Хочеш миру – ходи до музеїв. ТОП 10 причин відвідувати у війну музеї

24.05.2022

Вікторія Лисенко, засновниця Victoria Museum

Діяльність – найкращі ліки для мене, особливо в найскладніші часи. Протягом останніх місяців – я постійно в професійному русі: відкрила безкоштовно музей під час війни, ініціювала проект створення Меморіальних музеїв в містах України, їздила отримувати сертифікат номінанта на звання «Кращий музей Європи» (EMYA) і т.д.

На загальному фоні захоплення та вдячності – нерідко з’являлися «хмари» у вигляді випадів хейтерів: «не на часі», «вже краще після війни», «ми б теж так могли, якби…» Та я переконана: розвиток культури – безперервний процес на всіх рівнях і за будь-яких часів, особливо, — таких темних, як зараз.

Та хороші новини такі: в Києві та інших містах відкриваються культурні майданчики, і (о, диво!) – вони мають відвідувачів, сповнених вдячності за можливість зробити ковток культури.

До речі, тільки за місяць безкоштовної роботи Victoria Museum протягом війни, — нас відвідала рекордна кількість людей, понад 1 300 осіб. За опитуваннями, серед них кожен третій – переселенець: із Маріуполя, Харкова, Донецька, Одеси, Бучі, Ірпеня та інших міст України, постраждалих від війни.

Що ж привело їх до музею?

Над цим питанням я ретельно думала протягом останніх кількох тижнів. Аналізуючи відгуки гостей, — я знайшла для себе відповіді на це питання і вирішила їх систематизувати. 18 травня, в моє професійне свято Міжнародний день Музеїв, — я вирішила пролити світло на головні причини, чому необхідно відвідувати музеї. Подібного я не знайшла на просторах інтернету, зокрема українською мовою.

За моїми спостереженнями та опитуваннями відвідувачів, я дійшла висновку, що українці вважають музеї нудними та «даремно витраченим часом».

Вдумайтеся: 86% відвідувачів мого музею приходять за рекомендацією знайомих, які дають гарантії, що буде цікаво. Майже як рекомендувати банк або інвестиційну компанію (сміюся).

Винятком є ​​добре розрекламовані виставки з великим рекламним бюджетом та копійчаною орендою в державних музеях, або дуже патріотичні виставки, пов’язані з національною ідеєю.

Серед відвідувачів багато і таких, які, ще не бачивши музей та пропозиції щодо екскурсій, налаштовані скептично, а часом і різко негативно. Є на це і об’єктивні причини. І все ж таки, я спробую позначити орієнтири вигод походу в музей.

Уроки людяності

Ставлю першим пунктом, тому що під час війни часто відбувається розлюднення. Простір музею з його експонатами, інформаторами, аудіогідами — це ідеальний спосіб дізнатися про людську історію, про культуру не лише різних країн, а й різних епох. Відстежити та відчути еволюцію свідомості попередників. Хорошим прикладом є наша виставка Лесі Українки, завдяки якій багато відвідувачів змогли відчути енергію живої людини від історичної фігури, зображеної на гривнях. Її образ став ближчим, переконання, культура та мораль того часу — стала зрозумілішою.

Розширення свідомості та горизонтів сприйняття

Однією з головних переваг відвідування музеїв є те, що вони дозволяють змінити перспективи та поставити себе на місце тих людей, чиї костюми, як, наприклад, у моєму музеї, представлені. Ви можете відчути емоції людини, яка жила в ту чи іншу епоху, що носила, у що вірила і т.д.

Натхнення

Зараз, ось уже майже три місяці, майже кожен почувається як у чужій колії. Хіба нам не потрібно вийти хоча б на годину-другу з цього? При цьому сам факт виходу — вже дає натхнення! Психіку обов’язково потрібно провітрювати та освіжати. Інакше буде як у затхлій кімнаті.

«Муза» живе у «музеї!» Музей є чудовим місцем для зарядки розуму та натхнення

Тема для розмови

Скільки можна бути вірусологами та політологами?! Час ставати культурологами. І саме відвідування музею може дати нові теми для розмови та обговорення. Чим зачепила виставка? Який експонат запам’ятався найбільше? Що вразило у музеї? Що хочеться дізнатися додатково? Чи був добрий спікер на лекції? Що дізналися нового і т.п. Цікавий позитивний вечір вам забезпечено. І женіть почуття провини! Під час війни потрібно постійно займатися гігієною свідомості, тому що пропаганда з обох сторін може забивати і звужувати фокус уваги і тоді працездатність впаде. А ще можна почитати книгу відгуків та поговорити з друзями ті, що вразили. Я досі під враженням від відгуку дівчинки це був мій найкращий день за останні 45 днів!

Умиротворення та спокій

Зараз такий момент в історії країни, коли стрес уже є невід’ємною частиною життя. Він захоплює і панує. Позбутися його дуже не просто, особливо коли він проростає корінням вглиб психіки, деформуючи і спотворюючи її. Багато хто зараз звертається до психологів, лайф коучів, рідше до йоги, пілатесу, медитації і т.д., щоб впоратися з тиском життя під час війни. Музеї ж можуть запропонувати альтернативу для тихого та спокійного відпочинку, відігнати ефекти тривоги! Проходячи по залах музею, слухаючи аудіогід, мовчазно споглядаючи прекрасні експонати у вітринах і розгадуючи їхні смисли, є можливість подумати і про своє власне життя в більшому масштабі, відновлюючи втрачену під час війни лінію часу і знайти хоча б на годину-дві мир і спокій. Є в музеях, у певному сенсі щось дуже духовне, їх заспокійливий ефект може бути схожий на відвідування церкви, синагоги або мечеті. Не вірите? Перевірте.

Приналежність до групи однодумців

Майже всі музеї пропонують лекції, майстер-класи, квести, екскурсії, де є можливість познайомитися з новими людьми, які поділяють вашу любов до мистецтва та культури. Також у музей можна прийти з сусідкою, колегами тощо, тим самим зміцнивши відносини, які спиратимуться на спільно прожитий досвід. І так, музеї можуть бути під час війни ідеальним місцем зустрічі! Наприклад, мій музей у цокольному поверсі, який виконує роль бомбосховища та товсті стіни не пропускають звуки сирени!

Туризм

Туризм зараз тимчасово можна назвати – в евакуації. Наприклад жителі Маріуполя у Києві, Кияни у Львові тощо. Похід у музей — чудовий спосіб познайомитися з культурою, історією та традиціями міста, де ви перебуваєте.

Навчання та розвиток

Діти та музей — важлива тема. Сьогоднішні діти, що переживають війну, незабаром стануть лідерами завтрашнього дня, лідерами майбутньої держави. І те, яким цей світ буде, якщо ці діти виростуть, не випробувавши, що таке внесок мистецтва в життя суспільства? Що таке, коли культура та мистецтво формують особистість? Ось чому дуже важливо, якщо у вас є діти, відвідувати виставки, музеї, театри, тощо разом з ними. Обговорювати побачене, відкривати дитину для самого себе, заповнювати порожнечі в психіці — історією, красою і порядком.

Враження та нові емоції

Вірите чи ні, у музеї може бути цікаво! Можна послухати аудіогід, зробити пару фотографій у репліках або в спеціальній фото зоні, почитати додаткову інформацію на музейних планшетах, записати будівлю для своїх передплатників, прийти на спеціалізовану лекцію. Наприклад у моєму музеї — Пристойно про непристойне — нижню білизну та гігієну 19 століття, таємниці брошок, отруйні флакони і т.п.

Підвищення індексу щастя

Для багатьох саме цей пункт під час війни є найбільш переконливим! Доведено, що відвідування музею сприятливо впливає на наш, людський досвід. Музеї зберігають нашу спадщину, хроніки як хорошого, так і поганого в нашій історії, служать для того, щоб зробити життя відвідувачів багатшим! для нинішніх та майбутніх поколінь.

(Бонус від мене) Твій внесок у культуру

Купивши квиток, ви підтримуєте розвиток музею та його команди, купівлю експонатів. (Хоча, це стосується тільки приватних музеїв… і все ж, ви при цьому, гарантовано відчуєте значущість і розуміння правильного кругообігу грошей у природі).

Я могла б написати ще багато чого, але, мабуть, на цьому зупинюся. А тема «Музей під час війни» для мене залишається, як і раніше, відкритою. А ви ризикуєте ходити до музею під час війни?