23 листопада 2024 року вся Україна та світ вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.
Голодомор — це українське слово, що означає «смерть від голоду» або «вбивство голодом», від слова «голод» (голод, голодування) та «мор» (масова смерть, епідемії). Використовується для визначення низки політик, спрямованих на вбивство величезної кількості людей, зокрема, Великого Голоду 1932-1933 років, жертвами якого стали селяни в різних частинах Радянського Союзу, але найбільш радикально — в Україні.
Серед істориків триває дискусія щодо кількості жертв, які загинули під час Голодомору. Сьогодні історики здебільшого згадують про 4,5 мільйони українських жертв (тобто приблизно п’яту частину з 25 мільйонів українських селян на той час). Однак ця цифра не є остаточною і може бути переглянута в майбутньому; крім того, деякі дослідження також враховують «демографічне відлуння» (більш загальний вплив Голодомору на народжуваність і демографію), що може призвести до вищих цифр.
Аби дізнатися більше про голод, який пережили наші пращури-українці, пропонуємо вам добірку фільмів про Голодомор.
29 фільмів про Голодомор, які розкривають страшну правду про трагедію українського народу
Голодомор. Забутий геноцид, (2013)
Це французький документальний фільм про геноцид українського народу від французької режисерки Бенедикт Бане. Фільм базується на архівних документах, коментарях експертів з України та Франції й свідченнях численних очевидців.
Голод-33, (1991)
Український фільм кінорежисера Олеся Янчука. Фільм знятий за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь» — перший художній фільм, який розкриває злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України — штучний голод 1932 — 1933-х років.
Ціна правди, (2019)
«Ціна правди» або «Ґарет Джонс» — копродукційний фільм польської режисерки Аґнєшки Голланд. Сценарій написала американська журналістка українського походження Андреа Халупа. Фільм розповідає про валлійського репортера, який вперше в західній пресі заявив під власним ім’ям про Голодомор.
Гіркі жнива, (2017)
Канадський кінофільм про історію кохання в розпал українського Голодомору 1932—1933 років. Фільм відомий також під назвою «Врожай диявола». Є першою англомовною художньою кінокартиною про Голодомор та має започаткувати серію фільмів про ідентичність України.
Радянська історія, (2008)
Латвійський документальний фільм про історичні події у Радянському Союзі перед початком, протягом і після Другої світової війни, Голодомор, злочинну суть комунізму, прояви нацизму в сучасній Росії.
Українська ніч 33-го, (1994)
Публіцистичний цикл фільмів про штучний геноцид-голодомор в Україні. До складу циклу входять: «Страх», «Жах», «Гільйотина», «Справа Грушевського». Фільм тримає у напрузі півтори години: він важко «тисне на психіку»; він примушує хоча б на мить уявити себе жертвою того дикого прояву людської деструктивності та садизму, яким був голодомор. І все це враження дорослого чоловіка без надлишку зайвої рефлексії та з міцною психікою, загартованою щоденною боротьбою за життя.
Живі, (2008)
Український документальний фільм режисера Сергія Буковського. Прем’єра фільму відбулася у столичному Будинку кіно 21 листопада 2008 року. Голодомор-геноцид у фільмі «Живі» вплетено в сюжет світових подій 1930-х pp.: наслідки великої депресії у США, прихід до влади Гітлера у Німеччині, виморення сталінським режимом українських селян… Останні боролися за свої права, а їх у 1933-му позбавили найменшої можливості вибору і закатували голодом. Разом з тим, показано і боротьбу Й. Сталіна з націонал-комунізмом і будь-якими проявами самостійної національної політики.
Поводир, (2014)
«Поводир, або Квіти мають очі» — український історичний драматичний фільм режисера і сценариста Олеся Саніна, в основу сюжету якого покладено мандри Радянською Україною американського хлопчика та українського сліпого музики напередодні та під час Голодомору.
Голод до правди, (2017)
Україно-канадський документальний фільм 2017 року про геноцид українського народу, Голодомор 1932—1933 років та війну на сході України франко-американського режисера та продюсера Андрія Ткача.
