Грейсі Чен: я вважаю, що українські жінки можуть досягти успіху як підприємці в різних галузях

Поспілкувались із виконавчою директоркою криптовалютної біржі Bitget, Грейсі Чен. Нещодавно компанія підтримала програму SheShapes, що допомагає жінкам розвиватися у різних галузях, зокрема й в бізнесі. Сьогодні 40% штату компанії складають жінки, але так було не завжди. Про виклики, дитинство, кар’єрний шлях — читайте далі. 

Розкажіть про свій досвід роботи в Китаї? Як починалася ваша кар’єра? З якими проблемами й труднощами ви зіткнулися на початку? А з чим ви стикаєтеся зараз?

Я виросла в Китаї, мене виховувала тільки мама. У нас не було багато грошей, і до 18 років я жодного разу не виїжджала за межі країни. Але все змінилося, коли я отримала повну стипендію для поїздки в Сінгапур для вивчення прикладної математики. Саме там я зацікавилася фінансами й технологіями, і саме там розпочалося моє життя. Після цього я стала ведучою програми на ТБ, брала інтерв’ю у лідерів бізнесу, як-от Тім Дрейпер, а також у знаменитостей, як-от Том Хіддлстон і Мішель Йео.

У 2014 році деякі з моїх друзів-телевізійників почали говорити мені: “Грейсі, тобі варто звернути увагу на криптовалюти”, – гадаю, на той час Bitcoin коштував лише близько 300$! Я купила кілька основних криптовалют, таких як BTC, ETH і XRP. А пізніше я стала одним із ранніх інвесторів BitKeep, провідного децентралізованого гаманця в Азії.

Я була співзасновницею двох стартапів у сфері фінтеху і метавсесвіту і сім років керувала ними, після чого стала директором компанії Bitget. Відтоді як я приєдналася до компанії, Bitget стрімко зросла й увійшла до п’ятірки найкращих платформ для торгівлі ф’ючерсами та до десятки найкращих платформ для спотової торгівлі.

На початку своєї кар’єри однією з основних проблем, з якою я зіткнулася, була відсутність впевненості в мені від керівництва.

Протягом першого місяця роботи у фінтех-стартапі Accumulus мене турбувала ворожа робоча атмосфера, і багато співробітників моєї команди висловлювали сумніви в моїй компетентності в питаннях керівництва відділом маркетингу. Щоб впоратися з цією проблемою, я зробила дві речі:

1) я домоглася швидких результатів, залучивши 5 клієнтів упродовж тижня, щоб переконати всіх

2) я допомогла команді досягти дивовижних результатів навіть у несподіваних обставинах

Наприклад, коли значного клієнта одного з членів команди переманив конкурент, я, використовуючи свої зв’язки й ресурси, знайшла генерального директора компанії й притиснула його до стінки. Кінцевий результат виявився справді хорошим: я завоювала загальну довіру тим, що здатна вести команду до досягнення поставлених цілей.

Як ставляться до жінок-підприємців у Китаї? Чи існують спеціальні програми підтримки для жінок, державні або приватні?

У технологічній галузі багато жінок-професіоналів, але кількість жінок-лідерів залишається низькою. Наприклад, дані показують, що жінки-партнери в індустрії венчурного капіталу Китаю становлять лише 11% (дані за 2021 рік), а жінки становлять лише 17% керівників і членів правління в різних компаніях. Спеціальна підтримка здебільшого надходить від приватних ініціатив, як-от мій власний проєкт «SheShapes», що спрямований на розширення прав і можливостей жінок шляхом розвитку взаємної підтримки між ними.

SheShapes – це організація, що займається розширенням прав і можливостей жінок, яка прагне поліпшити ситуацію з інклюзивними робочими місцями в Китаї за ініціативою Всесвітнього економічного форуму Global Shaper Community Beijing для досягнення цілей ЦСР у сфері якісної освіти, гендерної рівності, а також промисловості, інновацій та інфраструктури.

Програма дає молодим амбітним дівчатам можливість ухвалювати більш правильні життєві та кар’єрні рішення.

У рамках нашої фірмової програми SheShapesTech у кожну групу набирається 30 стипендіатів із різним досвідом роботи, які беруть участь у шести інтерактивних тренінгах з експертами в галузі передових технологій. Теми обговорення були найрізноманітнішими: планування кар’єри в технологіях, венчурні інвестиції, штучний інтелект, VR, естетика в технологіях, блокчейн і філантропія в технологіях. SheShapes також допомогла нашим стипендіатам реалізувати кар’єрні можливості, втіливши ідеї в життя.

Чому ви обрали сектор ІТ і блокчейну, адже ця галузь традиційно вважається чоловічою? Чи стикалися ви із сексизмом у цій галузі чи ні?

Часи, коли ІТ і блокчейн були галузями, в яких домінували чоловіки, давно минули. З початку XXI століття жінки успішно будують кар’єру в цих галузях нарівні з чоловіками. Я визнаю, що сексизм може існувати на деяких робочих місцях, але було б неправильно узагальнювати й називати сексизмом всю індустрію. Якщо я не стикалася із сексизмом у блокчейн-просторі, це не означає, що з ним не стикалися інші жінки. Це сучасна галузь, у якій працюють прогресивні люди, тому тут усе позитивно.

Кажуть, що для просування кар’єрними сходами в бізнесі жінка має думати як чоловік, але поводитися як жінка. Чи поділяєте ви цю тезу? Чи ви за повну рівноправність і прийняття фахівця відповідно до рівня його знань і досвіду?

