Чотири кроки назустріч гендерній рівності  після перемоги України

Аліна М’якенька, виконавча директорка ГО “Український Жіночий Конгрес”

Повномасштабна війна, яку розпочала російська федерація проти України 24 лютого, стала викликом для всіх українців. Ми розгорнули опір на всіх фронтах — військовому, гуманітарному, соціальному, волонтерському.

Жінки на цих фронтах демонструють активність, якою можна пишатися: займаються висвітленням подій в Україні, міжнародною адвокацією, воюють на передовій, та дипломатичному фронті, організовують волонтерські рухи, розвивають та релокують бізнеси

При цьому часто залишаються не в фокусі уваги.

Важливо, аби після перемоги у війні, практика гендерної нерівності відійшла у минуле. 

Отже, які кроки мають і повинні змінити становище жінок в Україні та сприяти гендерній рівності?

Ратифікація Стамбульської конвенції 

Україна брала участь у написанні тексту Конвенції та підписала її ще у 2011 році. Наступний крок — ратифікація — відбулась 20 червня цього року. 

Ця Конвенція, яку ще називають Стамбульською, має на меті захист жінок від насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідацію насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинене також і щодо чоловіків і дітей (хлопців і дівчат). На сьогодні це найбільш всеосяжна міжнародна угода у цій сфері, що використовується як основа для дій багатьох країн у Європі та за її межами”.

Ратифікація Стамбульської конвенції посилить правовий захист постраждалих і забезпечить їм доступ до правосуддя, дасть змогу захистити українських громадян, які постраждали від насильства не лише в Україні, а й за кордоном”.

Водночас, передбачається, що у школах дітей мають навчати принципів рівності між жінками та чоловіками, ґендерних ролей без стереотипів. Поведінкові паттерни мають формуватися на ранніх етапах життя. І для українського суспільства це вкрай важливо.

В Україні постійно зростає статистика звернень щодо домашнього насильства. Так вона зросла на 47% у порівнянні – 8 місяців 2020 року до 8 місяців 2021 року.

За 8 місяців 2021 року до поліції щодо домашнього насильства звернулися стільки ж людей, як за весь 2019 рік — надійшло 209 тисяч звернень.

Ці цифри не враховують психологічного насильства.

Повномасштабна війна в Україні, яку розпочала росія, поглибила цю проблему. Так, до прикладу, на Львівщині, з початку повномасштабного вторгнення й до 5 травня, на лінію 102 надійшло майже тисячу викликів про домашнє насильство. Збільшилась і кількість звернень до системи безоплатної правової допомоги від жертв домашнього насильства. 

Лише з початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 43 звернення від осіб, які постраждали від домашнього та гендерно зумовленого насильства. Варто зауважити, що їхнє значне збільшення зафіксували саме з квітня. Більшість таких звернень від літніх людей, проти яких вчиняється домашнє насильство власними дітьми.

Впровадження гендерних квот

Український Жіночий Конгрес на своїх майданчиках активно лобіює питання гендерних квот на керівних посадах, в Уряді та Парламенті. 

У Верховній Раді України першого скликання було лише 2% жінок. Наразі такий показник вищий: у Парламенті, обраному у 2007 році, кількість жінок становила 8,02%, у 2012 році – 9,66%, а у 2014 році – 11,37%, а у 2019 році – 21,04%. І це найкращий показник присутності жінок у Парламенті за усі роки незалежності України. Таке збільшення представлення жінок у парламенті відбулося завдяки змінам у законодавстві, запровадженні виборчих квот, а також суспільно-політичним процесам, які мали місце в Україні протягом останніх років.

Жінки мають бути допущені до прийняття рішень і бути представлені в Уряді,  та Парламенті, місцевому самоврядуванні, керівних посадах у бізнесі. 

