Катерина Левченко: «Найбільше українців потерпає від торгівлі людьми в Росії»

Президент міжнародного правозахисного центру "Ла Страда Україна" коментує проблему примусової експлуатації

Проблема торгівлі людьми це не тільки про сексуальне рабство , а ще й про примусову експлуатацію, жебрацтво, залучення до віськових угрупувань проти волі людини. Вже десять років як відзначається Європейський день боротьби із торгівлею людьми, проте ситуація не покращується ані у світі, ані в Україні. Чому так трапляється і чи вплинула лібералізація візового режиму на кількіть випадків торгівлі людьми, — коментує президент міжнародного правозахисного центру «Ла Страда Україна» Катерина Левченко.

Безвіз та його наслідки

Одразу зауважу, що загальна кільксть звернень до Центру у 2017 році збільшились, але, всупереч прогнозам різних фейкових ньюзмейкерів, у тому числі російських, кількість випадків торгівлі людьми з запровадженням безвізового режиму з країнами ЄС не збільшилася. Це відбулося так само, як в Молодві та Грузії, де лібералізація візового режиму не вплинула на ріст кількості випадків торгівлі людьми. Чому так? Справа в тому, що торгівля людьми можлива там, де людина почуває себе незахищеною, коли вона в іншій країні перебуває нелегально. Так часто траплялося у 90-х роках, коли люди робили собі туристичні або студентські візи, а потім, по закінченню терміну візи, залишались у країні нелегально. Тепер їх перебування — легальне, а тому вразливість до торгівлі людьми менше.

Хто, кого, як і де експлуатує

Експлуатація буває не тільки сексуальною, є примусова праця, примушування до жебрацтва та примусове залучення до військових угруповань. Найбільше наших співвітчизників потерпає від торгівлі людьми в Росії. Не дивлячись ні на що, саме туди виїжджає найбільше українських громадян на заробітки. Активізувались також країни Сходу: Китай, Японія, ОАЕ, поодинокі випадки у європейських країнах. Експертна група Ради Європи по протидії торгівлі людьми GRETA, проводячи моніторинг у 2015 — 2016 роках відзначала, що наші земляки є серед потерпілих у балканських країнах, у Польщі, Словаччині, Італії, але йдеться про 1 — 2 особи. Звісно, це тільки ті випадки, коли люди зверталися до правоохоронних органів. Ще одна тенденція: звертаються тепер не виключно жінки, а переважно жінки. Наразі, зі 100% звернень 60% надходять від жінок, а 40% від чоловіків. В самій Україні теж є випадки торгівлі людьми, часто вони стосуються іноземців, але їм важче отримати статус особи, потерпілої від торгівлі людьми, оскільки законодавство щодо іноземних громадян не синхронізовано з законодавством по протидії торгівлі людьми.

Якщо ви їдете за кордон:

1. Нікому не довіряйте свій паспорт (документи, які підтверджують вашу особистість, завжди повинні знаходитись тільки при вас). Зробіть декілька ксерокопій закордонного паспорту та візьміть їх із собою, одну копію не забудьте залишити вдома родичам або знайомим, яким довіряєте більше всього.

2. Важливо залишити вдома детальну інформацію про місце перебування за кордоном, а також інформацію про вашого знайомого, який запрошує вас, а саме: його адресу, номер телефону, вашу спільну фотографію, ксерокопію його паспорта.

3. Домовтесь з родичами про те, як будете підтримувати зв’язок. Перед поїздкою за кордон домовтесь про умовне слово, яке буде означати, що необхідна допомога (наприклад, вночі можна сказати: «Доброго ранку!»).

4. Дізнайтесь номери телефонів Посольства та Консульства України за кордоном. У випадку складної ситуації або загрози життю, необхідно звернутися за допомогою до представництва своєї країни.

5. Візьміть із собою також телефони неурядових організацій, які надають допомогу (тимчасове проживання, юридичні консультації, харчування та речі першої необхідності) людям, що опинились скрутній ситуації.

6. У випадку насильства або порушення прав телефонуйте на Національну «гарячу лінію»” з питань протидії торгівлі людьми «Ла Страда-Україна» 0800-500-335.

Якщо ви укладаєте трудовий логовір за кордоном

1. Перш за все необхідно укласти договір із фірмою про надання посередницьких послуг з працевлаштування за кордоном.

2. Уважно прочитайте цей договір. Ви маєте чітко зрозуміти та усвідомити, які послуги зобов’язується вам надати даний посередник, та що буде у випадку, коли він не надасть послуг, передбачених у договорі.

3. Після того, як ви підписали договір (контракт) з фірмою, вам запропонують укласти ще один договір (контракт) з роботодавцем.

4. (Трудова угода) контракт має бути написаний 2 мовами: українською та мовою країни, куди ви їдете.

5. У тому випадку, коли ви не все розумієте з контракту написаного іншою мовою, необхідно його перекласти. Ніколи не ставте підпис, якщо ви не розумієте значення хоча б декількох слів у контракті.

6. Контракт не повинен містити речень, які неточно описують роботу і мають розпливчастий сенс (наприклад, особа зобов’язана виконувати інші види робіт).

7. Важливо, щоб у контракті чітко вказувалися умови працевлаштування, місце роботи, час, зарплатня, мало місце медичне страхування.

8. Якщо країна, у яку працевлаштовується особа, не має з Україною ніяких договорів про співпрацю, то крім контракту, роботодавець повинен вислати запрошення. Запрошення та контракт нададуть підстави для отримання робочої візи і легального працевлаштування за кордоном.

Якщо ви збираєтесь оформити шлюб за кордоном

1. Радимо скласти шлюбний контракт. Наявність такого контракту захистить ваші інтереси впродовж шлюбу та при розлученні.

2. Якщо контракт складений іншою мовою, бажано перекласти його на зрозумілу вам мову, щоб уникнути можливих непорозумінь.

3. Не підписуйте контракт, у якому не вказуються права та обов’язки кожної із сторін під час шлюбу, а також у разі розлучення.

4. Обов’язково зверніть увагу на право опіки над дитиною у випадку розлучення.

5. Крім того, бажано проконсультуватися з приводу укладення контракту з юристом з міжнародного права. Юрист допоможе докладно ознайомитися із шлюбним законодавством у даній країні, яке може суттєво відрізнятися від українського.

За матеріалами la-strada.org.ua

— Читайте также: Каторжный труд: 28,4 миллиона женщин стали жертвами рабства