Допомога ВПО: які компенсації виплатять у грудні 2022

Внутрішні переселенці скаржаться, що їм впродовж осені затримують виплати на проживання. У Мінреінтеграції заявили, що кошти ще нараховуватимуться 13 та 23 грудня, бо у новий рік уряд поставив за мету увійти без боргів перед втікачами від війни. Отже усі соціальні виплати ВПО, які ще не надійшли за попередні місяці, будуть сплачені. Які виплати та компенсації повинні отримати до кінця грудня українці, які були змушені через війну покинути свій дім?

Державна допомога ВПО

Щомісячна допомога ВПО на проживання

Відповідно до урядового рішення допомога на проживання переселенцям надається в наступних розмірах:

  • 3000 гривень — для осіб з інвалідністю та дітей;
  • 2000 гривень — для інших осіб.

Виплата допомоги на проживання не припиняється навіть переселенцям, які повернулись до місця постійного проживання. Йдеться про випадки, коли ВПО є власниками нерухомого майна, знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією РФ. Для збереження виплат треба подати заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Також з 1 листопада набрала чинності постанова про відкриття спецрахунку для допомоги переселенцям, що вже прагнуть налагодити життя на деокупованих територіях. Йдеться про одноразову грошову допомогу від уряду. 2 тис. грн передбачені на одну особу для ВПО та евакуйованих жителів, а також 3 тис. грн — інвалідам та дітям. Виплати будуть надходити та виплачуватися Укрпоштою.

Кабмін при цьому нагадує, що допомога ВПО від держави не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та не враховується при обчисленні сукупного доходу домогосподарства під час призначення інших видів соціальної допомоги.

Компенсація проживання ВПО власникам житла

Компенсацію можуть отримати і власники осель, які дали прихисток внутрішньо переміщеним особам на час дії воєнного стану. З 1 листопада розмір компенсації збільшили вдвічі, і тепер він складає майже 900 грн на місяць.

Компенсують проживання за однієї умови: якщо переселенці приїхали з тих регіонів та громад, які визначені Кабміном як тимчасово окуповані, постраждалі від агресії або прифронтові зони. Перелік цих громад постійно оновлюється на урядовому порталі.

Щоб отримати гроші, власник житла повинен звернутися до органу місцевого самоврядування з відповідною заявою.

Виплати від міжнародних організацій

 Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН)

Допомога у 2220 грн надається Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців виключно ВПО. Отримають її усі члени сім’ї переселенців щомісяця. Термін виплат — три місяці. Додатковий пріоритет — особам, які одержують пенсію до 3 000 грн.

Допомога охоплює всю територію України. Але першочергово кошти отримують ВПО з найбільш постраждалих регіонів Донецької Луганської, Одеської, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської областей.

UNISEF (ЮНІСЕФ)

Для отримання коштів від ЮНІСЕФ не потрібен статус ВПО або прив’язка до певних регіонів України. Йдеться про грошову підтримку за двох умов. Перша — у сім’ї зростає 3 і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина не досягла 2 років. Друга – в родині мають 2 і більше дітей до 18 років, з яких доглядають хоча б 1 дитину з інвалідністю.

Допомога надається у розмірі 2220 грн на кожного члена родини (не більше 5 осіб) загалом до 33 300 грн. Кошти перераховуються одним платежем одразу на три місяці.

Всесвітня продовольча програма ООН (ВПП ООН)

Від Всесвітньої продовольчої програми ООН внутрішньо переміщені особи отримують кошти за хронологічною послідовністю реєстрації у базі даних. Щомісячна допомога складає 2220 грн на кожного члена домогосподарства, але за умови, що їх кількість не перевищує трьох осіб.

Пріоритетом, зазначеним організацією, є підтримка переселенців з найбільш постраждалих регіонів Донецької Луганської, Одеської, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської областей.

Міжнародна організація з міграції (МОМ)

Міжнародною організацією з міграції виплачується підтримка у розмірі 6660 грн на кожного члена сім’ї одразу за три місяці. Обмежень щодо кількості отримувачів допомоги немає.

Пріоритетними категоріями визначено:

  • сім’ї з двома і більше дітьми;
  • пенсіонери віком понад 65 років;
  • особи з інвалідністю, у тому числі із числа ВПО;
  • одинокі матері/батьки, які отримують допомогу на дітей;
  • отримувачі допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами.

Місія Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариство Червоного Хреста України (МЧКХ та ТЧХУ)

За щомісячною допомогою у розмірі 2500 грн на особу можуть звертатися усі переселенці. Пріоритетом є ВПО з найбільш постраждалих регіонів Донецької Луганської, Одеської, Харківської, Запорізької, Миколаївської, Херсонської областей.

Серед тих, хто може отримувати допомогу до завершення воєнного стану:

  • одинокі матері, які отримують допомогу на дітей;
  • отримувачі допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • особи з інвалідністю з дитинства та діти з інвалідністю, які отримують державну соціальну допомогу;
  • отримувачі державної соціальної допомоги, які не мають права на пенсію, та особи з інвалідністю;
  • багатодітні сім’ї, які отримують допомогу дітям;
  • непрацюючі особи, які досягли пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату;
  • отримувачі допомоги, які доглядають за хворою дитиною.

