Колись королівському подружжю Норвегії довелося пройти через неймовірні випробування, щоб бути разом. Гучний мезальянс згодом перетворився на міцний та тривалий союз. Настільки гармонійний, що вже кілька десятиліть Король і Королева святкують спільний день народження. Історія їхнього кохання стала темою нової драми на Prime Video. Серіал “Гаральд та Соня” вийшов на потоковому сервісі 14 лютого цього року.
Спадкоємець норвезької монархії
Гаральд V народився Норвегії 21 лютого 1937 року у сім’ї кронпринца і майбутнього короля Улафа V і Марти Шведської. Та вже за три роки королівська родина була змушена залишити країну після вторгнення німців. Мати з трьома дітьми вирушила до Швеції, а дід та батько Гаральда провели війну в Лондоні, очоливши уряд у вигнанні. Але на батьківщині матері не дуже раділи притулку норвезьких монархів.
Через кілька місяців Марта прийняла запрошення Рузвельта і приїхала до США. До Норвегії юний Гаральд повернувся лише 1945 року. Згодом вступив до університету Осло, потім вивчав військову справу в академії. Вже будучи кронпринцем, він рік відслужив в армії за призовом, а після цього вирушив до Оксфордського університету, де вивчав суспільствознавство, історію та економіку.

Гаральд з юних років був затятим спортсменом, перейнявши від батька пристрасть до вітрильного спорту. Його захоплення було серйозним, і він неодноразово брав участь у європейських і світових чемпіонатах та кількох Олімпійських іграх. 1964 року йому випала честь нести прапор своєї країни на відкритті Олімпіади в Токіо. Вже у статусі короля Норвегії Гаральд переміг зі своєю командою на європейських змаганнях у Швеції. Тоді йому виповнилося 68 років, і за два місяці до парусних перегонів він переніс операцію на серці.
Соня Гаральдсен
Молодша із чотирьох дітей Соня народилася у звичайній родині в Осло. Її батько був власником магазину одягу. Можливо, саме тому дівчина любила шити та із задоволенням моделювала одяг для подруг. Після школи вона виїхала до Швейцарії, де вивчала історію костюма. Як і Гаральд, Соня захоплювалася спортом – її улюбленим виглядом стали гірські лижі. В юності вона жартувала, що катання на лижах – це найкраще, що їй вдається, крім шиття. А в літні місяці сплавлялася річкою на човнах неподалік заміського будинку своєї родини.

Життя Соні було розплановане на багато років наперед. Після Швейцарії вона переїхала до Англії, де в Кембриджі вивчала англійську та економіку. Дівчина знала, що рано чи пізно на неї чекає сімейний бізнес. Але вникати в деталі їй довелося набагато раніше, ніж вона передбачала. Соня повернулася до Норвегії і почала працювати в магазині, що позитивно позначилося на продажах. Але невдовзі батько помер, і їй довелося самостійно дбати про все. Весь вільний час вона проводила виключно в магазині або допомагала матері вдома.
Велике кохання
Вперше Соня побачила Гаральда в 1945 році. Того дня норвежці вийшли на вулиці Осло і вітали сім’ю монархів, що повернулася. Серед учасників королівської процесії, поряд із дідом королем Гоконом та батьком Улафом був і маленький принц. Маленька дівчинка тоді не могла навіть уявити, що через багато років вона стане дружиною майбутнього короля Норвегії.
Їм обом виповнилося 22, коли вони познайомились на вечірці у спільних друзів. Їхня зустріч була майже випадковою. Тоді Соня практично нікуди не виходила з дому, крім свого магазину, і відмовлялася від усіх запрошень. Мамі важко вдалося умовити її і буквально виштовхати з дому в супроводі подруг. Той вечір повністю перевернув її подальше життя – Соня зустріла своє справжнє кохання. А Гаральд одразу ж зрозумів, що з нею він готовий прожити до кінця днів. Але закоханий був наслідним принцом і знав, що проти цього буде не тільки батько, а, можливо, і вся Норвегія.

