Демографи: що довше жінки перебуватимуть за кордоном, то більше намагатимуться залишитися там назавжди

27.12.2022

Наступний рік буде роком катастрофічного падіння народжуваності, і є ризик, що до 2030-го населення України скоротиться до 35 мільйонів. Такий прогноз оприлюднила директорка Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи академік НАН України Елла Лібанова.

Втрати населення через війну та пов’язані з нею міграційні процеси науковиця називає катастрофічними.

 «Я мрію, щоб до 2030 року нас було 35 мільйонів. На жаль, цього може й не бути. Під час війни ми втрачаємо людей через надмірну смертність. Це не тільки загиблі, а й ті, хто вмирає через стреси, перевантаження, неякісне харчування, недостатність медичної допомоги», — сказала вона.

Також, за словами Елли Лібанової, дається взнаки низький рівень народжуваності.

«Аби мати просте відновлення поколінь, треба щоб одна жінка за своє життя (усереднено) народила 2,13-2,15 дитини. 2021 року ми мали показник 1,1. 2022 року — ще менше, але скорочення ще не буде катастрофічним за рахунок дітей, які народилися у першій половині року. Дай Боже, щоб 2023-го ми зупинилися на показнику 0,8», — наголосила демограф.

Ще однією болісною проблемою є міграція. Перспектива повернення залежить від тривалості бойових дій та від умов, що формуватимуться після війни.

«Що довше жінки перебуватимуть за кордоном, то більше вони адаптуються й намагатимуться залишитися там назавжди. Крім того, що довше триватиме гаряча фаза війни, то більше буде зруйнована наша інфраструктура — як виробнича, так і соціальна, передовсім житлова. Якщо у людей зруйноване житло і немає роботи, їм не буде куди та для чого повертатися», — пояснила Лібанова.

При цьому масова депортація російськими загарбниками жителів тимчасово окупованих територій України може свідчити про намір окупантів змінити демографічний склад цих регіонів.