За даними Gender PayGap Statistics там, де чоловік заробляє долар, жінка заробляє 81 цент. В Україні розрив між зарплатами жінок і чоловіків складає понад 20%, за даними Держстату. Крім того, за даними Бюро Міжнародної організації праці за 2019 рік, 57% опитаних міжнародних компаній підтвердили, що гендерна рівність сприяє покращенню результатів бізнесу. Три чверті опитаних заявили про збільшення прибутку від 5 до 20%. 

Саме талант та компетентність мають формувати оплату праці та рівень займаної посади, і аж ніяк не вік чи стать.

Цікавим є приклад Австрії, що запровадила квоти виключно для наглядових рад державних компаній. Представництво жінок збільшилося з 26% у 2011 році до 47% у 2017 році. Більшість компаній передчасно досягла необхідних показників, а у 32 з 54 компаній жінки склали більше ніж 50% членів наглядових рад. У 2018 р. в Австрії гендерні квоти запровадили навіть для приватних компаній.

Наприкінці 2021 року Франція ухвалила закон, який вводить гендерні квоти на керівні посади у бізнесі. 

Закон про економічну та професійну рівність жінок і чоловіків зобов’язує всі компанії з кількістю співробітників понад 1000 осіб мати не менше 30% жінок серед керівників вищої ланки до 2027 року та 40% жінок – до 2030 року. Невиконання норм закону загрожує компаніям фінансовими санкціями.

Минулого тижня Європейська Комісія затвердила пропозицію “Жінки в радах директорів” щодо забезпечення гендерної рівності на вищому управлінському рівні компаній

Таким чином, запровадження квот – це питання не благодійності, а соціальної справедливості.

Квоти для жінок допоможуть пробити «скляну стелю», яка є у бізнесі.

Підтримка жіночого бізнесу

Війна ще раз показала нам силу і витривалість жінок. Показала, що розбудова країни і відродження економіки — те, в чому жінки можуть реалізуватися. Підтримка жіночого бізнесу важлива сьогодні ще й тому, що велика кількість чоловік стала на захист країни. В той час, коли передова воює, жінки можуть стати рушійною силою для запуску економіки.

Що потрібно для підтримки жіночого підприємництва?

Створення і розвиток жіночих професійних спільнот. Вони стануть тим осередком, де жінки зможуть ділитися знаннями і досвідом. Важливим кроком стане також фінансова підтримка жіночого бізнесу — впровадження державних, приватних та грантових програм саме для жінок-керівниць. 

Окреме нагальне питання сьогодні — допомога з релокацією бізнесу під час війни. Так, український уряд запустив Програму щодо тимчасового переміщення підприємств з постраждалих від війни регіонів, зокрема, до західних областей. Станом на початок травня 2022 року вже близько 500 підприємств переїхало, 300 з них поновило роботу, ще 122 підприємства перебувають в процесі переїзду, за даними комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

Жінки демонструють успішний досвід релокації. Під час Регіонального Українського Жіночого Конгресу 30 червня підприємниці поділились кейсами перевезення бізнесу — цей досвід стане корисним тим, хто замислюється над релокацією бізнесу, або ж наразі в процесі.

Рівна оплата праці

Сьогодні заробітна плата української жінки в середньому на 20% менша за чоловічу. Вона має лише 30-відсоткову вірогідність стати керівником. І належить до 67% жінок, які зазнали насильства. Але, як і кожна четверта співгромадянка, соромиться навіть говорити про це.

Україна в цій проблемі не самотня: за даними дослідження Єврокомісії, майже всюди жінки заробляють на 16% менше, ніж чоловіки, рідше стають топ-менеджерами. 

Регіональний Український Жіночий Конгрес, проведений 30 червня в Івано-Франківську, зібрав понад 30 спікерів і спікерок, які своєю проактивною позицією демонструють, що внесок жінок у майбутню перемогу України важко переоцінити. Волонтерки, громадські активістки, підприємиці, політикині, журналістки — кожна з них веде боротьбу на своєму фронті. 

Варто усвідомити, що жінки мають бути у фокусі уваги, повинні мати доступ до прийняття рішень, дійсно впливати на державну політику, і робити впевнені кроки назустріч цьому.