Чому болить голова і як це подолати?

Згідно зі статистикою, близько 4% людства страждає від затяжного хронічного головного болю, близько 30% не з чуток знайомі з мігренню, а взагалі головний біль відчувала хоч раз у житті кожна людина

04.12.2023

Про найпоширеніші типи головного болю сьогодні ми говоримо з автором книги «Біль у голові», засновником Інституту болю, кандидатом медичних наук, лікаремневрапатологом Володимиром Бєрсєнєвим.

Володимир Бєрсєнєв, Заслужений лікар України, лікар-невропатолог вищої категорії

«Давить на віскі», «стискає, немов лещатами», «пульсує», «неможливо труснути головою», «стукає в потилицю», «тупа» та інше існує чимало варіацій, як люди описують прояви головного болю. Однак більшість жінок і чоловіків, які страждають від цієї напасті, не часто йдуть до лікаря, задовольняючись анестетиком та мокрим рушником на голову.

І це дуже велика помилка. Тому що головний біль буває принципово різним, а його причин існує безліч. І нерідко вони лежать за межами черепної коробки. А тому й універсальне лікування таблеткою анальгіну та аспірину може або взагалі не дати результату, або полегшити страждання ненадовго. Що робити? «Лише лікар, який отримав від пацієнта максимально точну інформацію про характер та локалізацію болю, після певних обстежень може призначити дієве лікування, – каже доктор Берсенєв. – Причому часто можна обійтися без великої кількості медикаментів».

Щоб головний біль не порушував ваших планів і не погіршував якість життя, не терпіть, йдіть до невролога. Точна діагностикаце гарантія вашого одужання.

Мігрень: хвороба менеджерів, гурманів та активних людей

На вулиці чудова погода, у вас величезна кількість планів, але натомість ви лежите в темній кімнаті, згорнувшись клубком? Близько 30% людей на землі не з чуток знайоме зі словом «мігрень». Часто ця хвороба має генетичну схильність. Мігрень відома дуже давно, вперше вона була описана стародавніми цілителями в 3000 році до нашої ери!

Помічено, що найчастіше до мігрені схильні люди активні, цілеспрямовані, які прагнуть досконалості, емоційні та емпатичні, які займаються розумовою працею.

Крім того, існує явний зв’язок і з харчовими пристрастями людини, тому не дарма мігрень називають хворобою гурманів.

Схема правильного лікування вам підбере лікар, але дещо ви можете зробити, не чекаючи візиту до клініки. Просто зменшити або забрати з раціону продукти, які сприяють мігрені. Серед них ті, що викликають різке звуження та розширення судин.

Викликати біль можуть також підсилювач смаку натрію глутамат, консервант нітрат натрію, замінник цукру аспартам. Не забуваємо про кофеїн! Існують дані про те, що і глютен посилює головні болі, тому будьте обережні з продуктами, що містять глютен!

Отже, запам’ятайте список продуктів, які можуть спричинити головний біль. Це сири типу чедер та пармезан, сири з пліснявою та моцарела. М’ясні копченості, рибні консерви, ковбаси, сосиски, продукти фаст-фуду та китайських ресторанів. Алкоголь (особливо червоне вино та пиво), газовані напої, кола. Чай, кава, какао, шоколад, горіхи. Оливки, квашена капуста. Малина, банани, томати, обліпиха, аґрус, баклажани, огірки, авокадо, ананаси, цитрусові, кукурудза, боби, гриби.

Але є продукти, які любить ваша голова! Це багаті магнієм морська капуста, броколі, болгарський перець, петрушка, диня, гречка та вівсяні пластівці. Ненасичені жирні кислоти, що містять кукурудзяна, оливкова олія, мигдаль.

Якщо дотримуватись цих простих рекомендацій щодо харчування, можна суттєво полегшити собі життя та скоротити кількість нападів мігрені без медикаментозного лікування.

Головний біль напруги (ГБН): уникайте стресів, конфліктів, втоми

Цей тип болю легко розпізнати, якщо помітити, що періодично біль слабшає, а то й зовсім голова раптом перестає боліти сама по собі. Так, це відбувається, коли людина відволікається, отримує позитивні емоції. Наприклад, на природі, при перегляді комедії чи гарної вистави, при спілкуванні з приємними людьми, займаючись улюбленими домашніми тваринами.

