Довгострокове планування під час війни: навіщо витрачати час, якщо невідомо, чи буде завтра

Існує думка, що під час війни планувати довгостроково — це нереально і непотрібно. Але планам на майбутнє є місце навіть зараз. Їхнє розроблення є життєво необхідною умовою для нашого успішного життя після перемоги. Чому саме Юлія Бойко, керівниця відділу розвитку бізнес-студії та старша бізнес-тренерка з управління часом та делегування, лідерства, ефективної взаємодії та ораторської майстерності у BogushTime, розповіла у проєкті для української бізнес-молоді «Твоя кар’єрна перемога» від Happy Monday.

Навіщо витрачати час на довгострокові плани, якщо невідомо, що буде завтра? Як жити далі, коли усі плани, складені до 24 лютого 2022 року, розвалилися? Відсутність відповідей на ці запитання призвела до того, що багато людей ніби завмерли і чекають кінця війни, після чого вони планують відтанути та жити щасливим життям. Насправді вони втрачають свої можливості, бо поруч із ними існує інша категорія підприємців, які навіть розширили власний бізнес під час війни. Є кілька технік, які сприяли цьому успіху.

Техніка Х-4 ПРИ-цільного тайм-менеджменту

У центрі цієї технології перебуває людина, яка рухається до своєї мети завдяки тайм-менеджменту. Її вік, стать, статки, релігійні погляди неважливі. Перша теза — ти є найважливішою людиною у своєму житті. Друга — ти відповідаєш за все, що відбувається у твоєму житті. Так, є люди, які впливають на наше життя, рішення яких певним чином впливають на наше життя, однак за все своє життя відповідаєш тільки ти.

Якщо ви так не вважаєте, то ви тоді наслідок власного життя, а ця людина — його причина. Але насправді це ви причина того, що у вашому житті відбувається: куди поїхати, як поїхати, коли вирушити у дорогу, з ким та як спілкуватися, чим та з ким займатися певними справами.

Перший крок технології  ПРИ-цільного тайм-менеджменту — це постулат (ідея про ваше майбутнє, яка є основою для того, щоб ви почали діяти). Наприклад, я хочу побудувати будинок, я хочу створити певну компанію, я хочу заробити певну суму грошей для певного виду інвестицій. Ці ідеї і є вашими мріями. Ви маєте право їх реалізувати.

Для людини наявність бажань, мрій, ідей, натхнення настільки ж важливі, як і повітря. «Людина помирає тоді, коли у неї помирає остання мрія». 24 лютого мрії, цілі та бажання багатьох українців були брутально перекреслені. І нам їх треба відроджувати.

Другий крок ПРИ-цільного тайм-менеджменту — планування. Після створення постулату ви переходити до планування, яке сприяє реалізації мрії. Вам потрібно створити детальний план з проміжними результатами, які ведуть до реалізації мрій, бажань та цілей. Більшість не любить розробляти плани, бо вважають, що вони не роботи, аби виконувати один раз складену догму. Але план — це лише один із безмежної кількості варіантів того, як реалізувати ваше бажання. Шляхів багато, і ви можете їх змінювати, коригуючи свій план з урахуванням обставин щодня багато разів. Але треба завжди мати відповідь на запитання: як мені тепер за змінених обставин досягти своєї мети? Ми, не відмовляючись від цілі чи мрії, коригуємо план. Метафоричний приклад: ваш план — це річка, яка змінює своє русло залежно від особливостей ландшафту (обставин), але мета впасти у море не змінюється. А в умовах війни варто навчитися бути дуже гнучкими у досягненнях результатів, яких прагнемо.

Третій крок ПРИ-цільного тайм-менеджменту — виробництво, тобто щоденні дії, узгоджені з планом, які ведуть до досягнення мети. Коли ми діємо, то наражаємося на бар’єри. І далі ми або долаємо цю перешкоду, або, якщо не можемо подолати, розмірковуємо, як її обійти. Не всі бар’єри є сенс долати. Головне — залишити їх позаду себе.

Четвертий крок ПРИ-цільного тайм-менеджменту — продукт, плоди зусиль. Важливо порівняти крок №4 з кроком №1 та відповісти на запитання: це те, чого прагнув, чи ні? Якщо відповідь позитивна, створюється новий постулат, більш амбітний, масштабний та дорожчий. Однак зазвичай  підприємці отримують не те, що хотіли. Тоді варто повернутися до плану дій: де ви обрали не найкращий шлях, оберіть інший і подолайте його. Цей момент психологічно дуже складний, бо через безліч варіантів пошук найкращого виснажує. І тоді варто проаналізувати, чи дійсно ваш постулат є вашим бажанням, а не нав’язаним оточенням? Бо людина, сповнена прагненням втілити власні мрії, завжди натхненна.

Оцініть шість сфер свого життя

Почати знову мріяти, коли ваші постулати окупанти перекреслили вже багато разів, дуже складно. Для того щоб запустити цей процес, варто аналізувати шість сфер, з яких складається гармонія нашого життя: як за 10-бальної шкали ви оцінюєте результати від 24 лютого дотепер у кожній із сфер?

