Ізабелла I: між величчю відкриттів та жорстокістю інквізиції

22 квітня 1451 року ознаменувало народження Ізабелли I, видатної постаті європейської історії та майбутньої королеви Кастилії та об’єднаної Іспанії. Її шлюб із Фердинандом II Арагонським у віці 18 років започаткував об’єднання іспанських королівств, що привело до формування однієї з наймогутніших імперій того часу. Попри родинну владу, Ізабелла відігравала ключову роль в управлінні державою.

Портрет королеви Ізабелли Кастильської у літньому віці

Це католицьке подружжя вважається національними героями Іспанії, адже вони не лише об’єднали Піренейський півострів, а й завершили Реконкісту в 1492 році, звільнивши країну від багатовікового мусульманського панування. Того ж року Ізабелла підтримала фінансування експедиції Христофора Колумба, що привело до відкриття Америки, збагачення Іспанії та змінило хід західної цивілізації.

Весілльний портрет Ізабелли та Фернанда

Проте правління католицьких королів відзначилося не лише позитивними змінами. Саме за їхньої влади іспанська інквізиція набула небачених масштабів, ставши інструментом державної поліції.

Ф. Гальєго, «Мадонна католицьких монархів» зображує Фердинанда та Ізабеллу з дітьми перед Богоматір’ю

Під приводом поширення християнства інквізиція жорстоко переслідувала єврейське та мусульманське населення, домагаючись їхнього насильницького хрещення.

Ізабелла на рік вступу на престол

Завдяки їхньому правлінню Іспанія трансформувалася з розрізнених королівств у централізовану державу з сильним монархічним контролем.

Портрет Ізабелли невідомого художника, прибл. 1490 рік

Ізабелла I була визначною постаттю пізнього Середньовіччя, хоча деякі аспекти її діяльності залишаються предметом дискусій.

Труни королеви Кастилії Ізабелли I та короля Арагона Фердинанда II у соборі Гранади