Грип, застуда чи ГРВІ у дитини?

20.03.2020

Грип – це ГРВІ, але ГРВІ – це не тільки грип. А застуди взагалі не існує. Нічого не зрозуміли? У чому різниця, як розпізнати та як лікувати, запитаємо у лікарів дитячої клініки «Френдлік»!

Хотите получить онлайн-консультацию педиатра «Френдлика» до конца апреля по специальной цене 200 гривен вместо 350? Звоните 0800330306 и называйте промокод «Френдли карантин»

Розберемось з визначеннями: ГРВІ, застуда, грип

ГРВІ

ГРВІ – гостра респіраторна вірусна інфекція. «Респіраторна» означає, що вірус вражає верхні дихальні шляхи.

Це поняття збірне: вірусів, здатних спричинити ГРВІ, відомо більше 200, є поширені та відомі, є рідкісні. «На око» лікар не може визначити, який саме вірус підхопила дитина. Та й навіщо? Адже специфічних противірусних ліків не існує!

Є тільки два виключення. Препарат Озельтамівір доведено лікує від вірусу грипу. І препарат Ацикловір, що успішно долає герпес. Обидва препарати призначає тільки лікар і тільки після позитивного тесту на грип або аналізу на присутність вірусу герпесу.

Отже, «на око» лікар визначити вірус не може, але може зрозуміти, яка саме ділянка дихальних шляхів уражена. І поставити діагноз, який вказуватиме саме на локалізацію проблеми.

Приклади таких діагнозів:

ГРВІ, риніт (вірус вразив слизову носу)

ГРВІ, трахеїт (вірусу до вподоби трахея)

ГРВІ, тонзиліт (під удар потрапили мигдалики)

ГРВІ, бронхіт тощо

Застуда

В уявленні багатьох людей це виглядає так: промочила дитина ноги/ випила холодної води/ спітніла та потрапила від вітер – все, виникла застуда, тобто кашель, нежить, температура. Все правильно, але у цій послідовності не вистачає одного елементу – того ж самого вірусу.

Переохолодження може знизити імунну відповідь організму, і це дає вірусу (будь-якому) карт-бланш. Висновок? Застуда – це та сама ГРВІ.

Грип

Грип – це ГРВІ, викликане вірусом грипу. Грип можна запідозрити за симптомами, бо вони дещо відрізняються від звичайних симптомів ГРВІ, про це трохи згодом. Але для повної впевненості, існує тест на грип. Його можна придбати у аптеці або зробити у приватній клініці.

Що небезпечніше: грип чи ГРВІ? 

У обох випадках ми боїмося не самого факту хвороби, а її ускладнень. У цьому сенсі грипу ми боїмося більше, тому що ускладнення він викликає частіше.

Ускладнення – це не коли вірус «опустився». Вище ми писали, що у кожного вірусу є свої уподобання, тому, якщо після нежитю маємо пневмонію, це скоріше говорить про те, що на тлі ослабленого вірусом імунітету розвинулась бактеріальна інфекція. Чи інша вірусна інфекція, таке теж можливо.

Але, якщо подивитись з іншого боку, від грипу можна захиститись щепленням. А від ГРВІ повністю захиститись не вийде.

Взагалі, хворіти ГРВІ декілька разів на рік цілком нормально, а надто для дітей, які таким чином проходять тренування імунної системи. Зазвичай прояви ГРВІ минають протягом кількох днів, до тижня.

Погано, якщо після кожного ГРВІ виникають ускладнення. У такому випадку варто замислитись над вакцинацією від пневмококу – ця бактерія відповідальна за більшість ускладнень після ГРВІ. Вакцини від пневмококу належать до тих, які МОЗ рекомендує, але не надає безкоштовно.

Такі вакцини (Превенар 13, Синфлорикс) можна придбати у аптеці і принести з собою у холодильнику до звичайної поліклініки. А можна зробити щеплення у приватній клініці. Ніколи не пізно вакцинуватись від пневмококу! Для дорослих підходить вакцина Превенар 13.

ГРВІ vs грип?

Деякі прояви грипу та ГРВІ спільні, але є і специфічні. Як мамі провести «дифдіагноз» і визначити, на що захворіла дитина та чи потрібен лікар?

