«Джойки»: нова книга для дітей, яка вчить важливим еко-звичкам та свідомому споживанню

14.05.2024

На початку квітня мережі аптек «Аптека 9-1-1», «Аптека оптових ц…», «Аптека низькі ц… №1», «Перша аптека» та інші спільно з компанією Art Nation Loyalty розпочали акцію лояльності, яка дарує захоплюючу пригоду для всієї родини. Всередині кожного Мега набору покупці знайдуть: 6 ігрових карток Joykis Grand Tour, багаторазову дитячу маску, порцію мультивітамінів, кумедні стікери для веселого настрою, листівку з QR-кодом Прайзі та унікальну книгу — «Джойки: книга пригод екогероїв».

Ця книга — не просто розповідь, а справжня скарбниця знань та емоцій, яка занурить маленьких читачів разом із батьками у захоплюючу подорож. Ми вирішили дізнатися більше про цю унікальну книгу, про те, як створювались оригінальні екогерої, як працює звичкодрузячення та у чому сила ігрового навчання. Усіма цими таємницями поділилась з нами в ексклюзивному інтерв’ю авторка книги «Джойки», Ірина Громова.

Ірина Громова, авторка книги «Джойки»

Яка історія створення Джойок?

Джойки з’явилися на світ  кілька років тому в стінах Art Nation. Як креативна продюсерка, я з командою брала участь у вигадуванні нового світу екогероїв: хто вони, як їх звати, що вони роблять, чим цікавляться, як виглядають. Потім ця історія розвивалась далі, персонажі ставали все більш “об’ємними”, я все чіткіше уявляла Джойок та їхню взаємодію з людьми. Тому, коли компанія вирішила випустити книгу, яка б розповідала про цих героїв та навчала б дітей корисним звичкам, я дуже зраділа і сказала: я це зроблю, я зможу!

Вихід книги на ринок був запланований на початок 2022 року. Війна внесла свої корективи, і Джойки на два роки опинилася на складі. Нам навіть не вдалося провести презентацію, що досить сумно для промоції книги. Тому я щиро радію, що зараз «Джойки» нарешті доступні для читачів у складі Мега набору.

Це не перша, написана тобою дитяча книга, хоча за фахом ти маркетологиня та продюсерка культурних проєктів. Джойки – це більше твій письменницький проєкт чи маркетологічний?

Це однозначно письменницький проєкт. Я щиро вірю, що немає обмежень, і кожна історія має свій час, коли вона готова бути розказаною. Однак, у цій книзі важливу роль відіграє не лише письменницький, але й материнський підхід.

Досвід спілкування з дітьми різного віку дає величну базу для спостережень, підглядання, занотовування, бачення захопливих моментів, які потім цікаво вплести у книгу.

Я почуваю себе комфортно у ролі письменниці, попри те, що більшість часу я приділяю маркетингу та не випускаю книги щороку. Але я їх обдумую — і вони чекають свого часу! До речі, для Джойок вже  задумане продовження.

Чому саме екологічна тема?

По-перше, я побачила вільну нішу, по-друге, ця тема мені надзвичайно близька. Особисто мене дуже тригерить тема переспоживання, сталого використання, споживання, свідомих покупок, свідомої моди тощо. Reduce, Reuse and Recycle (ред.- зменшуй, використовуй повторно та переробляй) – це заповіді денні, які міцно вкорінились у щоденний режим нашої родини.

Окрім цього, я читаю багато фахової літератури, стежу  за лідерами думок в еко-сфері. Моя улюблена книга Беа Джонсон «Дім — нуль відходів», в якій дуже багато практичних порад, які ми спершу несвідомо, а потім вже свідомо почали використовувати та лагідно привчати дітей через звичкодрузячення.

Чи надихали тебе твої діти на написання Джойок?

Так, книга частково є біографічною. Наприклад, обидві бабусі списані з моєї мами та свекрухи, тому вони дуже їх нагадують за своєю поведінкою, темпераментом та тим, як вони спілкуються з дітьми.

