Гідроцеле, або водянка яєчка: симптоми та лікування

27.05.2024

У середньому щороку 10% хлопчиків народжуються з гідроцеле. Приблизно 1% чоловіків виявляють у себе симптоми захворювання у репродуктивному віці.

Що таке гідроцеле (водянка яєчка)?

Гідроцеле — це патологія, яка супроводжується накопиченням рідини між оболонками яєчок. Як наслідок, мошонка збільшується у розмірах, а надлишок рідини застоюється всередині, провокуючи запалення та набряк. Захворювання відоме також як водянка яєчок.

За походженням гідроцеле буває вродженим (діагностується у немовлят відразу після народження) та набутим (розвивається упродовж життя внаслідок дії патогенних чинників). Залежно від поширення хвороба може бути односторонньою (охоплює лише одне яєчко) та двосторонньою (поширюється на обидва яєчка).

Які причини та симптоми розвитку гідроцеле?

Водянка яєчка у немовлят виникає внаслідок незрощення вагінального відростка очеревини — каналу, за яким перитонеальна рідина вільно циркулює між черевною порожниною та мошонкою. Чинники, які можуть спровокувати водянку яєчка у новонародженої дитини:

  • пологові травми;
  • передчасні пологи;
  • вроджені дефекти черевної стінки;
  • пороки формування органів сечостатевої системи;
  • інфекційні захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності.

У більшості дітей вроджена водянка яєчок проходить без лікування впродовж першого року життя. Протягом вказаного періоду вагінальний відросток очеревини закривається природним шляхом.

Частими причинами набутого гідроцеле яєчка є запальні захворювання органів сечостатевої системи. Патологія може виникати внаслідок запалення сім’яних пухирців (везикуліту), яєчок (орхіту) та придатків (епідидиміту). Інші причини водянки яєчок:

  • травми пахової зони;
  • варикоцеле (варикозне розширення вен сім’яного канатика);
  • заворот яєчка (обертання органа довкола вертикальної чи горизонтальної осі, що призводить до здавлювання судин і нервів у складі сім’яного канатика);
  • венеричні захворювання у чоловіків (гонорея, сифіліс, трихомоніаз, мікоплазмоз, хламідіоз);
  • порушення лімфовідтоку внаслідок ураження пахових та тазових лімфовузлів;
  • серцева недостатність (неспроможність серцевого м’яза повноцінно перекачувати кров);
  • інтенсивні навантаження під час спортивних тренувань та підняття важких предметів.

Гідроцеле може стати ускладненням після операції з видалення пахової грижі та хірургічної корекції варикоцеле. У деяких чоловіків водянка яєчок виникає як побічний ефект тривалого вживання антибіотиків та кортикостероїдів.

Основний прояв гідроцеле — патологічне збільшення розмірів мошонки. Інтенсивність набряку може змінюватися впродовж дня (зростати після фізичних навантажень та зменшуватись після відпочинку). Інші симптоми водянки яєчка:

  • дискомфорт під час руху та сечовипускання;
  • біль у паховій зоні;
  • підвищена температура тіла;
  • швидка втомлюваність та системна слабкість;
  • рівна і гладка шкіра на мошонці;
  • почервоніння в зоні набряку;
  • еректильна дисфункція;
  • зниження лібідо.

При пальпації мошонки відчувається, що під пальцями переливається рідина. Контури яєчка при цьому не окреслюються.

Безопераційне лікування гідроцеле

За відсутності терапії наслідками водянки яєчка у чоловіків можуть стати безпліддя, гематоцеле (крововилив у порожнину з рідиною), атрофія яєчка (поступове зменшення в розмірах). На тлі патології інколи розвивається пахова грижа.

Запобігти ускладненням дозволить своєчасне звернення до уролога. На первинній консультації лікар вивчить анамнез, проаналізує скарги пацієнта, проведе візуальний і пальпаторний огляд зони ураження. За потреби уролог може призначити УЗД мошонки, яке допоможе виключити захворювання зі схожими симптомами (пухлини та пахову грижу).

Від народних методів лікування водянки яєчка доцільно відмовитись, оскільки вони можуть спричинити ускладнення патології. На ранніх стадіях захворювання, коли обсяг накопиченої рідини незначний, а також за наявності у пацієнта протипоказань до хірургічного втручання застосовують фармакологічне лікування водянки яєчка. Уролог призначає препарати, що сприяють всмоктуванню ексудату і зменшенню набряку. Ускладнені випадки, які супроводжуються приєднанням інфекції, потребують лікування антибіотиками. Для зняття больового синдрому в паховій зоні можуть використовуватися анальгетики.

Що таке гідроцелектомія (операція з видалення водянки яєчка)?

Основним методом лікування водянки яєчок є гідроцелектомія — малоінвазивна операція, яка проводиться під місцевою анестезією через мікророзрізи або проколи у мошонці. Після попередньої дезінфекції уролог злегка розтинає мошонку, а потім за допомогою шприца виконує дренування гідроцеле яєчка (відсмоктування надлишкової рідини). Лікар накладає на розріз шви, які з часом розсмоктуються.

Хірургічне лікування водянки яєчка триває приблизно 40 хвилин та не потребує госпіталізації пацієнта. Під час процедури тканини мошонки і судини травмуються мінімально, а рубець після загоєння практично непомітний.

Як проходить реабілітація після гідроцелектомії?

Для полегшення болю після видалення водянки яєчка протягом післяопераційного періоду можна прикладати холодні компреси до пахової зони та вживати знеболювальні препарати. Упродовж доби після процедури необхідно зняти з мошонки пов’язку й декілька днів дотримуватись постільного режиму. Для швидкого відновлення та уникнення ускладнень рекомендується два тижні утримуватись від статевих актів і носити післяопераційний бандаж. У разі різкого підвищення температури тіла, виникнення кровотечі чи сильного набряку необхідно звернутись до лікаря.