Крім болю в голові, пацієнти, які страждають на ГБН, скаржаться на безсоння, втрату апетиту, розсіяність уваги, слабку працездатність, млявість. Характер болю – здавлюючий, хвилеподібний. Підсилювачами болю виступають гучні звуки, яскраве світло, розчісування волосся і навіть шапка чи кепка!

Якщо лікар підтвердить, що ви страждаєте від ГБН, то насамперед спробуйте

Врегулювати свій спосіб життя, щоб у ньому було менше травмуючих факторів, перенавантаження, конфліктів, а більше позитиву та цікавих занять. Допоможуть сеанси психотерапії, розслаблюючий масаж, фізіотерапія, йога, аутотренінг, гарячий душ, лікувальна фізкультура та масаж комірцевої зони.

Кластерний головний біль: дотримуйтесь режиму

Односторонні болі, які більше властиві чоловікам, ніж жінкам. Приступоподібні, з’являються серіями, можуть тривати тижнями і навіть місяцями. По кілька нападів на день. Також раптово можуть зникати власними силами й не турбувати тривалий час. Часто виявляються гострим болем навколо одного ока і позаду ока, закладеністю у носі, почервонінням ока, сльозотечею.

Особливість кластерних болів така, що часто вони мають сезонний характер. А ще вони підпорядковані циркадним ритмам (біологічним годинникам), які контролюються гіпоталамусом. Тому елементарний збій режиму, зміна клімату, часового поясу, порушення сну та неспання, перевтома, гормональні порушення можуть спричинити кластерний біль.

Якщо ви схильні до кластерного болю, то режим це ваша біблія! Намагайтеся організувати своє життя так, щоб організм не відчував стресів від різких змін способу життя.

Порушення мозкового кровообігу: головний біль – перший тривожний дзвіночок небезпеки

Мозок потребує постійного припливу крові, яка приносить йому кисень та поживні речовини. Живлення кожної нервової клітини (нейрону) забезпечують безліч великих судин та дрібних капілярів із двох артеріальних систем (басейн внутрішніх сонних артерій та хребетних артерій). Це найскладніша ювелірна структура, найменший збій у якій може призвести до тяжких наслідків. Якщо настає гіпоксія, то мозок починає поступово втрачати свої функції.

Причини порушення кровообігу можуть бути судинними (атеросклероз, артеріальна гіпертензія або гіпотензія, діабетична ангіопатія та ін.) та позасудинними. Найважливішим позасудинним фактором розвитку порушення кровообігу в басейні вертебральних артерій є екстравазальна компресія при спондильозі, остеохондрозі шийного відділу хребта, грижах міжхребцевих дисків, при зміщенні шийних хребців.

Як критерії початкових проявів хронічного порушення мозкового кровообігу приймають наявність двох або більше симптомів, які повторюються щонайменше один раз на тиждень протягом не менше 3 місяців: зниження пам’яті, головний біль, запаморочення, шум у голові, зниження працездатності, підвищена дратівливість, порушення сну.

При прогресуванні захворювання формується дисциркуляторна енцефалопатія. Згодом руйнування мозку стають більш широкими, а прояви хвороби помітнішими: болить голова, страждає зір і когнітивні здібності, слабшає хода, порушується сон, з’являється емоційна неврівноваженість та інше.

Лікування хронічного порушення мозкового кровообігу має бути комплексним з урахуванням усіх можливих причин та стадії процесу. У «Медичному центрі Берсенєва» використовується метамерний метод лікування, який спрямований на нормалізацію кровообігу головного мозку, покращення венозного відтоку, а також покращення стану шийного відділу хребта.

Пам’ятайте, біль у будь-якій частині голови – це сигнал тривоги, який нам подає організм у разі небезпеки. Тому заспокоюючи себе тим, що у всіх іноді болить голова, і приймаючи анальгетики, ви не усуваєте причину, а просто відключаєте сигнал і відтягуєте ваш візит до лікаря, посилюючи небезпеку. Бережіть себе!