Майже кожен в Україні чув про остеопатію як один із напрямів лікування. Втім, до альтернативної медицини зверталися не всі. Нестача знань та досвіду, стереотипні застереження не дають наважитися і записатися до того самого лікаря. Що таке остеопатія, хто такі остеопати і як вони працюють, у своїй колонці детально пояснює остеопат клініки превентивної медицини “Агенція краси” Віталій Родін.
Трохи історії остеопатії
Остеопатія виникла у США півтора століття тому. Засновник остеопатії — лікар Ендрю Тейлор Стіл — був незадоволений прийнятими на той час засобами медичної допомоги. І коли тяжка хвороба забрала життя його дружини та трьох дітей, Стіл повністю втратив віру в медицину і почав шукати альтернативні способи зцілення людей.
Ендрю Стіл вивчав стародавню єгипетську та грецьку медицину, а також методи лікування, які застосовували індіанці. У 1874 році, після 10 років досліджень та пошуків ефективних інструментів, Стіл запропонував суспільству новий метод — остеопатію.
Науково-медична спільнота не визнала остеопатію. Але маленька клініка Стіла швидко стала популярною і в очікуванні запису на прийом черга сягала понад тисячу людей.
У 1892 році доктор Стіл вирішив ділитися своїми знаннями і заснував свою першу школу — Американську школу остеопатії у Кірксвілі, штат Міссурі. Натепер школи розташовані по всьому світу: у США, Англії, Франції, Німеччині, Італії, Іспанії, Бельгії, Латвії, Новій Зеландії, Аргентині.
У деяких країнах остеопатія залишилась у категорії альтернативної медицини, а у деяких, зокрема, у США, перейшла на рівень офіційної. Тож послуги остеопатів покриває медичне страхування.
Три напрями остеопатії: що потрібно знати
Завдяки Ендрю Стілу та його учням остеопатія значно розвинулась. Натепер остеопатія охоплює три напрями: краніосакральна терапія, структуральна остеопатія, вісцеральна остеопатія. Далі — детальніше про них.
Краніосакральна терапія — це напрям остеопатії, зосереджений на роботі з ритмом спинномозкової рідини, який через тверду мозкову оболонку об’єднує головний мозок, спинний мозок і криж. Порушення краніосакрального ритму може негативно впливати на роботу нервової системи і на загальний стан здоров’я. Тож цей напрям остеопатії спрямований на зняття напруги в тілі та покращення самопочуття.
Структуральна остеопатія спрямована на відновлення анатомічних рухів опорно-рухового апарату. Остеопат за допомогою рук і рухових тестів проводить обстеження, застосовує спеціальні техніки, допомагає відновити обмежений рух, який часто є причиною болю і дисфункції в тілі.
Вісцеральна остеопатія скеровує фокус уваги на внутрішні органи, їх рухливість відносно інших органів і тканин. Внаслідок запальних процесів, травм, операцій можуть бути порушені нормальні рухи і функції внутрішніх органів. Остеопатичні техніки відновлюють внутрішню рухомість органів, що покращує кровообіг, лімфообіг, енергетичний стан органів.
З якими проблемами можна звернутися до остеопата?
Спектр проблем, з якими звертаються до остеопата, доволі широкий. Але зазвичай це біль у попереку, грудному або шийному відділі хребта, головний біль.
При ортодонтичному лікуванні рекомендується звертатися до спеціаліста для корекції м’язового тонусу і постави, відновлення після травм або перенесених операційних втручань. Остеопат може допомогти при болях у вагітних, а також відновитися після пологів. Досвідчений спеціаліст має розуміти межі компетенцій свого втручання і за потреби вчасно скерувати пацієнта до необхідного спеціаліста.
Також важливо пам’ятати про протипокази до остеопатії. Зокрема, гострі запальні процеси, свіжі переломи, розсіяний склероз, онкологічні захворювання, артрит, психічні розлади, пов’язані з порушенням сприйняття тіла (соматоформні розлади).
Остеопатія — це безпечний метод альтернативної медицини, спрямований на відновлення структури і функції організму, що покращує здоров’я незалежно від віку — від немовлят до літніх людей.