічні питання.
Ми вже розповідали про п’ять причин любити твори Домонтовича, а сьогодні публікуємо уривок з книжки, що вийшла у видавництві Vivat, де є реставровані фрагменти, які вважалися втраченими і не входили в жодне інше видання! А також друга частина: у тому, що вона взагалі існувала, не були певні навіть Юрій Шевельов та інші друзі письменника.
Уривок
Комаха приходив до Вер. Вер до Комахи. Він був незграбний, важкий і марудний.
Якщо вони сиділи поруч на канапі і вона клала свою підголену голову йому на груди, він почував себе ніяково. Він не уявляв собі, що йому треба робити, — чи слід йому притулитись щокою до її голови, чи покласти долоні на волосся, чи, може, тихенько гладити її вузькі плечі. Він не знав…
Останні новини
- Яскрава осінь з diadia: український бренд презентує новий дроп, що змінює сірі будні
- У Києві покажуть вебсеріал «Кожна смерть зменшує мене» про роботу парамедиків батальйону «Госпітальєри»
- Михайло Павлик – критик марксизму та борець за жіночі права: цікаві факти з життя відомого українця
- Карпати, їжа і покликання кухаря — про що нова книга від CREATIVE PUBLISHING
- Інтригувальна, витончена, але напрочуд ніжна: читаємо уривок із роману «Коббл-Гілл» Новости на главной
Вер цілувала його. Від поцілунку у Вер лишалося почуття, ніби вона цілує порожнечу.
Треба було мати велике почуття глузду й витриману тверезість, щоб не усвідомлювати як образу ніякову незграбність Комахи. Він не наважувався без дозволу доторкнутися до неї. Він торкався до її руки обережно й нерішуче. Їй доводилося стримувати себе, щоб не розсердитись або ж не розсміятись.
Вер стримувала себе тільки тому, що вона здібна була надавати ціну своїм примхам і химерам. Збуджувала неприродність. Недосвідчена незграбність Комахи викликала в ній таке саме враження, як і зелене небо, сині дерева, геометрія кубів, супрематизм фарб, кістяки скрипок сучасного мистецтва.
Їх зустрічі з Комахою були замкнені в формули геометричних форм і конструкцій, обернені в експериментальні схеми. Почуття, що на нього була здатна Вер, було тільки зовнішньою схемою цього останнього. Воно було розкладене на складові частини своїх елементарних рефлексів. Воно було конструктивне, лабораторне, викривлене. Споруда з бляхи, вапна, картону, скла. Татлінівська вежа, спіраль, перехрещення площин, геометрична формула, обрахунок співвідношень, умовність і абстракція; теорія «відносності», прикладена до почуттів, логічний висновок з геометричних властивостей тієї чотиримірної простягненості, що її створюють людина, просторінь і час.
Природа вмирає. Світ обернувся на продукт виробництва, а разом з тим, невідхильно, так або інакше, — і мистецтво, і кохання, і сама людина, і людські почуття й світосприймання сучасної людини. Природність почуттів і натуральність взаємин втратили свій сенс. Суспільства реконструюються згідно з новими законами виробництва.
Як у картинах Кандинського, так і в коханні Серафікуса й Вер було виключене все живе й органічне. Вони експериментували. Венера паризьких салонів, Венера Метценже або ж Клее, пародія негрських скульптур — така й була Вер: своєрідний життєвий парафраз кубістичної Венери Клее.
Скупо, голо, схематично. «Джиммі Хіггінс» або ж «Машиноборці» в поставі «Березоля». Це були театральні вистави, які повинні були відобразити ідею часу. Принаймні саме так, як режисер «Березоля» уявляв собі свій час.
Таке було кохання Вер до Серафікуса: скупе, голе, схематичне. Кістяк скрипки на картині Пікассо. Сценічний майданчик, звільнений від декорацій, з цеглою стін, позбавлених будь-яких прикрас.
Між ними ніколи не було сказано жодного слова, що пестило б. Колишні слова пестощів, сказані ненароком, бриніли фальшиво й штучно. Вони уникали їх, але нових натомість не знайдено. Віктор Шкловський уважав, що лайка може заступити пестливі слова.
Іноді хотілося простого, щирого, звичайного, ненатягненого. Навіть «моя дитино», «мій котику» в цій пустелі стереометричних голих споруд, у порожнечі кохання, викресленого в діаграмах, навіть ці тривіальні слова здались би бажаними, надзвичайними, радісними. В такі дні, коли хотілося живого й простого, коли хотілося не Клее й Кандинського, а житнього хліба живих почуттів, від зустрічі з Комахою і в нього, і в Вер лишалося почуття втоми й нудьги.
Кохання — символ нашої нудьги. Слід ретельно уникати, щоб, ховаючись від нудьги в коханні, не обернути самого кохання на нудьгу.
Вона сіла на стілець коло його письмового стола і в одчаї, насиченому полином безнадії, сказала:
— Яка нудьга, Серафікусе!