Дрони-камікадзе: Що треба знати, щоб врятуватись

20.10.2022

Вичерпавши запаси ракет та не маючи потужностей оборонної промисловості виробити достатньо нових ракет, росія почала використовувати у війні проти України дрони-камікадзе іранського виробництва. Про закупівлю 2400 безпілотників стало відомо у середині серпня. Вперше російська армія застосувала дрон-камікадзе «Shahed-136» 20 вересня, завдавши удару по прибережній зоні Очакована Миколаївщині. 10 і 11 жовтня, коли російські війська масовано атакували Україну, крім різних типів ракет, використовувалися і дрони-камікадзе. Через тиждень, 17 жовтня, під час ранкової атаки Києва «шахідами» було частково зруйновано 120-річний будинок в центрі Києва. Четверо людей загинули, серед них — вагітна жінка.

І хоча близько 70% дронів збиваються нашими захисниками, росія має таку їх кількість, що ще місяц кожень день Україна може бути під загрозою нових нападів. Тож публікуємо поради, які надали у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, як уберегтися від дронів-камікадзе.

Що треба знати про дрон-камікадзе

Дрон-камікадзе — баражуючий боєприпас. Він призначений для ураження цілей на дальній відстані. Наводиться дрон на стаціонарну ціль за супутниковими координатами. Запускається з пускової платформи, має двигун, за допомогою якого набирає швидкість та висоту. Ціль вражає боєголовка в носовій частині дрона.

Дрони-камікадзе несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки і літають зі швидкістю в середньому 180 км/год. Вони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Оскільки такі БПЛА літають на малій висоті — до 5 км, тому його складно виявити силами ППО.

Розпізнати наближення дрона Shahed-136 можна за характерним звуком під час польоту — коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.

Характерною візуальною особливістю таких безпілотників у повітрі є його трикутна форма. Shahed-136 не може самостійно знаходити цілі, тож здебільшого російські військові запускають дрони у бік великих немобільних цілей.

Що робити, коли ворог запускає іранські дрони

  • Чуєте звук двигуна поруч — негайно прямуйте до укриття та залишайтесь там, поки не мине небезпеки;
  • Обирайте місця якомога далі від військових та стратегічних об’єктів, адміністративних установ;
  • Коли нема змоги дістатись укриття, дотримуйтесь правила «двох стін», які мають відділяти вас від небезпеки;
  • Не залишайтесь в транспорті, вийдіть та відбіжіть подалі від дороги, і там знайдіть можливе укриття;
  • Не ховайтесь у під’їздах, під арками на сходових майданчиках, у підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій тощо.

Також важливо знати, що дрони керовані та можуть змінювати маршрут під час атак та ворог може використовувати «тактики рою» ― запускати одразу 6-8 таких камікадзе, які вражають стаціонарний об’єкт.