Проблеми, пов’язані з гендерним розривом у різних сферах економіки, з одного боку, набили оскому, а з іншого — мало хто поспішає їх позбутись у своєму бізнесі. Генеральна директорка Payoneer в Україні Любов Даниліна дослідила цю проблему, аналізуючи світову статистику та досвід компанії, де працює, з підвищення рівня представництва жінок у бізнесі.
Про must-have сучасного бізнесу
Уявіть світ, де стать не стає на заваді кар’єрному зростанню. Де жінки вільно реалізують свій потенціал, обіймаючи керівні посади та створюючи успішні підприємства. Де можливості не обмежуються гендерними стереотипами і кожен здатний досягти вершин — без страху зустріти на своєму шляху невидимі бар’єри. Цей світ уже не фантастика, а реальність, яку ми створюємо разом. Сьогодні must-have бізнесу — це не лише стабільні прибутки, але й відповідальність, повага до своїх співробітників та споживачів. Гендерна рівність — невід’ємна складова такого відповідального і турботливого середовища, що базується на принципах різноманіття (diversity), рівності (equity) та інклюзивності (inclusion).
Попри широкі дискусії та висвітлення проблеми гендерного розриву, шлях до паритету все ще тернистий. Стереотипи й обмеження тримаються міцно, і жінкам часто доводиться докладати більше зусиль, щоб довести свою компетентність.
Про що свідчить статистика 2024 року
Хоча на шляху до гендерного балансу ще чимало перепон, численні дані свідчать про позитивні зрушення. Зростає кількість жінок у різних секторах, зокрема в IT.
У звіті McKinsey “Жінки на робочому місці” за 2024 рік зазначає, що з 2015 року кількість жінок у керівному складі зросла з 17% до 28%. IT-сфера, динамічна та гнучка галузь, також демонструє позитивні зміни. За даними дослідження “Digital Tiger: the Power of Ukrainian IT” від IT-асоціації України, частка жінок серед IT-фахівців у 2023 році становить 26%. Варто зазначити, що за останнє десятиріччя ця частка значно зросла. Згідно з підрахунками порталу DOU, у 2011 році вона становила лише 7%. Таким чином, можна говорити про майже 4-кратне зростання кількості жінок в українському IT за останні 12 років.
Попри ці оптимістичні дані, у питанні гендерної рівності досі існує чимало зон розвитку, особливо щодо нерівномірної оплати праці. Жінки в ЄС заробляють в середньому на 13% менше, ніж чоловіки. В IT-секторі України цей розрив ще більший: за даними Djinni, у 2022 році гендерний розрив у зарплатах становив 29% — і не на користь жінок. А за версією Gender Pay Gap Report від Payscale, у 2024 році на кожен зароблений чоловіками долар, жінки заробляють 0,83 долара. Ба більше, навіть зарплатні очікування в резюме жінок нижчі, ніж у чоловіків, що свідчить про глибоко вкорінені стереотипи та недооцінку власного потенціалу.
Нещодавно в одному подкасті Ірина Довганик, досвідчена фінансистка, поділилася цікавими роздумами про гендерний розподіл професій у бізнесі.
Історично склалося так, що деякі престижні сфери, як-от банківська справа, інвестиції та розрахунок фінансових проєктів, вважаються “чоловічими”. З іншого боку, “жіночими” часто вважають монотонні рутинні ролі, як-от фінансовий облік та бухгалтерія.
Це помилкове уявлення про розподіл ролей може негативно впливати на кар’єрний розвиток жінок. До того ж нерідко трапляється, що, тяжкою працею досягнувши успіху, вони применшують власні здібності та не прагнуть більшого. Це, своєю чергою, стає додатковою перешкодою на шляху до гендерної рівності в бізнесі.
“Скляна стеля”: невидимий бар’єр на шляху до кар’єрного успіху
Гендерна нерівність у бізнесі стосується не лише різниці в зарплатах та представництві жінок і чоловіків на керівних посадах. Це ще й про “скляну стелю” — невидимий бар’єр, який заважає жінкам просуватися кар’єрними сходами.
Я на власному досвіді відчула, що таке “скляна стеля”. На початку кар’єри (ще задовго до старту роботи у Payoneer) мені відмовили в стажуванні у Німеччині. Компанія не хотіла вкладати гроші у професійний розвиток жінок — такою була причина відмови. Цей епізод назавжди врізався в мою пам’ять і став для мене потужним мотиватором досягти успіху всупереч стереотипам.
