Фізика і Вівальді, мотивувальні історії науковиць: як пройшов український день жінок та дівчат у науці

19.02.2024

12 лютого команда ініціативи “Дівчата STEM” ГО «Центр “Розвитку КСВ”  провели захід, присвячений Міжнародному дню жінок та дівчат у науці “Українки у науці, яким аплодує світ”. Подію відвідали більш ніж 50 учениць, представниць університетів, молоді науковиці. Навіть цілий клас з прикордонної Сумщини завітав до Києва, аби відчути себе частиною цієї наукової історії. 

Партнери події: L’oreal Україна, Академія DTEK.

Ініціатива “Дівчата STEM” CSR Ukraine  — унікальна спільнота дівчат і жінок, які цікавляться STEM та навчаються і працюють за STEM-напрямами. Крім цього, ініціатива спрямована на навчання гендерної чутливості освітян задля розбудови української STEM-освіти та заохочення школярок обирати саме STEM. Ініціатива продовжує будувати сталу спільноту, де кожна дівчинка може спробувати себе у науці та інженерії, поспілкуватися з однодумицями, знайти менторку мрії, аби побудувати успішну STEM-кар’єру в Україні та долучитися до відбудови країни після Перемоги, адже професії STEM — професії майбутнього. 

Марина Саприкіна, голова організації СSR Ukraine та ідейна натхненниця ініціативи “Дівчата STEM”: “Через повномасштабне вторгнення національних філій “Дівчата STEM” зменшилося зі 120 до 50, адже багато з них залишились на окупованих територіях і продовжити роботу вони не можуть. Минулого року російські ракети зруйнували ще три наші філії, і це надболюча для нас тема. Але це не зупинило нас і тих, хто перманентно надає нам підтримку: видатних науковиць, менторок-амбасадорок, освітян, партнерів. Продовжуємо працювати навіть за таких важких обставин на ще більш високих потужностях, аби надихати дівчат бути у STEMі та шукати свій шлях у науці”.

Науковий семінар  “Українки у науці, яким аплодує світ” для початківиць містив:

  • Презентацію  результатів важливого опитування, організаторами якого є U-Report та “Дівчата STEM”.

Дослідження “Інтерес до науки серед дівчат”

  • Історії успіху науковиць: натхненні приклади, власні історії досягнення результатів, де брати натхнення, сили та що робити, коли опускаються руки, та, головне, як обрати напрям для старту кар’єри та остаточно і безповоротно закохатися у науку.
  • Дискусії у неформальному спілкуванні. Дівчата, які ставили найбільш цікаві запитання, отримали персональні запрошення від спікерок-науковиць на індивідуальні зустрічі, аби поспілкуватися та відповісти на всі питання, що хвилюють. 
  • Цікаві інтерактиви та подарунки від партнерів для дівчат-учасниць.

Приємною несподіванкою для всіх став перфоманс від однієї з топ-10 фіналісток та переможниць Української премії L’Oréal-UNESCO “Для жінок у науці”, професорка кафедри теоретичної фізики Львівського національного університету імені професора І. Вакарчука  Христини Гнатенко. Христина зіграла відому композицію Вівальді і водночас розповіла про джерела наукового натхнення: цікавість, музику, гармонію.


Серед запрошених спікерок та гостей заходу були також  представниці від UNESCO: К’яра Децці Бардескі, голова Бюро UNESCO, яка розповіла дівчатам про підтримку, яка надається жінкам у науці, та Олена Штепа, представниця Національної комісії у справах UNESCO, яка озвучила тезу про важливість гендерної рівності у науці та поширення обізнаності дівчат та жінок про можливість розбудови професійної кар’єри у цьому напрямі.

Теми, які висвітлювали всі спікерки, важливі для старту наукової кар’єри. До того ж усі успішні науковиці були одностайні у порадах для початківиць у науці: вірити в себе, знайти свій стрижень, розвивати свою зацікавленість та обов’язково спробувати різні напрями, аби точно знайти свій, обов’язково знайти людину, менторку, яка у тебе повірить, надихне, підштовхне.

Кого ще почули дівчата під час події?

Ольгу Ларіну, кандидатку хімічних наук, старшу наукову співробітницю Інституту фізичної хімії імені Л. В. Писаржевського Національної академії наук України, яка розповіла про “підводні камені” у кар’єрі науковиці крізь призму власної життєвої історії:Я підтримую ініціативу Дівчата STEM та долучаюсь її заходів, бо вважаю, що це прекрасна можливість познайомитися з талановитими дівчатами-науковцями, дати їм поштовх, направити, підказати, допомогти зрозуміти себе, свої бажання та можливості самореалізації у науковій сфері України. Можливо саме мій досвід роботи у НАН України допоможе дівчатам визначитися, подолати страхи і упередження.”

Ольга також додає, що  їй  дуже імпонує твердження, що саме жінки стануть тими, хто підтримає науку як у період воєнного стану, так і під час повоєнного відновлення і що наука —  можливість не просто реалізувати себе там, де хочеться, а  бути максимально корисною для своєї країни: “Не буду казати, що висловлюю думку більшості, але я відчуваю потребу допомогти Україні. І якщо не у складі Збройних сил України, то там, де я буду більш ефективна, у науковій сфері”.

А також інших науковиць:

  • Катерину Теребіленко, докторку хімічних наук, доцентку Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, яка поділилася досвідом того, як спланувати свій зірковий шлях у науці 

  • Молоду науковицю Софію Козинець, ученицю Київського природничо-наукового ліцею №145, вихованку відділення хімії та біології, переможницю національного етапу міжнародної «Олімпіади геніїв» 2023 року та лауреатку срібної медалі на міжнародному етапі у США.
  • Анастасію Рябоконь, кандидатку наук, молоду наукову співробітницю відділу популяційної генетики Державної установи «Інститут харчової біотехнології та геноміки НАН України». 

Після виступів відбулася Q-A сесія між дівчатами та науковицями.  Слід відзначити, що питання від школярок вже підкреслювали надзвичайно високий рівень зацікавленості, освіченості у певних напрямах. Ініціатива СSR Ukraine “Дівчата STEM” планує й надалі проводити офлайн- та онлайн-заходи, що спрямовані на підвищення обізнаності дівчат у розвитку наукових досліджень, та підтримувати ініціативну й талановиту молодь України.

Якщо вам цікаво долучитися як менторка або як учасниця, стежте за нашими подіями у соціальних мережах та долучайтеся до нашої  спільноти Дівчата STEM.