10.5, (2021)
Документальний фільм 2021 року, присвячений Голодомору 1932—1933 років. Знятий режисером Станіславом Литвиновим в рамках ініціативи #ТворимоКультуруРазом. У фільмі представлено нові вражаючі факти і небачені масштаби злочину геноциду, здійсненого комуністичного тоталітарного режиму в 1932—1933 роках. Радянська влада намагалася, таким чином, знищити українську націю, щоб ліквідувати національно-визвольний рух та не допустити відновлення Української Держави.
Червоне намисто, (2016)
Це художній фільм, який може переглянути кожна дитина. Cюжет заснований на реальній історії 7-річної дівчинки Антоніни, яка пережила недитяче випробування голодом у 1932–1933 роках, раннє дорослішання і розуміння межі між життям і смертю. Фільм захоплює, спонукає співпереживати героям. Фінал стрічки — оптимістичний і вселяє віру в краще майбутнє.
Голодний дух, (2018)
У 2018 році студія Animagrad презентувала короткий анімаційний фільм «Голодний дух», присвячений Голодомору 1932–1933 рр. Фільм несе інформативний та соціальний характер, розкриває тему страшних часів Голодомору в Україні в 30-х роках XX сторіччя. Сюжет фільму розповідає історію жінки, яка будучи маленькою дівчинкою, вижила у роки Голодомору.
Незнаний Голод, (1983)
Історично-документальний фільм про Голодомор 1932–1933 років. Сюжетна лінія цієї кінострічки побудована на історіях живих очевидців тих подій та дослідників Голодомору. Зокрема, показано інтерв’ю з відомим вченим Гарвардського університету Джеймсом Мейсом, який одним із перших у світі вивів дослідження геноциду українського народу на міжнародний рівень.
Голодомор. Україна, ХХ століття: Технологія геноциду, (2005)
Український документальний 2-серійний мінісеріал режисера Віктора Дерюгіна про Голодомор в Україні 1932—1933 років. Створений Фондом «Україна 3000» спільно із Національною телекомпанією України.
Закляття безпам’ятства. Голодомор 1932-33 років на Луганщині, (2009)
Документально-публіцистичний фільм 2009 року. Фільм розповідає про голодні роки, пережиті жителями Луганщини, північні райони якої під час Голодомору входили до складу Харківської області. Творці фільму зібрали разом спогади очевидців тих страшних років. Режисер — Олександр Крамаренко.
Великий голод 1932-1933, (2005)
Награбоване в українських селах зерно радянська влада пароплавами і потягами вивозила за кордон. За золото для диктатури пролетаріату. А українські селяни гинули з голоду. Іноземні мандрівники, які відвідували нашу країну впродовж віків, озивалися про неї одностайно: “Земля ця дуже багата і щедра”. На такій землі просто не могло статися такого. Але сталось… Режисери: Едуард Лозовий та Павло Овечкін. Знятий українським каналом новин – “1+1”.
Жити заборонено, (2005)
Короткометражний, історично-документальний фільм, устами істориків та очевидців про події голодомору в Україні 1932—1933 років. Ідея записати спогади свідків жахливих реалій того часу, прийшла Валентині Борисенко — доктору історичних наук, яка також взяла участь у зйомках.
1933, (2016)
Документальний фільм про Голодомор 1932-1933 років, знятий українським каналом новин – “24”. 1933 року центральною та східною Україною прокотилася хвиля голоду, яку штучно спровокувала радянська влада. Голодомор давно визнали геноцидом українського народу. Досі ще живі люди, які пам’ятають ті часи. З болем в очах вони згадують про найгірші моменти життя, згадують, хто і як врятувався. Згадують також тих, кому врятуватися так і не вдалося.
Чорний колір порятунку, (2007)
Винесене в заголовок поняття “чорний” стосується одного з найчорніших періодів в історії України — голодомору 1946‐47 рр., який комуністичним бонзам майже вдалося викреслити з переліку своїх злочинів. Та лишилися і жертви голодомору, і численні архівні свідчення трагедії народу України. Оповідач, режисер і автор сценарію фільму — Євген Шаботенко.
Свіча Джеймса Мейса, (2008)
Український документальний фільм режисера Наталі Сущевої, автор — Ігор Каблак. Документальний фільм створений на виконання Розпорядження Президента України Віктора Ющенка № 1260 від 2 грудня 2005 року та за підтримки Міністерства культури і туризму. У фільмі подано інтерв’ю з відомими українцями: політиками, істориками, громадськими діячами, які розповідають про трагедію України, дають оцінку подіям 1932—1933 років та згадують видатного історика і дослідника Голодомору Джеймса Мейса.