Фізична сфера: що із станом вашого здоров’я, чи якісне ваше харчування та сон, чи є місце спорту чи іншим фізичним навантаженням, які вас тонізують. Триває війна чи ні, ваше тіло потрібне вам для виживання та підтримання тих людей, які залежать від вас.

Особистісна сфера: наскільки ви оцінюєте своє зростання під час війни (онлайн-навчання, курси, семінари з колегами офлайн, читання літератури).

Сімейна сфера: які ваші стосунки із партнером, дітьми, батьками, чи достатньо часу ви проводите з ними разом, чи багате ваше спілкування важливими темами, коли через блекаут ви вдома не за ноутбуком, а вони не у гаджетах чи у телевізорі.

Ділова сфера: чи вдалося вам відновити бізнес-процеси, чи створили нові напрями, чи збільшили штат, розширили виробничі площі, отримали нові знання, чи зросли доходи компанії.

Духовна (принципова) сфера: чи були реалізовані ваші життєві принципи, чи змінилися ваші пріоритети, чи встояли ваші релігійні переконання.

Суспільна сфера: активність під час взаємодії з іншими людьми у благодійності, спонсорстві, меценатстві, інформуванні.

Підсумок перший після оцінювання у балах: усвідомте, якою насправді є картина вашого життя. Гармонійна людина не має великих перепадів у шкалі оцінок в усіх шести сферах, бо вона перебуває у фізичному, психологічному та економічному балансі. Якщо перепади великі, то ви вже бачите діагноз. А правильно поставлений діагноз — запорука успішного лікування. Ви бачите свої прогалини,  аби реалізуватися на 10 балів? То що варто зробити конкретно? Зайнятися спортом, спати по 8 годин, звернутися до дієтолога, почати вивчати англійську чи почати отримувати на онлайн-вебінарах додаткові знання з певної тематики, навчитися керувати автівкою, скористатися можливістю для спілкування під час блекауту з родиною, а не влаштовувати квест коворкінгами.

Підсумок другий: що треба зробити, аби актуалізувати мрії та цілі, зважаючи на поточну ситуацію зміни принципів. Наприклад: «Аби я раніше знав, то не інвестував би у нерухомість, бо важко з цього активу вийняти кошти. Я б інвестував у…» Зрозумів? Дій!

Більшість мрій, що залишилися з мирних часів, не втратили актуальності

З мріями варто працювати регулярно, передивлятися їх. Більшість мрій залишилися з мирних часів і не втратили актуальності, але з’явилися додаткові деталі та певні нюанси щодо їх реалізації, які варто скорегувати під сьогоднішню ситуацію. Наприклад, певний проєкт я хочу реалізувати у такий термін та за таких обставин, у партнерстві з певними людьми. Якщо вам здається, що у вас немає мрій, передивіться шість сфер життя з погляду ідеальної картини — навіть у поточних обставинах вашого фізичного стану, особистого настрою, вашого бізнесу, вашого сімейного чи духовного стану. Ви побачите, що потрібно робити, аби наблизитись до свого ідеального бачення: пострункішати, відпочити, покращити певні навички, поглибити знання, знайти партнерів, подбати про здійснення мрій ваших дітей, влаштувати другий медовий місяць з чоловіком — і коло справ зарухалось.

Під час планування варто скористатися пірамідою ефективності. У мирних умовах ми планували на термін до десяти років: що я хочу мати через тиждень, місяць, рік у певній сфері. В умовах війни варто діяти гнучко, тож мати щонайменше три варіанти розвитку подій:

  оптимістичний: після перемоги, наприклад, навесні 2023 року, що я буду мати у кожній із сфер;

  реалістичний:  усі усвідомлені та потенційні ризики;

  песимістичний: найгірший варіант досягнення вашої мети за  найнесприятливіших умов. Наприклад, якщо війна триватиме три роки, як ви будете досягати своїх цілей за таких умов, враховуючи оптимальні інтереси своїх рідних та колег? Згадайте весь свій попередній досвід, адже ваші навички та знання завжди з вами.  

За наявності трьох планів ви закладете надійний фундамент, бо в усіх трьох варіантах будуть спільні плани. Наприклад, дитині йти у перший клас або вступати до вишу, для бізнесу доведеться купувати нове обладнання. А отже, вам доведеться починати діяти: що просто зараз я можу зробити для свого успіху? Шукати дитині гарний дитсадок напередодні школи, перевести абітурієнта до школи з поглибленим вивченням певних дисциплін, налагодити відносини з партнерами, доєднатися до певного соціуму волонтерів, шукати новий офіс із генератором, нову логістичну компанію, піти на йогу.

Якщо у вашої мрії немає підґрунтя, варто діяти, бо ви нічого не втрачаєте, рухаючись сходами. Краще бути на кілька сходин вище до мети, ніж стояти на місці. Навіть якщо ви зараз опікуєтеся щоденним фізичним виживанням, заощаджуйте, аби купити купити харчі і завтра, виділяйте час на свою внутрішню потребу бути успішною після війни, аби не вигоріти.

Сьогодні мільйони українців усвідомлюють, що завтра може не бути, тож скільки можна відкладати на потім своє життя? Є сенс робити сьогодні те, що ви планували робити завтра.

Тетяна Марінова