Карітас-Київ

БФ Карітас-Київ почав реєстрацію ВПО для отримання кеш-грантів для задоволення базових потреб — придбання харчових продуктів і гігієнічних засобів. Кількість заявок обмежена. Грошова допомога надається лише тим, хто не отримує кошти від інших міжнародних організацій у розмірі 6660 грн на одну особу протягом трьох місяців.

Крім заповнення анкети на сайті, претенденти повинні особисто відвідати офіс для реєстрації, надання пакету документів, що підтверджують особу та категорії вразливості,  та наявність банківського рахунку у форматі IBAN для перерахунку коштів.

Серед вимог до претендентів на отримання кеш-грантів:

  • особи з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • самотні особи похилого віку 60+;
  • багатодітні родиниз трьома і більше неповнолітніми дітьми;
  • одинокі батьки/опікуни(з неповнолітніми дітьми);
  • вагітні жінки;
  • одинокі мами з дітьми до 2-х років;
  • важкохворі.

Gate to Ukraine

Американська платформа Gate to Ukraine допомагає українським багатодітним сім’ям, надсилаючи щомісяця $100. Статус ВПО не є обов’язковим. Отже отримувачами можуть стати родини, які не змінювали місце свого перебування.

 БО «Право на захист»

ВПО, постраждалі від воєнних дій у Броварах, Бучі, Ірпені та інших населених пунктах Київської області, а також у Харківській області, зможуть отримати додаткову грошову допомогу від HIAS! Виплата становитиме 6660 гривень на кожного члена родини.

Звернутися по кошти зможуть не тільки люди, що втратили житло, бізнес, засоби до існування внаслідок воєнних дій на цій території, але й вразливі родини ВПО у цих областях — з двома і більше дітьми, з людьми 55+, з вагітними жінками або молодими матусями з малятами до 2 років, а також особи з інвалідністю, неповні родини тощо.

Перевага надається родинам ВПО, які стали на облік протягом останнього місяця, навіть якщо вони не мають перелічених вище вразливостей!

Під час реєстрації необхідно пройти невелику співбесіду особисто. Завтати на розмову треба усім членам сім’ї. При собі необхідно мати документи та рахунки в банках. Картки єПідтримка не підходять.

Естонська Рада у справах біженців

Допомога естонських благодійників складає 2200 грн на кожного члена сім’ї. Але отримують кошти не більше 5 чоловік в родині. Виплата здійснюється щомісячно протягом трьох місяців на банківський рахунок. Реєстрація на платформі структури. Також, аби оформити допомогу, варто звернутися до колцентру: 0671052803 (9.00 -19.00).

Серед цільової аудиторії мешканці таких областей: Запорізька, Донецька, Луганська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Київська, Миколаївська, Дніпропетровська, Полтавська, Черкаська, Кіровоградська.

Отримати допомогу може досить велике коло переселенців:

  • сім’ї, які через бойові дії втратили годувальника;
  • родини, в яких ж травмовані або поранені внаслідок бойових дій;
  • сім’ї, які втратили житло, або їх житло зазнало руйнувань через бойові дії;
  • одинока мати/батько з неповнолітніми дітьми;
  • малозабезпечені сім’ї, в яких є люди з інвалідністю, вагітні жінки або жінки, що годують новонароджених;
  • люди, які мусили виїхати з місця проживання та не можуть повернутися через бойові дії.

Неурядова організація ACTED Франція

ACTED є неурядовою гуманітарною організацією зі штаб-квартирою в Парижі (Франція). Вона надає грошову допомогу у розмірі 2220 грн на кожного члена родини. Допомогу виплачують одним платежем, але одразу за три місяці. Тобто особа отримає 6660 грн.

Для реєстрації по допомогу треба звертатися за телефоном: +38095 365 6219; +38093 609 9277; +38099 636 8996; +38099 144 3613.

Міжнародна організація RED ROSE CDS LIMITED

Міжнародна організація Red Rose CPS, співпрацюючи з ООН, надає допомогу втікачам від війни у кілька хвиль. Допомога надається людям із регіонів, визначених Мінсоцполітики України. Розмір складає 2220 грн на кожного члена сім’ї протягом трьох місяців. Серед особливостей — є можливість продовження фінансування. В першу хвилю допомогу вже отримали 40 тисяч сімей. Зараз відбувається реєстрація наступної хвилі одержувачів.

Щоб отримати виплати від Red Rose CPS, необхідно заповнити заявку на порталі єДопомога у розділі «Міжнародна допомога». Після надсилання заявки ви зможете перевірити її статус.

Аби переселенці знали про весь пакет фінансової допомоги, у Мінсоцполітики рекомендують регулярно відвідувати платформу єДопомога. Вона об’єднує ресурси держави, бізнесу, громадських організацій та благодійних фондів. Переглядаючи оновлення, можна отримати інформацію про додаткові виплати від нових міжнародних установ, які почнуть діяти після 1 січня 2023 року.

Тетяна Марінова