Дурна кров: Кінець стартапу Theranos і його уроки

Від наймолодшої мільйонерки до нуля

Про Елізабет Голмс, «наймолодшу» self-made міліардерку писали багато, з захопленням: ще б пак, така юна дівчина не тільки піднесла свою компанію до вершин бізнесу новітніх технологій, а ще й має шляхетну мету — допомогти хворим усього світу, розробивши унікальний портативний аналізатор крові. Проте все, на чому трималась її компанія Theranos, виявилося купою брехні. І нам варто замислитись над тим, що не так з етикою у сучасних СЕО, винести найважливіші уроки зі скандалу з Theranos.

Зрозуміти фактичну аферу Елізабет Голмс допоміг журналіст Джон Керрейру, який у 2018 році опублікував об`ємне дослідження «Bad Blood» («Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини», в українському перекладі книжка вийшла у видавництві BookChef). Виявилося, що інвесторів, фармацевтів та всіх інших дурили роками: прилад, який вже був на порозі комерціалізації, ніколи не працював.

Урок 1. Велич

Багато хто з відомих підприємців, економістів, коучів говорить нам про велич. Про те, що ми повинні шукати свою місію, про те, що наш маленький бізнес повинен мати великі цілі. Ми повинні змінити світ, залишити слід, надихати. Просто робити свою справу добре — недостатньо. Велич, як цінність у собі, стала пасткою для Елізабет Голмс.

Успіх за будь-яку ціну — погана мета.

Урок 2. Компетентність

Елізабет Голмс провчилася у Стенфордському університеті лише пару семестрів, вивчаючи хімічні технології. Не дивлячись на те, що Голмс була обдарованою дівчиною і у школі, і в Стенфорді, кількох семестрів замало, аби мати достатньо компетенцій у такий складнії сфері як біотехнології. Так, багато хто з мільйонерів покинув університет заради бізнесу, проте то були інші випадки. Наприклад, Цукерберг ще й до вступу до університету вправно програмував, а Елізабет зацікавилась хімією лише в університеті.

Треба добре тямити у тому, чим займаєшся.

Урок 3. Зв`язки

Елізабет Голмс походить з заможної американської родини зі славним родоводом. Як бачимо з розслідування Керрейру, саме зв’язки через родичів і друзів, які знали «пристойну родину» й «хорошу дівчинку», привабили зіркових інвесторів, директорів та працівників. Але їх повага і довіра завадили їм бачити конкретні результати, дослухатись до слів критиків Елізабет. Особисті образи взагалі зіграли ключову роль у краху Theranos: саме колишній друг сім’ї Голмсів, доктор Фьюз, запатентував технологію, без якої Theranos не змогла б завершити свої розробки, зробивши це просто «на зло» Елізабет та її батькам.

Зв’язки — це, мабуть, добре, але іноді заважають.

Урок 4. Люди

Плинність кадрів у Theranos була величезна. Частково це було тому, що Елізабет не терпіла, коли їй казали «ні». Наприклад, «ні, ця технологія не спрацює», або «ми не вкладемось у ці терміни», або «ні, відділ не працюватиме без вихідних». Частково це було викликано наслідками параноїдальної секретності Елізабет щодо виробу. Різні відділи та команди працівників не спілкувалися між собою, службою безпеки компанії було встановлено суворий контроль за електронною поштою працівників та вмістом їх компьютерів, за найменший натяк на порушення конфіденційності працівників звільняли. Дехто, розчарований таким стилем керівництва, йшов сам, решта були залякані перспективою позовів від компанії.

Прозорість — найкращі ліки проти поганого менеджменту.

Урок 5. Наставники

Кожен молодий підприємець має своїх менторів, у Елізабет Голмс також був такий наставник. Це був її бойфренд, пакистанський мільйонер Рамеш «Санні» Балвані, який, взагалі-то, працював у лише одній компанії, яку вигідно продали. І він казав Елізабет, молодшій від нього на 20 років, що головне — це гроші, а етика — це пусте. У певний період часу вона зробила Санні одним з топ-менеджерів компанії — його одразу зненавиділи за нахабну й різку вдачу. Це погано відбилося на мотивації працівників і їх лояльності до компанії.

Мудро обираймо собі наставників!

Урок 6. Перебільшення

Керрейру у своїй книзі стверджує, що багато підприємців і менеджерів при зборі фінансувань від інвесторів збільшують у паперах і можливі доходи і вже виконану частину роботи. Але Голмс знала, що мініатюрний прилад, який мав по одній краплині крові проводити аналіз на кілька показників, не працює зовсім. Вона фальсифікувала результати, які демонструвала інвесторам, вона підписала угоду на тестування приладу на онкохворих пацієнтах, вона брехала співробітникм і раді директорів про угоди, укладені з фармацевтичними компаніями. Здається, між «більш вигідним висвітленням зробленого» і брехнею, є дуже чітка межа.

Не брешіть!

Урок 7. Помилки

Голмс і Балвані отримали від інвесторів за усі роки існування Theranos з 2003 року 700 мільйонів долларів. На даний час обидва обвинувачені у шахрайстві і змові, Голмс загрожували 20 років в’язниці, але вона уклала мирову угоду, за якою має сплатити 500 тисяч доларів і позбавлена права очолювати публічну компанію на 10 років. Справа ж Балвані ще розглядається у суді. На разі венчурні капіталісти вважають, що вартість компанії Theranos дорівнює нулю. Навіть якщо брехня про розробки компанії не була свідомим шахрайством (Голмс визнана невинною), ситуація, яка склалася, стала результатом великої кількості помилок Елізабет Голмс. Проте вона не визнає жодної з них. У своїх інтерв`ю щодо безславного кінця своєї кар`єри, вона називає себе «жертвою» юристів, журналістів та інших підприємців. У Кремнієвій долині кажуть, що Голмс намагається заснувати нову компанію, шукати для неї фінансування, живе з новим хлопцем в апартаментах-люкс та веде Інстаграм, повний пустотливих фото з бойфрендом. Багатьом не здаєтьcя, що Голмс навчилася чогось після того, як їй не дали поставити під загрозу життя і здоров`я сотень людей.

Майте силу дивитися правді в очі і визнавати свої помилки!

Ціна: 180 грн.

Де придбати книжку: book24.ua (в продажу з 20 квітня 2019 року)

— Читайте також: Монетизація таланту: Короткий конспект

Новини партнерів