Хірургічний ніж iKnife за декілька секунд виявляє рак шийки матки

Хірургічний ніж iKnife, який вміє розпізнавати уражені раком тканини тіла людини та вже використовується під час операцій, може також діагностувати рак шийки матки. Відповідного висновку дійшли дослідники з Імперського коледжу Лондона, повідомляє The Guardian.

Вчені виявили, що iKnife може за лічені секунди встановити діагноз, розпізнавши рак ендометрію з точністю у 89%. Це дозволить мінімізувати поточні затримки для жінок в очікуванні гістопатологічного діагнозу.

Нині хірургічний ніж iKnife використовується для лікування раку грудей та мозку. Працюючи за допомогою електрики, пристрій пропускає струм через клітини і випалює їх. Після цього ніж сканує пари розрізаної плоті та визначає наявність у них ракових клітин, порівнюючи отриману інформацію зі своєю базою даних із тисячами шаблонів. Завдяки цьому він може менш ніж за дві секунди підказати хірургу, яку тканину той ріже — здорову чи уражену.

На думку професора Садафа Гаем-Магамі, який очолював дослідження, встановлення діагнозу за лічені секунди допоможе жінкам, у яких підтверджено рак, почати лікування раніше, а ті, хто виявляться здоровими, уникнуть тижнів переживань.

Надалі вчені планують розпочати масштабні клінічні дослідження, щоб підтвердити ефективність цього методу діагностики.

Як раніше повідомлялось, в Україні рак шийки матки є одним з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок. Згідно з даними Національного реєстру раку, щороку його виявляють у близько чотирьох тисяч жінок, помирає приблизно третина з них, а 15% пацієнток не проживають навіть року з моменту встановлення діагнозу. За 2021 рік в Україні зареєстровано 3398 нових випадків захворювання.