Мені здається, що письменник повинен дуже добре розуміти аудиторію, для якої він пише, щоб використовувати ті ситуації, які реально проживають діти.

Потрібно розуміти контекст: чим граються діти, що вони можуть робити і що вони не можуть робити, це зробить історію правдивою.

Книга наповнена дуже красивими та яскравими малюнками, на скільки прискіпливою ти була до ілюстрацій?

Розуміючи, що книга адресована молодшій школі, де яскраві та деталізовані картинки відіграють важливу роль у захопленні уваги дітей, ми з командою поставилися до цього завдання з особливою ретельністю. Ми були дуже прискіпливі до кожної ілюстрації, прагнучи створити барвистий та захоплюючий світ.

Особисто для мене було важливо, щоб герої книги виглядали сучасно.

Тому в завданнях для художника я детально описувала не лише їхні емоції, дії та локації, але й одяг, аксесуари та інші деталі, щоб вони здавалися максимально релевантними та впізнаваними для читачів з будь-якої країни. До речі, книга «Джойки» була успішно локалізована та видана у Грузії, що свідчить про її універсальність та цінність для дітей з різних культур.

Що було найбільшим викликом під час написання книги?

Не зробити її нудною, не переборщити з корисними порадами, знайти баланс – щоб це було легко і пізнавально. Щоб Джойки були справжніми, щоб кожен мав свій tone of voice, щоб кожен був унікальним і щоб у них було легко повірити, щоб хотілось зустріти у ванній Фрулю і докрутити кран, аби перестала крапати вода.

Книга писалась легко, адже на момент її написання я чітко розуміла, якими мають бути головні персонажі та їхні історії.

Я знайшла головних героїв — брата і сестричку Ясю та Сашка, — уявила їхнє життя, побут, стосунки із батьками, бабусями-дідусями і це все дуже швидко закрутилось.

Книга складається з чотирьох оповідань, кожне з яких можна читати окремо. Кожне оповідання присвячене певній порі року та актуальній екологічній темі. Мені особливо подобається літня історія, адже вона розповідає про екотуризм та його важливість для розвитку місцевих громад.

Джойки – це унікальна книга, яка також поєднана з мобільною грою, де екогерої оживають. Як батькам навчитись балансувати між книжковим та віртуальним світами?

Обидва світи доповнюють один одного. Гра розроблялась як навчальний продукт, який традиційно є менш привабливим та цікавим для дітей, аніж розважальний. Навчання завжди є менш «залипальним». Тому ми намагались розробити для гри цікаву та просту механіку – перегони. Але під час перегонів діти дізнаються, що сміття, яке ти збираєш – насправді є ресурсом. Тобто, сортуючи сміття чи зменшуючи споживання, ми можемо отримати додаткові ресурси. Це ключова ідея гри.

Коли діти взаємодіють з персонажем у грі, дізнаються чудернацькі імена цікавих екомонстриків, то виникає бажання дізнатись про цього героя більше.

Тут нам на допомогу приходить книжка, що  детальніше розкриває світ цього героя. “Джойки” – це книга для сімейного дозвілля: мурмотенько всістись та провести вечір разом за читанням і, можливо, потім спекти мирильний пиріг за рецептом мами Ясі та Сашка.

А до гаджетів я ставлюсь спокійно. Батьки самі багато часу проводять у гаджетах, діти це бачать, тому ми будемо лукавити, не даючи їм смартфони чи планшети. Ми повинні навчитись, як використовувати це з користю для дорослих та дітей. Мої поради – це часові обмеження та ретельно підібраний контент.

Наразі книгу «Джойки: книга пригод екогероїв» можна придбати ексклюзивно у складі JOYKIS Мега набору в провідних аптечних мережах країни. Читайте, звичкодрузячте, та прищеплюйте дітям любов до природи та уважність до довкілля у ігровій формі.