Симптоми грипу:

Початок: раптовий

Лихоманка: (температура від 38, 5 і вище): завжди

Ломота у тілі: часто, інтенсивна

Озноб: часто

Слабкість, в’ялість: дитина виснажена, без сил, не реагує на улюблені іграшки та заняття

Нежить, чхання: іноді

Закладений ніс: іноді

Болі у горлі: іноді

Болі у грудях, кашель: часто

Головний біль: часто, інтенсивний

Симптоми ГРВІ:

Початок: поступове погіршення

Лихоманка: (температура від 38, 5 і вище): часто

Ломота у тілі: легкі прояви

Озноб: зазвичай немає

Слабкість, в’ялість: дитина не така активна, як завжди, але грається і займається звичними справами

Нежить, чхання: часто

Закладений ніс: часто

Болі у горлі: часто

Болі у грудях, кашель: іноді, легкі та помірні прояви

Головний біль: зрідка, легкі прояви

Лікуємо ГРВІ

Ми вже визначили вище, що специфічного лікування від ГРВІ немає. Якщо дитина почуває себе нормально, можна навіть не вести її до лікаря. І навіть якщо температура підвищена, але дитина грається і поводить себе як завжди – треба просто дати час і створити умови для одужання.

Виключення – немовлята до 3 місяців: з температурою більше 38 – негайно до педіатра!

Температура, як збивати і чи потрібно?

Визначальну роль тут відіграє не показник на градуснику, а стан і самопочуття дитини. Золотий стандарт – це починати боротися з температурою, починаючи з 38, 5. Але якщо дитина має 38 і їй погано, не варто чекати, краще збити.

Перший крок – це ополоснути дитину прохолодним душем (у жодному разі не холодним! Для дитини з високою температурою душ 36,6 вже прохолодний!), загорнути у рушник, потім перевдягти в чистий сухий одяг.

І тут ми розвінчаємо старий міф. Мити дитину при хворобі – не те що можна, а необхідно! Щоб знизити температуру, потрібно відвести зайве тепло, а через спітнілу брудну шкіру це майже неможливо.

Тож кожного разу після того, як малюк спітнів, треба вести його в душ і змінювати одяг.

Далі. Якщо температура залишається високою, і дитина почувається погано, варто дати жарознижувальний засіб.

Препаратів вибору для дітей тільки два:

Ібупрофен (разова доза 10 мг на кг ваги, не більше 3 разів на добу) та

Парацетамол (разова доза 15 мг на кг ваги, не більше 4 разів на добу).

Якщо один препарат не подіяв, до прийому іншого треба почекати 2 години.

Розвінчаємо ще один міф. Не обов’язково одразу досягти температури 36,6. Якщо було 39, а стало 38, і дитина відчуває полегшення, це свідчить про те, що препарат подіяв.

КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА ДІТЯМ: німесулід, анальгін, аспірин, індометацин.

Скільки пити води. Чому взагалі потрібно пити більше, ніж зазвичай? Коли вірус потрапляє до організму, він проникає у клітини і відкриває у кожній «фабрику» з виробництва таких саме вірусів. Щоб вимити токсичні продукти життєдіяльності вірусів, потрібно багато рідини.

Найкращий спосіб впевнитись, чи достатньо п’є дитина, це слідкувати за сечовипусканням: воно повинно бути регулярним, а сеча – прозорою.

А як бути з їжею? Якщо дитина відмовляється їсти, не варто наполягати: як почне одужувати, апетит повернеться. Під час хвороби годуємо легкозасвоюваною їжею і за бажанням.

Зволоження та мікроклімат у кімнаті. Що дійсно допоможе, так це зволоження. Cлизову оболонку носу можна зволожувати аптечними спреями з морською сіллю або просто фізрозчином. Вмикайте зволожувач повітря, робіть вологе прибирання щодня та гарно провітрюйте.

Досить часто мами питають, чи можна гуляти при ГРВІ? Можна, навіть потрібно, якщо погода не занадто холодна або вітряна, а дитина почуває себе добре. Звичайно, на такій прогулянці наша ціль – не гра та спілкування з іншими дітьми, а свіже повітря і помірна фізична активність. Тому просто півгодини спокійно крокуємо парком або лісом подалі від людей.

Такого лікування при легкому перебігу ГРВІ цілком достатньо!

А якщо не допомагає? І як лікувати від грипу?

У наступній статті розповімо про це, а також про «червоні прапори»: ознаки, що потрібен лікар, а може навіть і швидка допомога.

Хотите получить онлайн-консультацию педиатра «Френдлика» до конца апреля по специальной цене 200 гривен вместо 350? Звоните 0800330306 и называйте промокод «Френдли карантин»