Останні десятиріччя показали, що інфаркт значно «помолодшав». Змінилися також і гендерні показники. Якщо ще років тридцять тому інфаркт міокарда діагностували частіше у чоловіків за 50-60 років, то зараз, згідно зі статистикою, хвороба вражає чоловіків від 30, а також молодих жінок. До речі, жінки, які знаходяться у групі ризику – вольові, сильні, самостійно ведуть бізнес тощо.
У чому ж причина? Лікарі та вчені єдині у думці, що все це через надбання цивілізації. Зокрема, одна з головних причин – різке зменшення активності, руху тощо. Також свою роль відіграють неправильне харчування (і набір продуктів чи страв, і переїдання), зловживання алкоголем, паління. Додають ризику стреси – і короткочасні, і довгі, коли людина живе у нервовому стані через роботу абощо.
Симптоми інфаркту:
- сильний біль за грудиною (відчуття стискання);
- відчуття тривоги, занепокоєння, яке не вдається втамувати;
- болі у щелепі, шиї та плечах, спині та руках;
- порушення серцевого ритму;
- проблеми з диханням (задишка, складнощі будь-якого характеру);
- загальна слабкість;
- нудота з блювотою або без неї;
- головний біль та запаморочення;
- втрата свідомості;
- підвищене виділення поту.
Звичайно, симптоми можуть бути як поодинці, так і разом. Важливо прислухатися до себе, аби вчасно звернутися по допомогу.
Чи є різниця між чоловічим та жіночим інфарктом
У 2011 році були зібрані в єдиний реєстр дослідження вчених та лікарів зі США, Канади, Великої Британії, Німеччини, Швеції та Японії. Загалом було зібрано дані стосовно майже 900 тисяч пацієнтів, які пережили інфаркт. Головна різниця полягала в тому, що жінки під час інфаркту набагато рідше скаржаться на біль у грудині, але частіше – на нудоту, блювоту, втрату свідомості, запаморочення в голові. Також саме жінки скаржаться у більшості на болі у шиї, плечах та руках, щелепі (нижній).
Також вартий уваги і той факт, що третина з тих, дані про кого увійшли в це дослідження, пережили інфаркт без яскравих та впізнаваних симптомів. Це означає, що вони нічого не відчували, тому й не могли навіть здогадатися, що з ними сталося. Зокрема, у 2016 році у Великій Британії провели дослідження, яке вразило: майже 45% пацієнтів пережили так званий безбольовий інфаркт.
Перша допомога
Перша допомога пацієнту має на меті зниження навантаження на серце, а також ще дві важливі речі: по-перше, потрібно забезпечити приток кисню, а по-друге – приборкати спазм судин. Важливо, аби якнайшвидше була викликана допомога – кардіобригада має всі шанси зберегти пацієнту життя. До приїзду медиків потрібно:
- забезпечити людині навілежаче (з двома-трьома подушками) або напівсидяче положення, причому верхня частина тіла має бути вище за нижню, а ноги мають бути напівзігнуті в колінах;
- заспокоїти людину, зробити все для комфорту та вільного дихання (розстібнути ремінь, комірець сорочки тощо);
- відчинити вікно (окрім спекотних днів) або зробити інші дії задля припливу свіжого повітря;
- виміряти АТ (дуже бажано);
- дати пацієнту пігулку нітрогліцерину (дозування 0,5) під язик, ще одну можна дати за 10-15 хвилин, але не більше трьох разів загалом;
Важливо: якщо тиск у пацієнта низький, то нітрогліцерин давати категорично заборонено, бо препарат може у такому випадку спровокувати колапс. Також цей препарат не дають хворому при різкій слабкості, пітливості, а також при вираженому головному болі, запамороченні, гострому порушенні зору, мовленні чи координації рухів.
- у випадку, коли заспокоїти людину не вдалося, можна дати седативні препарати;
- якщо у людини немає хвороб ЖКТ на стадії загострення, то можна дати ½ таблетки аспірину (розжувати).
Весь час, поки їде «Швидка допомога», потрібно діяти максимально спокійно та впевнено. Якщо всі дії виконані правильно, це набагато збільшує шанси людини на повне відновлення після інфаркту.
Важливо: закритий масаж серця, проведений у перші 60-120 секунд після раптової зупинки серця, дозволяє повернути до життя до 50% хворих.
Чого не можна робити під час інфаркту
Людині з підозрою на інфаркт категорично не можна:
- вставати;
- ходити, а особливо по сходах;
- палити;
- їсти (поки на це не дасть дозвіл лікар).
Чи існує повноцінне життя після інфаркту
Життя після інфаркту є, і це факт. Якщо допомога була надана в необхідному обсязі і швидко, лікування проходило без ускладнень, то далі пацієнту пропонують реабілітацію. Так, потрібно буде змінити своє життя – приділяти час активним тренуванням (за віком і станом), надавати перевагу здоровій їжі (мінімум жирних та смажених страв, багато овочів). Обов’язковою умовою для подальшого повноцінного життя є відмова від паління та алкоголю.
Загалом, згідно зі статистичними даними, перший рік після інфаркту проживають до 75% пацієнтів, три роки – більше ніж 60%, сім років – майже 45%.