Жнива розпачу, (1984)
Канадський історично-документальний фільм про Голодомор в Україні 1932-1933 років, створений у 1984 р. Святославом Новицьким і Юрієм Луговим за сприяння Українсько-канадського дослідчо-документаційного центру в Торонто та фінансової підтримки Національного кінематографічного управління, який демонструвала Канадська телерадіомовна корпорація (Сі-Бі-Сі).
Український геноцид, сповідь одного свідка, (2009)
Цей фільм є документальною сповіддю свідка, який пережив жахіття голодомору. Свідчення в подробицях описують грабування комуністами українців, смерті дітей від голоду, катування задля зізнань. Зйомка зроблена в Кіровоградській області України у с. Підвисоке. Розповідає Горячківська Н.В. Режисер: Павло Галайда.
Хлібна гільйотина, (2008)
Фільм «Хлібна гільйотина» створено до 75-х роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні. На документальному матеріалі розкрито причини, перебіг і масштаби цього страхітливого явища новітньої історії. Вже сама назва фільму відображає винайдену Володимиром Леніним формулу терору голодом, яка дозволяла більшовикам тримати народи у повній покорі упродовж семи десятиліть. Саме ця формула призвела до трагічної соціальної і гуманітарної катастрофи української нації, наслідки якої не подолані ще досі. Фільм складається з трьох серій: «Цар голод», «Великий перелом», «Німий подзвін».
Великий злам, (1993)
«Великий злам» — 98-й фільм із документального циклу «Невідома Україна. Нариси нашої історії», презентований авторами як науково-пізнавальна програма про трагедію Голодомору 1932-33 років. Українською мовою. Створений 1993 року кіностудією «Київнаукфільм».
Німа правда. Свідчення, загублені в стерні, (2008)
Фільм присвячений до 75-річчя Голодомору на Україні 1932-1933 років. Об’єктивний погляд на історію України 30-их років – безсумнівний. Використана кінохроніка, спогади очевидів та думки професійних істориків України, що основані на фактах, змушують ще раз подивитися на трагічні сторінки української історії.
Голодомор 1932-1933 рр. Постгеноцидний синдром, (2015)
«Голодомор 1932–1933 рр. Постгеноцидний синдром» розповідає про зміни, які відбулися у психіці українського народу після Голодомору. Автори кінострічки зачіпають тему переселень у знелюднені села України з Росії та Білорусі та посилення русифікації південних і східних областей України. Режисер: Петро Мироненко.
Жорна / Жернова, (2008)
Фільм присвячено подіям 1932 — 1933 років у Харківській області. Жорна – це спогади людей, які пережили Голод. У фільмі немає коментарів, висновків або суджень. У фільмі немає будь-яких пояснень, немає закадрового тексту (крім голосу, що читає документи). Режисер: Ганна Гін.
Зерна голоду: Україна 1933, (2022)
Березень 1933 року. Молодий журналіст із Вельсу, Ґарет Джонс, таємно прибуває до України. У той час країна переживала абсолютно безпрецедентний голод. Запроваджений Сталіним, який тримав його в таємниці, цей голод мав політичне підґрунтя. Після повернення Джонс застерігає про нього весь світ, але радянські маніпуляції виявляються сильнішими. Цей фільм оповідає про труднощі розслідування, що йде проти інституцій. Це історія масового злочину та брехні. Режисер: Ґійом Рібо.
Голодомор. Літописці, (2023)
«Голодомор. Літописці» — це перша документальна спроба розказати все, що важливо знати про Голодомор. Літопис найжахливіших подій в історії України — голоду, який був штучно створений комуністичним режимом СРСР задля знищення українського народу. У чотирьох серіях: «Столиця відчаю», «Ура Сталіну!», «Вершники апокаліпсиса» та «Тінь» автори проєкту проводять докладне історичне розслідування про те, як так сталося, що світ знав і мовчав, що саме було відомо й кому, і чому ми сьогодні такі, які є. Чиї ми нащадки і як нам пропрацювати цю травму. Проєкт до 90-річчя Голодоморів зробило Суспільне.