Восени 2022-го у Миколаєві встановили перше у країні мобільне укриття. Монтаж захисної конструкції відбувся на місці, де у липні того ж року унаслідок обстрілу загинуло 8 місцевих мешканців, які чекали на зупинці громадського транспорту. Так було започатковано проєкт встановлення укриттів в українських містах під назвою SafePlace4UA.
Перший сховок SafePlace 0001 встановили коштом фармацевтичної компанії «ІнтерХім» та готельного комплексу UnderSun Spa Hotel за ініціативи благодійного фонду «Юність 2.0».
Згодом компанії-благодійниці у тому ж складі долучилися до фінансування та встановлення нового укриття у щойно звільненому Херсоні. Його звели у центрі міста, де 24 грудня внаслідок російського обстрілу загинули 11 місцевих жителів, а ще 64 були поранені уламками ворожих снарядів.
Мобільні сховища, виконані з армованого бетону завтовшки 25-40 см розраховані на одночасне перебування від 15 до 28 осіб. Протиуламкові укриття мають вентиляцію, лави для сидіння та освітлення. Деякі з них оснащені системою відеоспостереження та екранами.
Пріоритет у розміщенні мобільних сховків — громадські місця відпочинку, дитячі майданчики, місця масового скупчення людей тощо. Мета проєкту — встановлення 1000 укриттів у різних містах України. За перші два роки існування ініціативи звели понад 34 прихистки, спроєктовані за ізраїльськими зразками.
За словами ініціаторів, засоби цивільної оборони так само важливі, як перехоплювачі, адже саме розліт уламків стає причиною 90% жертв за обстрілів відкритих територій.
Укриття відповідає усім чинним вимогам ДСТУ, при цьому дизайн кожного нового сховища унікальний. Як зазначають представники ініціативи, його обирають благодійники, які спонсорують створення таких об’єктів.
Зокрема, для сховищ від ІнтерХім та UnderSun Spa Hotel фірмовим зображенням став стилізований образ Богородиці Оранти — Захисниці, яку писали з мозаїчного образу в київському Софійському соборі. Це покликання на інший спільний благодійний проєкт компаній — ініціативу з осушення споруд Софії Київської від надмірної вологи під назвою #SophiaHelp.
Упізнаваний дизайн був використаний і для наступних укриттів, спонсорованих цими підприємствами, у Чернігові та Одесі. Зокрема, для Миколаєва, Херсона й Чернігова це були перші мобільні сховища у цих містах, які діють і досі та які довели, що гідно виконують своє призначення.
“Чекаю дня, коли ці сховища стануть лише пам’яткою про часи війни і будуть вже непотрібні. Але зараз вони можуть захистити людей від уламків та обстрілів з РСЗВ, як це вже було у Херсоні, де одне з таких укриттів витримало близьке влучання й показало цілковиту придатність як захисна конструкція, здатна рятувати життя містян”, — зазначає Анатолій Редер, генеральний директор ІнтерХім.