Дах на місці: 7 книжкових новинок для вашої здорової психіки

20.07.2022

Кожен з нас зараз проходить, мабуть, найбільше випробування у житті: ніхто не був насправді готовим до війни і у кожного свої нюанси та відтінки травми. Кожен справляється з травмою, як може, але чи достатньо у нас для цього сил та знань? Поспішаємо до вас з першою книжковою допомогою: читайте про новинки літа від національної книжкової платформи Yakaboo.

Міф досвіду. Чому ми засвоюємо хибні уроки і як це виправити? Емре Соєр, Робін М. Гоґарт

Наскільки сьогодні є актуальним те, що ми знали про життя, стосунки і себе самих до війни? Досвід сьогодні ставиться під сумнів і не є більше вагомою перевагою. Втім, дослідження вчених-біхевіористів, які написали цю книгу, свідчить про те, що й у звичайних умовах досвід може ввести в оману. Вони доводять, що часто висновки, які ми зробили з минулого, можуть бути зовсім хибними для нових ситуацій. Без скептицизму та критичного мислення ми ніби знаходимося у полоні власних переконань замість того, щоб знаходити найкраще рішення для кожної нової проблеми. Автори дають поради про те, як мислити без застарілих фільтрів неактуального досвіду. 

Подумай знову. Сила розуміння власного незнання, Адам Грант

Зараз багато хто з нас мусить переучуватись. Хтось опановує нову мову, новий культурний код в іншій країні, хтось вчиться новій роботі, комусь доводиться перелаштовувати свій розпорядок дня. Здатність переосмислювати та перенавчатись — риса розумних людей. Але першою сходинкою до нових знань та навичок є чесна відповідь на запитання про непохитність наших особистих істин. Суперечності — не загроза нашому его. Ми оточуємо себе комфортною інформаційною бульбашкою, але варто розуміти, що люди, які незгодні з нашими думками змушують нас вмикати критичне мислення, рухатись від глухої переконаності до розумової гнучкості. Адам Грант, американський вчений-психолог і автор; професор Вортонської школи бізнесу, дає рекомендації про те, як зробити своє мислення гнучкішим та вільнішим.

Наразі книжка доступна в електронному форматі.

Звільнись від емоційного насилля. Як розірвати замкнене коло приниження і сорому в стосунках, Беверлі Енґел

Війна, як і будь-яка криза, збільшує контрасти у нашій більш-менш тьмяній картинці світу. Нарешті зло називається злом, чаша терпіння переповнюється і, принаймні у нашому приватному житті, ми відмовляємося бути жертвами. Проте звільнитись від емоційного насилля буває непросто, адже зазвичай багато маніпуляцій, газлайтингу, співзалежності. У своїй книжці психотерапевтка Беверлі Енґел «виводить з темряви» найбільш руйнівні техніки, якими користуються абьюзери, щоб зламати нас. І дає дієві інструменти для визволення, для повернення собі контролю та радості життя. Засоромлені, з розтрощеною самооцінкою, ми мусимо почати зі співпереживання самим собі. Це допоможе загоїти душевні рани та зробити наступні кроки до подолання емоційного насилля. 

Наразі книжка доступна в електронному форматі.

Люби без ілюзій. Як звільнитися від токсичних стереотипів і побудувати здорові стосунки, Анна Топіліна

Часи змінюються, а ілюзії про кохання у сучасних жінок та дівчат все ніяк не дають їм будувати здорові та щасливі стосунки. Анна Топіліна, українська блогерка та перекладачка розмірковує над власним досвідом, намагаючись розібратися, що з «народної мудрості» та «традицій» може стати у пригоді для побудови здорових стосунків у ХХІ столітті. Твердження за твердженням розвінчуються стереотипи. Приклад за прикладом викарбовується розуміння про міфи романтичного кохання, про «тривожні дзвіночки» на перших етапах знайомства. Виявляється, що більше за вміння красиво махати віями корисне вміння вчасно піти, бути собою, поважати власні кордони. І коли опанувати ці вміння, то тоді вже й можна жити в парі «довго й щасливо». 

Хочу! Як навчитися розпізнавати свої справжні бажання, Люк Бургіс

Коли людина не знає, чого вона насправді хоче, то шлях її до щасливого життя може бути занадто довгим. Часто буває так, що ми переслідуємо зовсім не наші, а кимось навіяні чи нав`язані бажання. Батьки сказали, що треба бути юристом, а чоловік каже, що блондинкою я б виглядала привабливіше, а діти воліли б мого цілодобового догляду. З часом ви не розрізняєте, де бажання ваші, а де ні. Йдучи до чужих бажань, ви втрачаєте драйв. Або, навпаки, буває так, що хтось занадто захоплюється своїми бажаннями та «йде по головах». Як взяти свої бажання під контроль і нарешті бути вільними — ось про що ця книга. Люк Бургіс — підприємець та викладач власної школи бізнесу. Він вважає, що на шляху до успіху головне — цілеспрямоване, контрольоване бажання. Хотіти інакше — цікава техніка, спробуйте! 

Розумію тебе! Як виховувати дітей без крайнощів, Антоніна Оксанич, Наталя Біда, Олександра Сидорченко

У цій книжці в стислій та доступній формі подано сучасні знання з психології дитини. Авторки Антоніна Оксанич, Наталя Біда і Олександра Сидорченко зібрали найважливіше для того, щоб батьківство було радістю, а в країні розвивалася взаємоповага. Завдяки зворушливим, подекуди жартівливим та однозначно влучним ілюстраціям Юлії Тверітіної кожен персонаж немовби оживає: так легко впізнати себе і в дитині, і в дорослому — мамі чи татові. Хай би які вони були — радісні, втомлені, сердиті — батьки люблять своїх дітей так, як можуть, а ця книжка допоможе всім охочим відкалібрувати свої почуття, навчитися висловлювати їх без шкоди для рідних і досягти близькості у стосунках між батьками та дітьми.

Як підтримувати дітей у кризових ситуаціях. Порадник для батьків, Малґожата Тарашкевич

Мабуть, ми не до кінця ще усвідомлюємо, як українські діти переживають досвід війни. Це нескінченно складно і страшно і для тих, хто перебував у зоні бойових дій, і в окупації, і в більш-менш спокійних місцях, і для тих, кому довелося переїхати до іншої країни. Діти потребують підтримки, але ми не знаємо, чим саме допомогти. Поради авторки стосуються будь-яких кризових ситуацій. Під час кризи важливо зменшити дитячий страх, посилити почуття безпеки й віри в те, що все буде добре. У книжці ви знайдете приклади дій, забав і вправ, які додають сил і зміцнюють психічну стійкість дітей та зменшують напруження й стрес.

Окремий бонус — корисний «Довідник безбар’єрності». Це проєкт першої леді України Олени Зеленської, який створювався в мирні часи, щоб прибрати фізичні, психологічні й навіть мовні перепони з нашого життя. А тепер такою перешкодою є війна, тож довідник доповнили новим розділом «У воєнний час», який містить поради та інструкції, актуальні зараз для найуразливіших категорій населення – сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю

Книжка не замінить вам психолога чи психотерапевта, але може дати вам розуміння того, що відбувається з вашими думками та відчуттями, це дієвий інструмент самодопомоги.