До Міжнародного дня дитячої книги: що читати разом із дитиною

02.04.2023

Другого квітня у світі відзначають Міжнародний день дитячої книги. Видавництво #книголав підготувало добірку книжок, які буде корисно почитати разом із дитиною. У книжках для дітей ключовою темою стала повномасштабна війна. Сьогодні діти особливо потребують уваги, відчуття безпеки та психологічної підтримки. Книжки з терапевтичним ефектом написані з професійними психологами. Вони мають на меті допомогти дитині обережно торкнутися пережитого досвіду та підтримати психологічний стан. Однак не варто забувати і про інші книжки, які допоможуть на певний час відволіктися від реалій та отримати позитивні емоції — розвивальні, пізнавальні та художні.

«Таємні історії маленьких і великих перемог»

«Таємні історії маленьких і великих перемог»

  • Авторка: Таня Стус
  • Ілюстраторка: Марта Кошулінська
  • Рік: 2023

Про книжку. «Таємні історії маленьких і великих перемог» видавництва #книголав — це десять оповідань із терапевтичним ефектом про досвід проживання дітьми подій російсько-української війни. Кожна історія складається з двох частин: реалістичної та казкової, що дозволяє показати певну ситуацію та знайти спосіб подивитися на неї крізь призму казкового сприйняття. В оповіданнях обережно та делікатно зображуються теми втрати домівки, переїзду, адаптації, емоційних переживань, агресії, суму за рідними речами, мінної безпеки, сприйняття інвалідності та загибелі воїнів, очікування на перемогу.

Видання створене для читання та обговорення дорослих із дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку.

Авторка книжки Таня Стус — українська дитяча письменниця, психологиня та дітознавиця, засновниця простору української дитячої книги BaraBooka, ініціаторка та ведуча серії лекцій та публічних обговорень «Як говорити з дітьми про війну».

Робота над створенням історій тривала у співпраці з дитячою сімейною психологинею Світланою Ройз, яка консультувала щодо психологічних моментів, а також написала передмову для дорослих про те, як працювати з книжкою.

Це тиха ніч, мій астронавте Це тиха ніч, мій астронавте

  • Авторка: Оксана Лущевська
  • Ілюстраторка: Катерина Степаніщева
  • Рік: 2022

Про книжку. «Це тиха ніч, мій астронавте» — коротка повість у формі дитячого щоденника. Головна героїня — семирічна дівчинка Ія, вона записує нотатки упродовж перших десяти днів російського вторгнення в Україну. В оповіді є деталі повсякденного життя Ії під час війни, її турботи, мрії та переконання. Нотатки Ії — різноманітні емоцій: від страху до розгубленості, від радості до відчаю. Юні читачі дізнаються, як змінюється Ієне життя і хто допомагає їй триматися у цей складний час, коли історія повторюється і змінюється назавжди. У книжці є вигаданий астронавт, який допомагає Ії триматися. Іїн щоденник починається 24 лютого і триває до 5 березня, ілюструючи перші 10 днів війни.

«Я вагалася, чи писати мені цю книжку. Адже я живу в США, а мої родичі, тато і мама, тьотя і дядя, кузини і друзі — всі живуть в Україні. Та я зрозуміла, що ці тяжкі почуття ми ділимо разом. Ми, люди, відчуваємо серцем, коли тяжко комусь із рідних. Я почала писати свій щоденник, немов я дівчинка семи років, бо саме так я почувалася в серці. За приклад мені був щоденник мого дідуся Євгена Пічка, який написав віршований мемуар-щоденник про захист України і про Другу світову війну», — Оксана Лущевська, авторка книжки, сучасна українська дитяча письменниця.

Найдивніші фобіїНайдивніші фобії

  • Автор: Марцін Пшевозняк
  • Ілюстратор: Артур Ґулевич
  • Рік: 2023

Про книжку. Чи знали ви, що існують люди, які бояться темряви, закритого простору або годинників? А чули щось про дисморфобію чи сфексофобію? Як називають фобію ХХІ століття або королеву фобій? Ця книжка зовсім не про перебільшення.