Гаральд і Соня
Їхні таємні стосунки тривали 9 років. Улаф V був категорично проти роману сина з дівчиною зі звичайної родини. До того ж він уже давно обрав потрібну партію для майбутнього спадкоємця престолу. За чутками, однією з претенденток він бачив сестру короля Греції Костянтина ІІ – Ірину Грецьку. Гаральд мовчав, але відмовитися від Соні не міг. Стосунки тривали.
Але все таємне рано чи пізно стає очевидним. З’явилися їхні спільні фотографії, дедалі активніше стали множитися чутки. Незабаром історія майбутнього короля стала відомою майже всьому світу. Король нервувався, але його син був непохитний. Соня не знала, що робити далі – вона розуміла, що їхній шлюб неможливий, вони не мають спільного майбутнього. Одного разу вона вирішила просто припинити стосунки з принцом, але їхні почуття були сильнішими за розум.
Кохання, що перемогло систему
Відносини Гаральда та Соні витримали перевірку не лише часом, але й постійною пильною увагою. Протистояння спадкоємця престолу з королем тривало. Зрештою, кронпринц заявив, що він одружується на Соні або назавжди залишиться неодруженим. Такий поворот подій залишив би трон без спадкоємця. Крім того, кажуть, що Гаральд взагалі мав намір відмовитися від престолу, якщо батько наполягатиме на інших наречених.
Невідомо, які переконливі аргументи він знайшов, але одного разу Улаф V звернувся до уряду країни та лідерів парламенту. Від їхніх рішень залежала доля двох закоханих та майбутнє Норвегії. Але успіх був на їхньому боці.
Високопоставлені особи та члени уряду дійшли висновку, що цей шлюб цілком можливий. Якщо вже обраниця майбутнього короля має численні переваги і почуття обох перевірені часом, Улафу порадили погодитися на незвичайний для монархії нерівний шлюб.

Сила сімейних традицій
На досить несподіване рішення вплинув ще один момент. На той час Норвегія вже друге десятиліття жила без королеви. Улаф овдовів ще 1954 року, а Гаральд чітко озвучив свою позицію і міняти її не збирався.
У монархічній державі із сильними сімейними традиціями піддані хотіли бачити жінку поруч із двома самотніми чоловіками. І ось поряд з кронпринцем нарешті з’являється красива та витончена Соня. Вона ідеально доповнювала не лише образ кронпринца, а й картину монархії загалом. Тому новину про майбутнє весілля Гаральда з його обраницею зустріли майже загальним тріумфуванням. Хоча, можливо, душі та серця багатьох гріла ще одна історія про Попелюшку, яка ось-ось стане королевою.

До речі, норвежці не помилилися у своїх надіях та припущеннях. За понад 30 років у статусі Королеви Норвегії Соня неодноразово довела народу, що вона справді є найкращою з усіх можливих.
Вогонь, вода та Антарктида
Ця пара вже давно переступила піввікову позначку свого щасливого шлюбу. Але, здається, вони, як і раніше, не помічають свого віку. У королівського подружжя двоє дітей – син Гокон та дочка Марта Луїза. За іронією долі спадкоємець, як і його батько Гаральд, закохався в простолюдинку, та ще й мати-одиначку, відому своєю бурхливою молодістю. Але пам’ятаючи про власний досвід боротьби з системою, батьки кронпринца не чинили опір його вибору. Вони прийняли обраницю сина з відкритою душею. Сьогодні Гокон і Метте-Марит – щасливі батьки трьох дітей.
Соня з Гаральдом захопились екотуризмом. 10 років тому 68-річна Королева стала першою в історії вінценосною особою, яка відвідала Антарктиду, де урочисто відкрила норвезьку наукову станцію.

Життя показало, що Гаральд справді став прекрасним королем для Норвегії. Розумний, спортивний і прекрасний принц, який полюбив гідну дівчину з народу і був готовий зректися титулу заради кохання, сприяв неабиякому зростанню популярності монархії. І зараз він править в оточенні люблячих дітей і онуків, рука об руку з коханою дружиною, про весілля з якою Гаральд, здається, не пошкодував жодного разу за 57 років.