Історична подія. Документальний фільм «20 днів в Маріуполі» став лауреатом премії «Оскар»

Це перша українська стрічка, що отримала престижну кінематографічну нагороду

11.03.2024

Напередодні в Лос-Анджелесі завершилася церемонія вручення 96-ї премії Американської кіноакадемії. Стрічка українського режисера Мстислава Чернова перемогла у номінації «Найкращий документальний фільм».

Історична перемога

Разом з режисером на сцену піднялися Євген Малолєтка та Василіса Степаненко. Разом з Черновим вони працювали в оточеному Маріуполі.

«20 днів в Маріуполі» став першим українським фільмом, який отримав престижну нагороду американської кіноакадемії.

Команда фільму "20 днів у Маріуполі" на церемонії вручення "Оскару"

Фото: REUTERS/Mike Blake

«Я вдячний. Але напевно я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію», — промовив Мстислав Чернов зі сцени.

Читайте також: Вперше номінантами «Оскару» стали одразу три фільми, зняті жінками

Не перша нагорода для українців

Перший «Оскар» для України став історичною подією. Проте в цілому це не перша відзнака академіків, яку отримували українці. В 2006 році інженер у галузі кінотехніки Анатолій Кокуш родом із Керчі отримав два інженерно-технічних «Оскара». Так було відзначено розробку системи знімальних кранів «Каскад» та операторського крану «Авторобот». Завдяки обладнанню Койкуша зняли безліч фільмів: «Форсаж», «Титанік», «Війна світів», «Бетмен», «Код да Вінчі», «Місія нездійсненна-3», «Люди Х», «Містер і місіс Смітт», «Гаррі Поттер-2» та інших.

Анаатолій Кокуш

Анатолій Кокуш після вручення премії

Одну з легендарних статуеток у 1992 році отримав американець українського походження. Джек Пеленс народився в сім’ї українських емігрантів. Пізніше став відомим як герой вестернів, а прославився грою у фільмах «Дракула» та «Бетмен». Він переміг у номінації «Актор другого плану» за роль у стрічці «Міські піжони».

Джек Пеленс

Джек Пеленс, 1992 рік

Раніше, у 1987 році науково-технічний «Оскар» отримав Євген Мамут, який народився і працював у Харкові, а пізніше емігрував до США. Разом з трьома колегами його відзначили за проектування та розробку спецефектів до фільму «Хижак».

Євген Мамут

Євген Мамут

Ще одна колишня мешканка Харкова здобула «Оскар» у 1948 році. Варвара Карінська працювала як художник костюмів у стрічці «Жанна Д’Арк» з Інгрід Бергман у головній ролі.

Читайте також: Вперше за 20 років організатори премії «Оскар» додали нову номінацію

Долучилися до українських лауреатів

Перший «Оскар» для України режисер Мстислав Чернов отримував у класичному чорному костюмі, який спеціально для нього створив український бренд INDPOSHIV. Головним елементом піджака стала синя підкладка зі словом «Свобода» яскравого жовтого кольору.

Піджак

Важливий елемент 一 підкладка зі словом “СВОБОДА”. Фото: Indposhiv

 

«Для нас велика відповідальність створювати костюми, які одягають наші клієнти для важливих подій в їхньому житті, а коли ця подія важлива для цілої країни, то це вдвічі приємно. Сподіваюсь, що наш костюм додав Мстиславу впевненості в той вечір представляти Україну та всіх нас», 一 зазначила Катерина Возіанова, засновниця бренду Indposhiv.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram