Ілюстрації
Фото: "Основи"

Ілюстрації до роману «Місто» Валер’яна Підмогильного зʼявились на вулицях Києва 

Ілюстрації до роману “Місто” присвячені перевиданню книги видавництвом “Основи”. Київський художник Максим Павлюк, відомий своїми численними графіті на стінах міста, з цієї нагоди провів нову мистецьку акцію.

Уперше Максим проілюстрував відомий твір Валерʼяна Підмогильного ще 2017 року. У своїй роботі митець використовує стиль, що поєднує абстракцію, символізм і психологічні глибини. Він прагне, аби малюнки не просто розповідали історію, а й відображали внутрішні переживання героїв.

«Я купив дешеву версію книги, прочитав її, «попсував» (ілюструючи прочитане поверх тексту, просто на сторінках) і потім постійно думав про це, жив, порівнював себе з автором і головним персонажем книги. Зрештою сів, зробив стос ескізів і з цього створив повноцінні ілюстрації», — згадує Максим Павлюк.

Сім років тому митець вперше переніс частину своїх малюнків у вигляді гігантських принтів із книжки на вулиці Києва. А потім за допомогою фотографії повернув їх назад на сторінки роману. Час, атмосферні явища та комунальні служби не лишили у місті слідів того метамодерністського
акціонізму. Проте ці сліди збереглися в романі.

“Місто” у Києві

Видана 1927 року книга є яскравим прикладом урбаністичного роману. Новаторство Валер’яна Підмогильного полягає в тому, що місто також постає у творі одним із його героїв. Саме вплив Києва врешті визначає долю головного героя Степана Радченка. Це й підкреслює своїми
мистецькими акціями Максим Павлюк.

Тепер знову сімнадцять найхарáктерніших ілюстрацій до роману надрукували у вигляді фігурних кольорових плакатів. Потім їх розклеїли на стінах та архітектурних конструкціях міста — переважно на Подолі і трохи на Горі. Частина локацій безпосередньо повʼязана з подіями і героями роману.
Інша частина розміщена у місцях перетину великих людських потоків, аби більше людей звернули
увагу на незвичні зображення.

Культове видання “Основ” 2017 року давно стало бібліографічною рідкістю. Воно багато в чому випередило час, зробило модним український літературний модернізм і спонукало до читання українського роману широку публіку. Мистецький акціонізм Максима Павлюка допомагає
зробити текст сторічної давнини про події такої ж давнини актуальним для теперішніх читачів і читачок, долаючи розрив у часі.

Ті ілюстрації припали до душі читачам і читачкам. Тому «Основи» вперше з 1929 року відтворюють автентичний текст другої прижиттєвої публікації роману. Адже саме цей текст, імовірно, найбільшою мірою відображає волю автора.

Нове видання, доповнене також ексклюзивною післямовою Ярини Цимбал, доступне для
передзамовлення й очікується з друкарні протягом найближчого місяця. Цього разу «Основи» присвячують мистецькій акції Максима Павлюка окрему сторінку на своєму сайті. Про деталі можна дізнатись за посиланням. Також там можна знайти інтерактивну мапу з локаціями, на яких розміщені плакати з «Міста» та розлогий фоторепортаж про мистецьку акцію Євгена Нікіфорова.