Як жінка, яка працює в блокчейн-індустрії, я вважаю, що успіх у будь-якій сфері має ґрунтуватися на заслугах, знаннях і досвіді, а не на гендерних стереотипах. Важливо створити середовище, що сприяє рівним можливостям для всіх людей, незалежно від їхньої статі. Кожна людина має бути оцінена і визнана за свої навички, досвід і внесок у роботу організації. Прийняття принципів різноманіття та інклюзивності дозволяє нам використовувати колективні переваги різноманітного персоналу, стимулюючи інновації та позитивні зміни в галузі. Тому я виступаю за повну рівність і прийняття фахівців на основі їхніх здібностей і досягнень, незалежно від статі.

Сьогодні в Україні багато жінок, які мріють відкрити свій бізнес. Як ви вважаєте, в яких сферах бізнесу жінкам легше пробитися? З чого почати свою подорож?

Я вважаю, що українські жінки можуть досягти успіху як підприємці в різних галузях. Легші прориви можуть бути у сфері блокчейн-освіти, консалтингу, проєктів соціального впливу, DeFi, NFT і жіночих ініціатив. Для початку займіться навчанням, налагодженням контактів і реалізацією невеликих проєктів, руйнуючи при цьому гендерні стереотипи.

Наскільки привабливий сектор блокчейн для жінок? Чи існують програми підтримки жінок-криптопідприємців?

Цей сектор вельми привабливим завдяки його потенціалу для інновацій та зростання. Він надає рівні можливості представникам обох статей для внесення свого досвіду. Нещодавно ми запустили програму Bitget Builders. У рамках програми планується залучити понад 100 молодих талантів і надати їм комплексну освіту та забезпечити підготовку в галузі криптовалют, блокчейну та Web3, а також безцінний досвід роботи в криптоіндустрії. Завдяки цьому далекоглядному починанню Bitget прагне надихати і розширювати можливості нового покоління криптолідерів, формуючи стійку спільноту на тлі блокчейн-простору, що постійно розвивається. Така програма, як Bitget Builders, відкрита для співпраці з жінками, готовими розвиватися в цьому секторі, і дає їм можливість впевнено увійти в блокчейн-простір.

Поділіться своїми секретами успіху в кар’єрі та бізнесі? Як жінкам гармонійно поєднувати сім’ю та кар’єру? Чи варто обрати щось одне?

Я вважаю, що секрети успіху як у кар’єрі, так і в бізнесі полягають у цілеспрямованості, постійному навчанні та налагодженні контактів. Прийняття викликів і розважливий ризик зіграли важливу роль у моєму розвитку.

Баланс між сім’єю і кар’єрою може бути непростим, але за правильного управління часом і підтримки досягти гармонії, безумовно, можливо. Оточення себе мережею підтримки, включно з сім’єю і колегами, може істотно змінити ситуацію. Крім того, якщо відкрито говорити про особисті пріоритети й домовлятися про гнучкий графік роботи, то це допоможе знайти баланс між двома світами.

Шлях кожної жінки унікальний, і не існує універсального підходу. Деякі жінки вважають за краще зосередитися виключно на кар’єрі, інші – поєднувати сімейні обов’язки з професійною діяльністю. Зрештою, все зводиться до особистого вибору і пошуку того, що найкраще підходить кожній людині. Головне – бути впевненим у своїх рішеннях і не відступати від своїх прагнень.

Як, на вашу думку, зміниться бізнес-ландшафт у майбутньому? Чи буде на ринку більше жінок-підприємців, чи ні?

Я переконана, що в майбутньому бізнес-ландшафт зазнає значних змін, і кількість жінок-підприємців, які виходять на ринок, помітно зросте. Сектор блокчейн постійно розвивається, стає більш інклюзивним і приймає різноманіття.

Завдяки таким ініціативам, як програми наставництва, освітні ресурси та можливості для налагодження контактів, спрямовані на підтримку жінок-підприємців, ми спостерігаємо позитивні зрушення. У міру того як дедалі більше жінок отримують доступ до можливостей і ресурсів, ми можемо очікувати сплеску кількості стартапів і підприємств, очолюваних жінками.

Визнання цінності різноманітності для бізнесу також сприятиме тому, що дедалі більше жінок займатимуть підприємницькі позиції. Різні погляди та навички збагачують галузь, призводять до появи інноваційних рішень і розширення клієнтської бази.

Я впевнена, що найближчими роками блокчейн-простір стане сприятливішим та інклюзивнішим середовищем для жінок, що сприятиме розвитку їхнього підприємницького духу та прокладатиме шлях до розширення їхньої представленості та успіху в різноманітних бізнес-проєктах.

Ким із жінок ви захоплюєтеся і на кого рівняєтеся у своїй кар’єрі або житті?

Мене надихають дуже багато жінок. З погляду виховання дітей, про свій особистий досвід і враження одного разу написала жінка, на ім’я Чен Мей Лінг, яка відправила трьох своїх синів до Стенфордського університету. Мені запам’яталася фраза: «Сподіваюся, ваша дитина перебуває у найкращому середовищі, оточена чудовими вчителями та друзями, та має змогу навчатися де завгодно». Сподіваюся, що одного разу я зможу відправити свого сина до Стенфорда. Найголовніше, щоб він внутрішньо прагнув до досягнень.

Криптоінвестор Кеті Гаун, яка була партнером в Andreessen Horowitz. Її фонд залучив 1,5 млрд доларів, ставши найбільшим дебютним венчурним фондом, коли-небудь залученим жінкою-засновником. Це дивно, враховуючи, що і венчурний бізнес, і криптовалюти – галузі, в яких домінують чоловіки.