«Хліб і троянди» — документальний фільм про жінок, які чинять опір Талібану в Афганістані. Авторками стрічки стали актриса Дженніфер Лоуренс та лауреат Нобелівської премії миру Малала Юсуфзай. Про це розповідає ВВС.
Назву “Хліб і троянди” взяли з політичного гасла суфражисток 20 століття. Це документальний фільм, знятий на ходу, в якому головні герої знімають себе. Демонстрації з вимогами «хліба, освіти та свободи», арешти й переслідування.
У серпні 2021 року Талібан повернув собі контроль над Афганістаном. Життя жінок тоді змінилося. Сьогодні дівчатам відмовляють в отриманні навіть середньої освіти. А жінкам забороняють працювати у більшості секторів, відвідувати парки та спортзали. Салони краси закриті. Заборонено розмовляти вголос на публіці. Талібан заявляє, що нові закони відповідають законам ісламського шаріату.
«Дівчата, які здобули освіту до 12-го класу, застрягли вдома, — каже одна з літніх протестувальниць про ситуацію. — Вони мріяли стати лікарями, інженерами та вчителями. Це трагедія».
Продюсеркою фільму стала володарка премії “Оскар” Дженніфер Лоуренс. Виконавчою продюсеркою — лавреатка Нобелівської премії миру Малала Юсуфзай. Колись афганська активістка сама стала жертвою стрілянини Талібану.
Лоуренс розповіла ВВС, що перегляд новин після виведення американських військ з Афганістану і те, що вона побачила щодо жінок, спонукали її до дії ще 2021 року.
“Я просто відчайдушно хотіла щось зробити, — каже вона. — А камери допомагають упоратися з безпорадністю».
Про “Хліб і троянди”
Одна з головних героїнь, доктор Мохаммаді, розповідає, як таліби попросили зняти своє ім’я з вивіски стоматологічної клініки, в якій вона працює. Але вона відмовляється це робити. Незабаром її клініка стає секретним притулком для афганських активісток, які продовжать навчатися там після закриття шкіл та університетів. І хоча Мохаммаді розмірковує у фільмі, що спочатку афганську жінку «спочатку пригнічує батько, а потім чоловік», у фільмі представлено безліч чоловіків та юнаків, які підтримували жінок та виступали на протестах разом із ними.
Щоб показати справжнє життя всередині Афганістану, знімальна команда та режисерка Сахра Мані працювали на кордоні. Вони навчали дівчат правильно знімати себе на камеру. Також розповідали, як приховувати відеозаписи на телефонах, щоб під час обшуку їх не знайшли.
Усі героїні фільму залишили Афганістан перед його випуском з метою безпеки. Головну суть стрічки «Хліб і рози» передають слова однієї активістки, яка змушена тікати, кидаючи останній погляд на рідну країну.
«Нехай історія пам’ятає, що колись така жорстокість була дозволена стосовно жінок Афганістану», — каже вона, перетинаючи кордон із Пакистаном.
Картина виходить на Apple TV 22 листопада.
Читайте також: Афганські жінки не можуть публічно говорити з іншими жінками
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram