Cуд Греції зняв звинувачення у шпигунстві з зірок Netflix сестер Мардіні та ще 22 волонтерів, які рятували біженців

16.01.2023

Грецький суд ухвалив перше рішення у справі 24 волонтерів та активістів неурядової організації Emergency Response International Center (ERCI), які брали участь у порятунку мігрантів, котрі намагалися перетнути Егейське море, щоб дістатися до Лесбосу в 2018 році. Про це повідомляє The Guardian. Проти волонтерів були скасовані звинувачення у шпигунстві та підробці документів. Водночас більш серйозні звинувачення — у незаконному перевезенні мігрантів, членстві в злочинній організації, відмиванні грошей, шахрайстві та незаконному використанні радіочастот — залишаються.

Серед відповідачів — плавчиня та біженка з Сирії Сара Мардіні, яка втекла з країни разом із сестрою Юсрою. Netflix зняв про них фільм The Swimmers («Плавчині»), який мав чималий успіх.

Звинувачення прокуратури ґрунтуються на звіті грецької поліції, який містить кричущі фактичні помилки, зокрема стверджується, що деякі з обвинувачених декілька разів брали участь у рятувальних операціях, коли вони фізично не були в Греції. У звіті також цитується спілкування між волонтерами, яке відбувалося в інший період часу.

Окрім цього, волонтерів звинувачують у незаконному використанні радіочастот Грецької берегової охорони та агентства Європейського Союзу з безпеки зовнішніх кордонів (Frontex), хоча у звіті поліції визнається, що будь-хто, в кого є радіо з ультракороткими хвилями, може отримати доступ до незашифрованих радіоканалів.

Законну діяльність зареєстрованої як некомерційна організація ERCI зі збору коштів прокуратура кваліфікувала як відмивання грошей. Загалом волонтерам ще загрожує до 20 років в’язниці.

Суд ухвалив частково зняти звинувачення через декілька годин після того, як до цього закликала ООН, яка наголосила, що такі судові процеси «криміналізують роботу, яка рятує життя, і створюють небезпечний прецедент».

Як повідомлялось, десятки тисяч людей, які тікають з Африки та Близького Сходу, прагнуть потрапити до Греції, Італії та Іспанії в надії на краще життя в Європейському Союзі. За даними Міжнародної організації з міграції, у Середземному морі з 2021 року загинули або зникли безвісти майже 500 мігрантів, наразі в Греції не працюють цивільні пошуково-рятувальні організації.