Досвід, сповнений викликів і сили — вийшов відеоманіфест про шлях коханої воїна

Соціальна кампанія звертає увагу на те, як дружини та партнерки українських воїнів проживають війну й розлуку. А також підсвічує важливість солідарності, підтримки та визнання їхнього досвіду. Маніфест «Шлях коханої» створила команда Veteran Hub спільно з креативною агенцією Patsany Agency за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну».

Ролик складається з двох сюжетних ліній: хору дружин військовослужбовців та документальних кадрів із життя кількох героїнь. Усі 11 героїнь ролика — реальні партнерки воїнів: Тетяна Рогоза, Марія Воскобойник, Вероніка Мішаєва-Яковлєва, Карина Калита, Марія Юрова, Анастасія Корзун, Ольга Чеснокова, Яна Кузнєцова, Олександра Луцак, Світлана Павлишин, Олександра Кононець. 

Попри те що кожна з них переживає самостійний досвід війни, співаючи разом, героїні знаходять підтримку одна в одній. Саундтреком до відеороботи стала відома українська пісня «Намалюй мені ніч» авторства Миколи Петренка та Мирослава Скорика.

«Military Wives Choir — доволі поширена практика в інших країнах. Вона допомагає жінкам об’єднуватися через спів. Українська інтерпретація хору дружин військовослужбовців підкреслює єдність, сестринство та спільний голос. Голос, який наше суспільство таки має почути», — зазначають ініціатори кампанії.

Чому це важливо? Опліч військовослужбовців і ветеранів стоять їхні найближчі люди, найчастіше дружини та партнерки. За короткий проміжок часу коханим воїнів довелося вимушено взяти на себе нові ролі. Серед них — лідерство у сім’ї, виховання дітей, забезпечення економічної стабільності родини, посередництво між військовим і цивільним життям тощо. Незважаючи на різні випробування війною, ці жінки часто залишаються непомітними для більшої частини суспільства.

«Хочеться трохи більше розуміння від суспільства. Щоб люди, які гучно обговорюють «зраду», «мобілізацію» і «все пропало», враховували контекст часу. Щоб пам’ятали, що поруч із ними в одному вагоні, на одній зупинці, у спільній черзі, чи у коментарях під черговою новиною про обстріл, є жінки та дівчата, які мають додаткові тригери та переживання. Й у цю хвилину вони сам на сам справляються з болем, депресією, розлукою або втратою. Їхня війна — часто невидима, проте справжня. Їхній голос — тихий, проте надто важливий», — розповідає про проєкт Тетяна Рогоза, одна з героїнь ролика та дружина Віталія, який служить у ЗСУ з 2015 року.

Відеоманіфест «Шлях коханої» — ще один компонент щодо створення якісної системи підтримки родин українських військовослужбовців і ветеранів. Нагадаємо, раніше Veteran Hub презентував оновлене дослідження «Шлях коханої воїна», подкаст і карткову гру «Світи», а також імерсійну виставу «Помітна».

Відеоманіфест втілений за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», який фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, США, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.