Інклюзія як рушій української економіки

21.08.2024

Як показує досвід західних економік, зростання рівня життя людей напряму залежить від того, наскільки суспільство цінує людину.

Саме такий досвід продемонстрували США. Це найбільша економіка світу, у цій країні неважливо, хто ти: людина з аутизмом, з ДЦП чи ще якоюсь хворобою, — ти будеш частиною повноцінного життя. До речі, саме у США найбільша інклюзивна спільнота у світі.

Ірина Поповська, голова БФ «Мрію жити», експертка з інклюзивності

На цьому етапі для України актуально, як ніколи, активно будувати інклюзивну спільноту. На жаль, через повномасштабну війну кількість людей з інвалідністю серед українців постійно зростає. Тому перед нами стоїть завдання усунути бар’єри для людей з інвалідністю на різних рівнях — від фізичного до ментального.

На сьогодні люди з інвалідністю в України не можуть задовольнити всі свої проблеми: ми маємо питання, починаючи, від інклюзивної освіти для дітей до складностей з пошуком роботи вже дорослих. А люди з інвалідністю хочуть бути видимими у суспільстві та нормалізованими ним.

Сьогодні поговоримо про те, як розвиток інклюзивності може покращити економічне становище держави.

Доступ до освіти

Щоб люди з інвалідністю могли себе забезпечувати, вони мають працювати. Для того щоб отримати спеціальність, потрібна освіта. Для стимулювання цього процесу треба активно підвищувати обізнаність населення з інвалідністю про навчальні можливості. З кожним роком їх стає дедалі більше.

Тему освітніх можливостей для дітей з інвалідністю після школи, а також серед дорослого населення треба популяризувати. Особливо важливий другий пункт, бо якщо дітям ще допоможуть батьки, то з дорослими все складніше. А кожна людина має усвідомлювати, що ані вік, ані наявність інвалідність не є перепоною на шляху до здобуття професії та роботи.

Це зменшить витрати бюджету, як мінімум.

Працевлаштування людей з інвалідністю

Кількість офіційно працюючих людей з інвалідністю скоротилась за останні два роки (десь на 60% осіб). На сьогодні суспільство потребує, щоб бізнес запрошував на роботу людей з інвалідністю. Щобільше, держава запровадила компенсацію за облаштування робочого місця (від 71 до 106,5 тисяч гривень).

Треба розуміти, що бізнес у більшості боїться наймати людей з інвалідністю, тому нам потрібно говорити з бізнесом на цю тему та пояснювати, чому це важливо і вигідно. Так, у нашому суспільстві більшість думає, що людина з інвалідністю постійно потребує сторонньої допомоги та не може працювати. Але це не правда.

Безбар’єрність та розбудова спільноти

Що більше людей беруть участь у житті держави, то краще розвивається її економіка. Приклад США показує, що створення спільнот, де людина може отримати підтримку та знайти однодумців, допомагає людині долучитися до суспільного життя. Такі спільноти допомагають побачити перспективи для розвитку та професіональної діяльності. Особливо важливі такі спільноти для тих, хто має інвалідність не з дитинства, адже вони допомагають повернутись людині у життя та стати корисним для суспільства.

Що стосується безбар’єрності, то існують програми з побудови інфраструктури з урахуванням потреб людей з інвалідністю. Так, на перший погляд здається, що це тільки витрати, проте безбар’єрність також допомагає людям включитися у роботу та знайти своє місце у житті, а отже, заробляти та бути активним членом суспільства, що важливо для економіки.