“Хочу стати документалістом. Що для цього потрібно?”. 6 порад від фахівця

WOMO у партнерстві з Українською Кіношколою продовжує серію матеріалів із порадами від українських кінопрофесіоналів для тих, хто хоче працювати в кіно, але не знає, з чого почати. Поради будуть цінними, зокрема, для підлітків, які визначаються зі своїми майбутніми професіями. А також для тих, хто хоче змінити сферу діяльності або навчитися чомусь новому 

30.04.2024

Сьогодні своїми рекомендаціями ділиться Володимир Оселедчик – куратор річної програми “Документальне кіно” Української Кіношколи. Володимир – режисер-документаліст, теле- і кінопродюсер, член Національної Спілки кінематографістів України. Створив фільми «Вернісаж Івана Приходька» (1985), «Час особистості» (1987). Був виконавчим продюсером студії «1+1» (1997-2002) та її генеральним продюсером (2002-2005).

  1. Коли ви приходите вчитися документальному кіно – вам може здатися, що можна навчитися його робити. Але це помилка. Неможливо навчитися, як саме треба робити. Проте можна навчитися обирати з можливих варіантів “як робити?” і можливих змістів “про що робити?”. Це основоположне розуміння документалістики. 
  2. Документаліст не обов’язково може захоплюватися людьми і любити їх, але обов’язково має любити вдивлятися в людей, вдивлятися в життя. Це головний підхід до створення документального кіно. Адже суть його незмінна вже багато років – це увага до людини, збереження її характеру та ідеї. 
  3. Документаліст не може бути не автором. Документаліст не може бути не спостерігачем. Документаліст не може не мати особливого погляду. Але найважливіше усвідомлення того, що потрібно і без чого вам неможливо йти далі, приходить саме у процесі навчання. 
  4. Документаліст повинен мати до життя багато запитань і любити шукати на них відповіді. Причому це не означає, що він ці відповіді обов’язково знайде. Але якщо ці відповіді, ці змісти збігатимуться з потребами інших людей – фільми будуть дивитися. 
  5. Будьте готові до того, що в документалістиці група – це ти сам. Це абсолютно індивідуальне висловлювання. Якщо ви щиро говорите про те, що у вас всередині, про що ви не можете промовчати – глядач завжди це відчує. 
  6. Справжніми документалістами стають ті, хто прагнуть зрозуміти світ, життя, оточуючих людей і самого себе. 

Для довідки: 

Українська Кіношкола – провідна українська кіношкола, яка виховує нове покоління українських кінопрофесіоналів. Тут студенти здобувають якісну кіноосвіту, навчаючись у провідних фахівців української та міжнародної кіноіндустрії.