Історія однієї евакуації: як живуть на Львівщині діти з дитбудинка «Сонечко»

21.03.2022

З перших днів війни Львівщина прихистила понад 500 дітей з дитячих будинків, з областей, які постійно під обстрілами окупантів. Діти приїжджають групами, їх супроводжують вихователі дитячих будинків. Кілька сотень дітей вже евакуювали у країни Європи. WoMo розповість про одну з таких евакуацій.

15 березня із Запоріжжя евакуювали 100 дітей віком 1-5 років з обласного дитячого будинку «Сонечко». Разом з ними виїхали 19 працівників дитячого будинку. Понад добу на потязі вони діставалися до Львова, аби звідти їх забрали до колишнього дитячого протитуберкульозного санаторію у смт Журавно. До речі, цим же евакуаційним потягом у безпечне місце виїхали також й 11 запорізьких опікунів та 16 їхніх підопічних дітей.

Довідка: Будинок дитини «Сонечко» — це медичний заклад для малолітніх дітей, позбавлених батьківського піклування і які опинилися в складних життєвих обставинах. Це найбільший Будинок дитини в Україні. Більшість вихованців «Сонечка» — це діти з особливими потребами, які потребують кваліфікованої соціально-медичної допомоги та реабілітації.

Евакуація дітей з дитбудинку «Сонечко»

«Нас їхало 100 дітей і ще їдуть діти, яких напередодні нам привезли з Маріуполя. Ми не говоримо, що війна, а кажемо, що відправилися у подорож. Чекаємо завершення війни. Україна переможе», — каже вихователька дитячого будинку «Сонечко» Вікторія Артеменко.

Вихователів виїхало дуже мало, тому для транспортування дітей з вокзалу залучали волонтерів та робили живі ланцюги. Спершу волонтери брали маленьких дітей на руки та відносили їх в автобус, потім тих, хто може йти сам. Після того, як всіх дітей посадили в автобуси, волонтери повернулися за речами.

Щоправда, без втрат не обійшлося — в однієї з працівниць вкрали багаж на вокзалі, а інша  — загубила собаку. Але і собаку, і речі вже знайшли.

Тепер уявіть лікарню радянського часу — приблизно так виглядає новий притулок для дітей. Гарячої води чи душу — тут немає. Тож дорослі як можуть миються у біде та умивальниках. Баня, яка мала б працювати, не працює. Волонтери допомогли знайти пластикові маленькі ванни для дітей, щоб хоча б вони могли митися.

Колишній дитячий протитуберкульозний санаторій у смт Журавно

Колишній дитячий протитуберкульозний санаторій у смт Журавно

За словами однієї з працівниць, перші кілька ночей доводилося спати у верхньому одязі, ледве не взуття надягати — так було холодно. Будівлею не користувалися близько півроку й до приїзду діточок не встигли прогріти. Крім цього, через те, що більшість персоналу, які наглядають за дітьми, тепер складають волонтери, то їм трохи складно впоратися з вихованцями, адже волонтери не мають профільної освіти.

Тим часом керівник служби у справах дітей львівської військової адміністрації Володимир Лис для 5 телеканалу наголошував, що до прибуття малих, з гуманітарного штабу у притулок завезли 2 тони продуктів, по потребі, запас дитячого харчування і памперсів.

За словами працівників дитбудинку, дуже допомогли волонтери, які забезпечили фруктами, напоями, білизною, рушниками тощо. Збори усього необхідного проходили у львівському готелі «Дністер».

Палата колишнього дитячого протитуберкульозного санаторі. у смт Журавно

Скільки діти разом із персоналом перебуватимуть тут — поки невідомо. Працівники дитбудинку кажуть, що ситуація має поліпшитися, адже з «Сонечка» мають евакуювати ще якусь кількість персоналу. За словами начальника служби у справах дітей ЛОВА Володимира Лиса, на сьогодні Львівщина готова прийняти ще близько 1000 евакуйованих дітей.

Частину дітей з дитбудинку не змогли евакуювати —  це інваліди, яких складно або неможливо транспортувати.