День української писемності та мови: все про історію свята та цьогорічні заходи

25 Жовтня 2024
День української писемності
Фото: ru.freepik.com

День української писемності та мови започаткували 9 листопада 1997 року. З того часу його відзначають багатьма заходами, присвяченими українській мові та її вивченню. Тоді дату для святкування обрали невипадково. Адже саме в цей день вшановували пам’ять Преподобного Нестора-Літописця, автора найдавнішого літопису “Повісті минулих літ” і послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

З цього року День української писемності та мови відзначатиметься в Україні щорічно 27 жовтня. Такі зміни погодили згідно з новоюліанським церковним календарем. Через перехід на новий календар дата Дня пам’яті Преподобного Нестора Літописця змінилася. Саме тому свято перенесли з 9 листопада на 27 жовтня.

Святкові заходи

Вже двадцять п’ять років до Дня писемності проходить Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. Він має на меті піднесення престижу української мови й культури серед молоді. Кожного разу в конкурсі беруть участь близько 5 млн людей із 20-ти країн світу.

З 2000-го року до свята проводять Всеукраїнський диктант національної єдності. Протягом останніх років у ньому беруть участь понад пів мільйона українців із усього світу. Цьогоріч Радіодиктант відбувся 25 жовтня, під час якого текст Оксани Забужко читав Павло Вишебаба.

По всій країні було відкрито безліч локацій, де українці могли долучитися до написання. Приєднатися до Радіодиктанту можна було навіть у потязі 743 Київ-Львів, про що повідомляла Укрзалізниця. Текст “Магія голосу” буде опубліковано 28 жовтня на сайтах Українського Радіо та Суспільне Культура.

До Дня української писемності в Національному академічному драматичному театрі імені Лесі Українки відбудеться прем’єра вистави “Стефаник. Новели”. Твори видатного письменника-новатора, який прославився вмінням змальовувати життя звичайних селян напружено, драматично й тонко, поставив режисер Євген Храмцов.

“Можливо, саме сьогодні — в час випробувань, у самому епіцентрі історичного зламу — філософія Стефаника та його герої знайдуть відгук і резонанс у глядацькій залі”, — говорять у театрі.

До 5 листопада проходитиме “Тиждень української мови у Вікіпедії”. Мета проєкту — підтримання та розвиток української мови.

Щоб долучитись до проєкту, потрібно зареєструватись і створити нові або поліпшити існуючі статті на тему української мови або літератури. Найактивніших учасників із найкращим контентом організатори відзначать призами.

Читайте також: До Дня української писемності: 7 правил для покращення української від Олександра Авраменка

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram