Книга Сергія Біденко «Репутаційний антистрес. Інструктор для власників і топ-менеджерів бізнесу»

Українська книга 2021 року про управління репутацією та антикризові комунікації

06.04.2021

Книга Сергія Біденко та Ірини Золотаревич — це інструктор для власників бізнесу, топменеджерів та керівників комунікаційних, HR, IT, безпекових, юридичних підрозділів компаній. 

Чарльз Дж. Фомбрун, засновник і почесний голова компанії RepTrak (раніше відома як Reputation Institute)

Передмова від Чарльза Дж. Фомбруна

Зростання вартості нематеріальних активів має цілком реальні наслідки. Адже тепер компанії повинні більше ніж будь-коли дбати про захист і страхування свого репутаційного капіталу. Саме тому вони мають зміцнювати зв’язки не лише зі своїми найпомітнішими стейкхолдерами, а й із найменшими периферійними спостерігачами в соціальних медіа. Тож компанії постійно шукають шляхів ефективної мінімізації різноманітних репутаційних ризиків, з якими вони неминуче стикнуться.
Капіталізм стейкхолдерів вимагає нового покоління керівників, які розуміють розмаїття потреб таких стейкхолдерів і здатні вміло балансувати між їхніми суперечливими очікуваннями. Ця книжка саме на часі, адже вона досліджує, як на основі криз навчитися розвивати і захищати нематеріальні активи та корпоративні бренди.

Повний текст передмови читайте у книжці «Репутаційний антистрес»

Про книгу

Добре ім’я компанії та її власника допомагає отримувати більший дохід, а погана слава — веде до фінансових збитків. Керівники багатьох українських компаній на власному досвіді переконалися, що за захист та відновлення репутації доводиться заплатити високу ціну.
Ця книжка допомагає сформувати навички системного захисту бізнесу від кризи ще до її виникнення та вміння бути стійкими й сильними під час таких випробувань.

Сергій Біденко та Ірина Золотаревич, автори цієї книжки, діляться практичними рекомендаціями з тими, хто вже має досвід репутаційних криз, і тими, хто поки що з ними не стикався.

Ті з читачів, хто вже пережив репутаційний стрес, знайдуть покроковий план побудови захисту від нових криз. Тим, кого криза ще не спіткала, ця книжка допоможе створити власну систему реагування на репутаційні ризики й кризи та знайти способи протидіяти їм.

Це видання стане антистресовим помічником для власників, керівників та спеціалістів українських компаній, які розуміють важливість створення і розбудови ділової та персональної репутації.

Уривок. ІНФОРМАЦІЙНІ АТАКИ: ЯК ЇМ ПРОТИДІЯТИ

Репутаційний кейс 

Улітку 2020 року розпочався скандал за участю Джоан Ролінґ, авторки книжок про Гаррі Поттера. Все почалося з коментарів Ролінґ в її твітері щодо статті, в якій ішлося про створення рівноправного суспільства «для людей з менструацією». Письменниця в жартівливій формі висловила свою думку з цього приводу, наголосивши на тому, що ці люди— це жінки. Лише один твіт Ролінґ зробив її одночасно головною феміністкою та основним трансфобом планети. Суспільство розділилося на тих, хто підтримує письменницю, та тих, хто відверто її критикує, цькує й бойкотує. Серед тих, хто звинуватив Ролінґ у трансфобії, були актори — виконавці головних ролей у фільмах за її книжками та студія Warner Bros., яка випустила кінофраншизу про Гаррі Поттера. Транс-активісти спробували захопити хештег #Ickabog, під яким діти викладають свої люстрації до однієї з книжок Ролінґ, і стали постити під ним зображення порнографічного характеру. Водночас у соцмережі поширився хештег #IStandWithJKRowling («Я на боці Джоан Ролінґ») для тих, хто підтримує письменницю. У вересні 2020 року публікація нової книжки Джоан супроводжувалася новою хвилею критики авторки. Трендом твітеру став хештег #RIPJKRowling («Спочивай з миром, Джоан Ролінґ»). Сама ж письменниця залишається вірною своїм переконанням і не зважає на критику. Маючи 14,3 мільйона читачів у твітері й знаючи свій вплив та роль у суспільстві, Ролінґ свідомо обстоює власну позицію. Через кілька днів після першого твіту англійка виклала на персональному сайті статтю, в якій детально пояснила свою позицію. Публікацію вже проголосили феміністичним маніфестом, який об’єднав жінок у всьому світі. Авторка неодноразово підкреслювала солідарність із трансгендерами. Вона розповіла, що останніми роками читала багато книжок, блогів і наукових робіт гендерних спеціалістів та медиків. Вона запевнила, що «точно знає», у чому відмінність між трансгендерами та чоловіками й жінками. Ролінґ пояснила, що поважає право кожного трансгендера жити так, як йому комфортно. Цей кейс цікавий і використаними сучасними технологіями для інформаційних атак, і тим, як Джоан Ролінґ не тільки захистила свою позицію, а й перевела дискусію на вкрай чутливу тему з площини хейту в площину конструктиву та нової якості.

У сучасному світі, де домінують комунікаційні інструменти соціальних мереж, інформаційні атаки стали звичним явищем для бізнесу та окремих осіб.

Атаки на вашу компанію і репутацію неминучі. Особливо, якщо ви зростаєте. Заздрість, ревнощі, образа та інші емоції, прагматичні цілі конкурентів чи рейдерів здатні завдати збитків вашому бізнесу та зашкодити вашій репутації.

Часто компанія або особа ігнорують інформаційні атаки, бо вважають, що їхня репутація говорить сама за себе. Але з часом негативна інформація накопичується, кількість переходить у негативну якість, і клієнти можуть почати вірити, що правдивою є версія, яку розповідають ваші опоненти.

Інформаційна атака— це заплановані дії з використанням конфіденційних даних або недостовірної, перекрученої інформації з метою впливу на поведінку, вчинки, рішення об’єкта атаки.

У цьому розділі йдеться лише про випадки, коли негативна інформація поширюється ініційовано і має ознаки системної роботи із залученням професійних комунікаційних та медійних ресурсів. Мета таких дій ініціатора— отримати конкретну вигоду від атаки на компанію чи особу.

Інформаційні атаки найчастіше розпочинаються з: 

  • витоку конфіденційної/внутрішньої інформації; 
  • вкидання та розповсюдження негативної (правдивої або недостовірної) інформації ззовні;  • появи інформаційного приводу, який дозволяє актуалізувати негативні для об’єкта атаки обставини

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ІНФОРМАЦІЙНОЇ АТАКИ 

Одночасна поява в інформаційному просторі цілої низки негативних матеріалів, які: 

  • містять компромат на особу й/або компанію, доступ до яких обмежений; 
  • прямо або опосередковано спрямовані на знищення або серйозну дискредитацію репутації компанії чи особи;
  • використовують невдоволення людей якоюсь проблемою/ситуацією, що об’єктивно існує; 
  • апелюють до широких верств суспільства; 
  • містять однакові або схожі заголовки, ліди та формулювання; 
  • опубліковані/передруковані з посиланням на сайти-медіакілери; 
  • розміщені на сайтах-медіакілерах у більшій кількості, ніж на звичайних інформаційних ресурсах.

Власники та керівники бізнесу зазвичай дуже емоційно реагують на інформаційні атаки. Вони щодня вкладають у свою справу серце та душу, тому відчувають тривогу і гнів у зв’язку з поширенням неправдивої чи некоректної інформації, яка стосується їх самих чи компанії.

Це зрозуміло, оскільки багато хто з бізнесменів прямо асоціює себе із підприємством як зі справою свого життя. І якщо на стратегічному рівні такий асоціативний зв’язок є важливим та впливовим позитивним чинником, то у кризових ситуаціях він може завдати великої шкоди.

АЛГОРИТМ ПРОТИДІЇ ІНФОРМАЦІЙНИМ АТАК АМ 

  • Комунікувати. Не мовчати. Бути відкритим, демонструючи власну силу. 
  • Інформувати. Давати ключову відповідь на ситуацію один раз. Оновлювати інформацію за потреби. Бути чесним. 
  • Посилювати. Залучати амбасадорів і стейкхолдерів компанії для публічної підтримки. 
  • Уникати. Не допустити втягнення в «дискусії» з ініціатором інформаційної атаки та його прихильниками. Вони завжди використовують власний провокативний стиль висловлювання й термінологію, яка має на мені зашкодити опонентові. 
  • Не контратакувати. Ігнорувати власні емоції, діяти раціонально. Не витрачати сил та ресурсів на дії, які не приносять користі.

Про авторів

Сергій Біденко

Експерт з комунікацій з 20-річним досвідом інформаційних проектів для бізнесу і політичних структур. Консультант власників і топ-менеджерів українських і міжнародних компаній з питань стратегічного управління репутацією. Засновник і керівник комунікаційної компанії Bayka.agency, спеціалізація якої — створення антикризових проектів і репутаційного контенту.

Області діяльності клієнтів: IT, промисловість, банківські та фінансові послуги, управління нерухомістю, FMCG, консалтинг, освіта, видавнича справа та інші. Крім роботи над антикризовими і репутаційними проектами, Сергій Біденко створює власні пісні. 2020 він випустив міні-альбом «Десятки», який можна прослухати на різних музичних платформах, в тому числі Spotify, Apple Music, Soundcloud.

 

Ірина Золотаревич

Консультантка й коуч провідних політиків та підприємців, викладачка програм MBA та міжнародних відносин, екс­пертка з питань масштабування, стратегічних комунікацій та управління репутацією.

У 2016–2018 роках — радниця Прем’єр­міністра Украї­ни (координувала комунікаційні кампанії та донорську до­помогу міжнародних партнерів, спрямовані на просування реформ), долучилася до створення єдиного бренду України — Ukraine NOW, ініціювавши роботу над ним у квітні 2017 року.
Авторка п’ятикрокової моделі масштабування особисто­сті та бізнесу. Магістр соціології. Має диплом CIPR. Навчалася за програмою Stanford University.

 

 

Купити книгу тут

Новини партнерів