До Дня захисту дітей: історія харків’янина, який створив благодійний фонд аби допомагати дітям та людям літнього віку

“Вірю, що разом ми можемо більше, тому треба об'єднуватися”, історія волонтера Ярослава Будніка

01.06.2023

Міжнародний день захисту дітей засновано 1949 року в Парижі рішенням сесії Ради  Міжнародної демократичної федерації жінок й з того часу відзначається щорічно 1 червня. На жаль, сьогодні маленькі українці дуже потребують захисту, а часом навіть їжі та одягу. Тож саме в цей день хочемо розповісти історію волонтера, який допомагає малечі Харківщини.

У березні 2022 року харків’янин Ярослав Буднік вивіз родину у відносно безпечніший регіон України, а сам повернувся й почав активно допомагати мешканцям рідного міста. До війни чоловік працював електромонтажником, але з лютого 2022 роботи стало дуже мало, тож майже весь час зайняла волонтерська діяльність. Спочатку Ярослав разом з братом та трьома друзями за власні кошти та гроші надані небайдужими благодійниками купував продукти на оптових базах, формував з них продуктові набори й роздавав людям похилого віку у своєму мікрорайоні. А вже на початку травня волонтери зрозуміли, що власні ресурси майже вичерпано, а харків’ян, які потребують допомоги, на жаль, стає все більше. Тож вирішили створити благодійний фонд «РАЗОМ-УКРАЇНСЬКА НАДІЯ»  аби мати більше можливостей  допомагати дітям та людям похилого віку в Харкові та області. 

“На початку липня 2022 року ми разом з Олегом Блажко та Денисом Гончаренком зареєстрували благодійну організацію й з новими зусиллями почали шукати партнерів. Також створили сторінки фонду в соцмережах й почали збирати запити від всіх, хто звертався за допомогою”,  коментує Ярослав Буднік.

Через ті ж таки соцмережі,  Ярославу разом з друзями вдається налагоджувати партнерські відносини з українськими підприємцями, які допомагають фонду продуктами харчування, засобами гігієни чи медикаментами. Також дуже багато гуманітарної допомоги фонду передають міжнародні організації та українські діаспори у різних країнах. Всю отриману допомогу невеличка команда «РАЗОМ-УКРАЇНСЬКА НАДІЯ» самостійно сортує й формує пакуночки, які потім відвозить  жителям деокупованих міст та сіл Харківщини. 

“Ми контактували з місцевими органами влади аби розуміти потреби та організовувати процес видачі допомоги. Після деокупації частини Харківської області, щовихідних їздили з допомогою для людей. Привозили й роздавали набори, що на 80% складалися з продуктів харчування, яких так не вистачало в деокупованих містах та селах”, розповідає волонтер Ярослав Буднік. 

Складнощі волонтерства

Чи не найскладнішим у волонтерській діяльності, на думку Ярослава, є те, що багато українців досі не розуміють суті волонтерства. Часто люди сприймають волонтерів як представників органів влади й поводяться так, ніби волонтери мають перед ними якісь обов’язки. “Люди часто висловлюють своє незадоволення якістю чи кількістю допомоги, або тим, що її занадто пізно привезли. Були навіть випадки, коли переодягалися й повторно приходили по допомогу чи намагалися щось вкрасти. Також не раз зустрічали оголошення про продаж дитячих сумішей чи іграшок, які роздавали людям в пакунках. Ми їх легко розпізнали, бо на суміші були наліпки благодійної організації, яка нам їх надала. Був навіть випадок, коли хтось в селі примудрявся збирати в односельчан гроші на “гуманітарну допомогу”, яку ми привозили. Звісно, такі моменти демотивують й виснажують. Але немає нічого ціннішого за щиру вдячність від людей, які справді потребують твоєї допомоги. Саме ця вдячність й надихає нас продовжувати цей нелегкий шлях благодійного фонду. Вірю, що разом ми можемо більше, тому треба об’єднуватися”, коментує волонтер Ярослав.

Пошук допомоги

З кожним місяцем стає все складніше закривати збори й знаходити допомогу. Ресурси волонтерів, підприємців та благодійників поступово вичерпуються. “Ми звісно маємо потужну підтримку друзів та знайомих, до прикладу, власник харківського бренду жіночого одягу «Rica Mare» Віталій Олійник виділив нам для складу невеличке приміщення на власному підприємстві та на постійній основі надає фінансову підтримку. Юридичну підтримку фонду та людям, які до нас звертаються по допомогу безкоштовно надає юрист Олександр Левун. Всю гуманітарну допомогу ми возимо на власних авто, але за потреби завжди відгукуються місцеві підприємці, які готові надати транспорт чи долучитися до нашої поїздки. А харківське СТО “ARVEN AUTO” та його засновнику Євген Бондаренко завжди безкоштовно допомагає в ремонті нашого транспорту. Юрист Олександр Левун який надає безкоштовну юридичну підримку нашому фонду та категорії людей які потребують у вирішенні юридичних питань. Також є люди, які щомісяця надсилають нам допомоги на певну суму. Переважно на засоби гігієни та солодощі для дітей. А на пальне відкриваємо збори в соцмережах фонду та на платформі Help Volunteer. Та, на жаль, у деяких волонтерських організаціях було виявлено багато корупційних схем, що призвело до закриття міжнародними партнерами великих гуманітарних хабів в Україні. А це в свою чергу значно ускладнило пошук гуманітарної допомоги для таких фондів, як наш”, коментує Ярослав. 

Також проблемою для невеликих фондів є поступова втрата довіри українців, що спричинена появою великою кількості шахраїв. Тож для них важливе створення в Україні бази перевірених волонтерів та фондів, де було б зручно звітувати й отримувати підтримку. Однією з таких платформ є Help Volunteer, яка дозволяє створити “профіль волонтера”, так зване портфоліо зі звітами зі зборів та допомагає поширювати інформацію про збори через власні соцмережі та завдяки залученню додаткового трафіку з партнерських ресурсів, таких як: Prom.ua, Shafa.ua, Bigl.ua та інших. 

Плани

Найближчим часом командою волонтерів благодійного фонду «РАЗОМ-УКРАЇНСЬКА НАДІЯ» та небайдужих громадян нашої країни плануємо провести гуманітарні місії до сіл Ізюмського району, Харківський області. Не зупиняємось, РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

Підтримати збір Ярослава на пальне можна за посиланням.