Люди, які бояться чогось, що іншим здається смішним, зовсім не прикидаються. Іноді вони бояться чогось дивного. Іноді це дивує навіть їх самих. Науковці описали та дослідили аж сімсот фобій. Ця книжка розповість вам про багато з них. Ласкаво просимо до світу фобій!

«Найдивніші фобії» — книжка про те, що мільйони людей у світі бояться того самого, що й вони. Юні читачі разом із батьками під час читання дізнаються цікаві факти про різновиди та походження фобій, які часом бувають дивні та кумедні, а разом із головними героями книжки Фобіо Страхетті та Нервонелла, які й самі панічно боїться різних речей, розкажуть захопливі різноманітні історії про фобії, також і про страхи відомих акторів, професорів, режисерів, які наважилися розповісти світу про них. Це може допомогти читачам знайти шляхи до подолання власних страхів, щоб спробувати їм сказати: «Бувай!».

Про що всі говорять? Фейкові новини

  • Автор: Том Джексон, Крістіна Ґітіан
  • Ілюстраторка: Крістіна Ґітіан
  • Рік: 2023

Про книжку. Фейкові новини — одна з проблем сучасного світу. Вони розпалюють ворожнечу у спільнотах, а часом здатні розколоти суспільство. Популярність соцмереж сприяє їх миттєвому поширенню, але це далеко не сучасний винахід. Фейки з’явилися ще тоді, коли люди навчилися говорити. З цього ілюстрованого кольорового видання читач не тільки навчитися розрізняти, що новини правдиві, а й дізнається цікавезні факти про еволюцію мовлення, розвиток письма, значення міфів, винайдення друку, про розвиток засобів масової інформації.

Легенди славетних драконів

  • Автор: Теа Орсі
  • Ілюстраторка: Анна Ланґ
  • Рік: 2022

Про книжку. У цій ілюстрованій збірці зібрано легенди про цих фантастичних істот з різних куточків світу – від Північної Європи до Китаю та Японії. Як з’ясувалося, є багато різновидів драконів і кожен з них – неповторний. Вони бувають мудрими слугами богів та богинь, захисниками природи, дотепними й кмітливими. Не всі дихають вогнем, одні літають, а інші ходять пішки, у кожного своя вдача та звички. А ще вони люблять розповідати неймовірні історії про пригоди інших драконів, які й зібрано у цій книжці. Тут є легенда про португальську драконицю на ім’я Кука, про Тараска і святу Марту з Франції, про червоного дракона, який красується на прапорі Уельсу, один італійський дракон розповів про святого Джуліо і дракона з Італії, про жадібного дракона зі Скандинавії та про славнозвісного Вавельського дракона, який набридав мешканцям Кракова.

А ще тут йдеться про шарканів, драконів, які мешкали в Угорщині, про драконів із казкової Індії та веселих і добрих драконів з Китаю, про Імуґі, який жив у Кореї і міг справджувати бажання, про двох впертих драконів з Перу та про Змія, який жив колись в Київській Русі.

Великі ідеї для юних мислителів

  • Авторка Джамія Вілсон
  • Ілюстратор: Андреа Піппінз
  • Рік: 2023

Ця книжка зможе здивувати допитливих дітей. Вона вчить тренувати дитячий мозок та мислити нестандартно. Це своєрідна подорож у часи, коли жили відомі мислителі, та пошук відповідей на запитання, які їх турбували: чи існує Бог, що таке добро і зло, що таке істина і справедливість, чому ми живемо і чому ми любимо, що таке уява і свобода?

Читач дізнається неймовірні факти з життя відомих філософів та з історії філософії і навчиться знаходити свою правду. Це практична і багатошарова книжка із завданнями для розвитку власних ідей, яку слід відкривати знову й знову, як відвідувати тренування з танців чи уроки з малювання.