Great Minds: 7 книжок про життя неймовірних людей

Письменники, митці, вчені, політики

26.11.2018

Чим величнішою є людина, тим менше місця вона займає у своєму житті. Для того щоб розповісти про свій досвід таланту, вистачить невеличкої книги, а дехто взагалі залишить це завдання іншим людям, які будуть вивчати спогади друзів, читати пожовклі листи, вглядатися у закодовані фарбами думки. Як бути великим? Що робить людину особливою? Читайте у семи блискучих біографіях.

Ернест Гемінґвей. Артефакти з життя

Майкл Катакіс , «Видавництво Старого Лева»

«Не падай духом. Ніколи не падай духом. Секрет мого успіху в тому, що я ніколи не падаю духом. Особливо на людях». Важко назвати іншого письменника ХХ століття, якого б настільки одноголосно обрали «класиком» і «взірцем людяності». Але яким був Гем насправді? Майкл Катакіс — розпорядник літературного спадку Ернеста Гемінґвея, сам письменник та дослідник, що вивів образ Старого Гема з його найповнішого архіву: десятки листів, понад чотири сотні фотографій, спогади сучасників та родичів.

Автобіографія Еліс Б. Токлас

Ґертруда Стайн, «O.K. Publishing»

Де Гемінґвей, там ми згадуємо і Ґертруду Стайн, і роман про Париж «Свято, яке завжди з тобою» — вони були сучасниками. Стайн — видатна письменниця, одна з перших модерністок, показує у цій книжці і своєрідну автобіографію, та інший погляд на події описані Гемінґвеєм. Вона розповідає про митців, які сформували культуру ХХ століття і про свій життєвий досвід. «Чоловік, якого кинули правильно, повертається, як бумеранг».

Ататюрк. Біографія мислителя

М. Шюкрю Ганіоглу, «Ніка-Центр» та «Видавництво Анетти Антоненко»

Хто зробив Туреччину тією сучасною країною, яку ми знаємо? Мустафа Кемаль Ататюрк (1881–1938) — видатний державний і політичний діяч, генерал, перший президент Турецької Республіки. Звідки він брав свої реформаторські ідеї? Кажуть, що він «просто» спромігся втілити утопічні проекти маргінальних західноєвропейських інтелектуалів свого часу. Проте, для консервативної держави, якою була Туреччина свого часу, він висловлював досить оригінальні ідеї: «У селах та містах [Туреччини] я бачу, що обличчя жінок, наших товаришок, закриті повністю. Я певен, що особливо у спекотну пору ця практика стає для них тортурою. Друзі мої, все це результат нашого егоїзму. Будьмо чесними й уважними. Наші жінки мислять та відчувають, як ми. Нехай вони покажуть свої обличчя світу та самі уважно дивляться на світ. Нема чого боятися.»

Та ви жартуєте, містере Фейнман! Пригоди допитливого дивака

Річард Фейнман, «Наш Формат»

У Нобелівського лауреата з фізики, творця квантової електродинаміки Річарда Фейнмана був товариш, який його дуже любив та цінував — Ральф Лейтон. Вони разом грали на ударних. Так ось, Лейтон довгі роки збирав та записував дотепні та серйозні історії з життя надзвичайного Фейнмана, людини, яка любила жарти та розіграші, а потім запропонував опублікувати всі ці курйози. Нечасто науковий талант поєднується з надзвичайним почуттям гумору, а коли вже поєднується, то така особистість — не просто зірка, а просто космос! «Фізика, вона як секс: звісно, ми можемо отримати і якісь практичні результати, але не заради них ми цим займаємось.»

Ван Гог. Іскріння

Фредерік Пажак, «Нора-Друк»

«Я вклав у роботу серце й душу, а в процесі втратив і розум». Ну, по-перше, відрізав він собі тільки мочку вуха. І не був «геніальним дилетантом». Хибно витлумачених та маловідомих епізодів в житті Ван Гога було більш, ніж достатньо — автор намагається показати нам, звідки виріс міф Ван Гога, і яким було справжнє життя митця.

Пройти крізь стіни

Марина Абрамович, «АrtHuss»

«Я цікавлюся тільки тими ідеями, які стають нав’язливими, з якими мені незручно. Ідеями, яких я боюся.» Марина Абрамович — найвідоміша художниця сьогодення. Її творчість — це виклик статичному визначенню мистецтва та традиційній ролі митця. Її перфоманси викликають запеклі дискусії та наше розуміння сучасного суспільства. Як народилась, як сформувалась така непересічна особистість, звідки виник її талант, де вона знаходить натхнення? Автобіографія Марини Абрамович — її особиста історія, де біль та втрати, емоційні та духовні експерименти стають підґрунтям для унікальних творів.

Неймовірні. П’ятнадцять жінок, які творили мистецтво та історію

Бріджит Квінн, «ArtHuss»

Згадуючи історію мистецтва, ми частіше називаємо Леонардо, Рубенса, Моне й Мане, Пікассо, але рідко кого згадуємо з жінок. Можливо Фріду Кало, бо вона — культ, і Тетяну Яблонську, бо пам`ятаємо репродукцію картини «Ранок» зі старих шкільних підручників. А ще яких видатних жінок у мистецтві ми знаємо? І чому ми про деяких і не чули? Спробуємо знайти найцікавіше з цієї книжки про деяких з героїнь. «Великі автобіографії надихають. Велике мистецтво змінює життя. Життєві шляхи п`ятнадцяти художниць, описані в цій книжці, охоплюють діапазон від осяйної слави до цілковитої непомітності, але кожна з цих жінок має свою історію та власну творчість, що може вплинути на наше розуміння мистецтва й успіху, а то й цілковито змінити його».

— Читайте також: Харизма: 7 книжок про яскраве лідерство