Сьогодні я пишаюсь тим, що обіймаю керівну посаду в великій міжнародній компанії, але я знаю, що багатьом жінкам і досі доводиться стикатися зі “скляною стелею”. Їхні компетенції та досвід часто недооцінюються, а стереотипи про “жіночі” та “чоловічі” ролі у бізнесі заважають їм досягти омріяних успіхів.
Наслідки цього феномену відчуває весь світ. Бізнес втрачає талановитих лідерів, а суспільство — можливість скористатися всіма перевагами гендерної різноманітності, як-от вищі прибутки та більша задоволеність клієнтів. Зруйнувати цю штучну перешкоду — спільне завдання для жінок і чоловіків, компаній та урядів.
Переосмислення лідерства: шляхи подолання гендерної нерівності та “скляної стелі”
Забезпечення гендерної рівності, справедливої оплати праці, просування по службі та контролю рівня задоволеності роботою – це зона відповідальності компанії. Ретельний і систематичний підхід, який надає пріоритети інклюзивності, рівності та різноманіттю, необхідний, щоб пробити “скляну стелю” організації та подолати гендерний розрив.
Політика заохочення різноманіття й інклюзивності в Payoneer — приклад такого комплексного підходу. Мета цієї політики — створення середовища, де люди різного походження (стать, мова, культурні звичаї, спосіб мислення) відчувають себе однаково цінними та мають рівні можливості. На глобальному рівні 51% нашого персоналу та 45% керівних посад обіймають жінки, четверо з яких визначають напрямок розвитку компанії на найвищому рівні (C-level).
Загалом політика Payoneer передбачає:
1. Прозорість:
- Створення чітких та прозорих критеріїв прийняття рішень щодо найму, звільнення та просування по службі, які ґрунтуються на об’єктивних чинниках і не містять дискримінаційних положень.
- Рівна оплата праці — забезпечення однакової плати за однакову роботу, незалежно від статі чи етнічного походження.
- Публічна звітність: публікація інформації про рівень представництва чоловіків і жінок у компанії, рівень середньої заробітної плати для чоловіків і жінок на аналогічних посадах тощо.
2. Програми розвитку та менторства:
- Наша офіційна шестимісячна програма наставництва зосереджена на розвитку кар’єри та вдосконаленні лідерських навичок у різних регіонах. Хоча програма не призначена виключно для жінок, вона навмисно розроблена таким чином, щоб забезпечити збалансовану гендерну участь. У 2023 році ми досягли показника участі 50% жінок серед 50 наставників та 50 підопічних у всьому світі.
- Наша програма Top Talent, започаткована у 2023 році, підтримує нових лідерів Payoneer, розвиваючи їхні лідерські якості за допомогою коучингу для керівників та навчання в команді. Вона активно сприяє різноманітності, гарантуючи, що жінки представлені належним чином та позиціонуються для просування на керівні посади. Такий підхід не лише збагачує нашу корпоративну культуру, а й сприяє досягненню кращих бізнес-результатів завдяки використанню різноманітних перспектив.
- Крім того, Payoneer створив WIRE (Women’s ERG) — групу підтримки, що дає можливість жінкам спілкуватися, обмінюватися досвідом та відзначати свої досягнення. WIRE організовує такі ініціативи, як віртуальні семінари на такі теми, як #EmbraceEquality, що сприяють розвитку культури інклюзивності та професійному зростанню. Наприклад, семінар під керівництвом сертифікованої фасилітаторки #IAmRemarkable надав учасницям можливість визначати та підкреслювати свої досягнення як на робочому місці, так і за його межами.
3. Гнучкий режим роботи:
- Впровадження гнучкого графіка роботи: надання можливості працювати з дому, гнучко обирати час початку та закінчення робочого дня, а також працювати неповний робочий день. В нашій компанії в межах запровадження саме цієї практики, новим співробітникам надається ще і компенсація витрат на домашній офіс.
- Надання обом батькам можливості брати відпустку по догляду за дитиною для забезпечення оптимального балансу між роботою та особистим життям.
На шляху до гендерно збалансованого світу
Хоча ми й бачимо значний прогрес, гендерний розрив та “скляна стеля” досі залишаються викликами для сучасних компаній. Але, об’єднавши наші зусилля, ми можемо це змінити. Активна політика, обізнаність, адвокація та підтримка — ось ключові чинники, які допоможуть нам остаточно усунути гендерну нерівність у бізнесі та підприємництві. Компанії мають бути прозорими, вести проактивну політику щодо усунення гендерного дисбалансу та вибудовувати відкриті діалоги про гендерну рівність з усіма учасниками робочого процесу. Я вірю, що разом ми можемо побудувати кращий світ, де гендерна рівність існує не лише на папері, а й у реальності.