Книжковий вішлист: Рекомендації затятих читачок до Чорної п’ятниці

24.11.2022

Цього тижня стартує Чорна п’ятниця — найбільший річний розпродаж буквально всього. Книжки — речі першої потреби, адже і наш психологічний стан, і відключення електроенергії потребують розумного контенту, який можна завжди мати у доступі. Книгарні та видавництва пропонують спокусливі акції, а ми разом з національною книжковою платформою Yakaboo зібрали рекомендації відомих книголюбів про те, що варто придбати під час знижок.

Ірина Говоруха, письменниця

Придбання книг — це завжди свято. Передчуття, передсмак та очікування великого задоволення. Це інтелектуальне та естетичне насичення. Відпочинок. Віддушина. Втіха. Найближчим часом планую придбати «Il giardino dei fiori segreti» Кристини Кабоні (завжди подобалися сімейні історії), «The Runaway Children» Сенді Тейлор (з тієї ж причини) та «Зимівля. Цінність відпочинку й усамітнення у скрутні часи» Кетрін Мей. Останню — з причини прийдешньої зими, яка обіцяє бути однією з непростих. Уперше купуватиму книги під час Чорної п’ятниці. Враховуючи скрутні часи, для багатьох людей нова книга перетворюється на розкіш. Тому в пригоді стають саме такі сприятливі дні.

Оксана Хмельовська, головна редакторка культурно-видавничого проєкту «Читомо»

Хоча зараз я читаю переважно дитячі книжки, на інші майже не вистачає часу й ресурсу, втім, порекомендую для дорослих дуже хороші, але й нелегкі.

Книжка «Ти наче камінь їла» польського репортажиста Войцеха Тохмана — це ніби історія про нас тепер, хоча насправді про війну в Боснії та Герцеговині 1992–1995 років. Жанр репортажу — це факти, цитати, портрети, максимальна правда, без вигадки. Читаєш про викрадені унітази, підвіконня, каструлі, з’їдених домашніх тварин, масові поховання і жорстоку тупість і нечутливість сербів і розумієш, що в агресорів, убивць і ґвалтівників методи не змінюються. Припускають, що у майже чотирирічній війні загинуло від 100 000 до 200 000 осіб, а понад два мільйони людей були змушені покинути свої домівки.

Я знала вже кілька років, що готується новинка Рона Кеппса «Як писати про війну» («Смолоскип», 2022), але не знала, що вона буде такою актуальною. Книжка розрахована передусім на військових, чинних і колишніх, і розкриває не лише універсальні питання художнього письма, як-от час і простір, персонаж, тема, точка зору, побудова діалогу та епізоду, зачин і кінцівка, але й такі особливості, як виписування воєнного досвіду та робота з травмою. 

Через проєкт «Ще один день війни» ми говоримо про важливість щоденників та закликаємо людей більше писали щоденників і ділилися своїми спогадами про ці жахливі події. Як це робити краще, ви здізнаєтеся у книжці «Як писати про війну».

Марта Госовська, перекладачка

Найкраще, на що можна обернути «папірці», себто гроші, це на інші «папірці», себто книжки. Обов’язково куплю «Покоївку» Ніти Проуз. Я почала перекладати цю книжку ще до повномасштабної війни, а продовжила у пʼяти країнах, в які мене закинула доля опісля. То був мій переклад-порятунок. Сподіваюся, для вас це буде читання-порятунок. Моллі, покоївка у фешенебельному пʼятизірковому готелі, не вміє знайти спільну мову зі світом, бо він для неї занадто хаотичний, крикливий і незрозумілий. У цій книжці є все для затишку. Хоча б на декілька годин. А ви таки не відкладете книжку, поки не довідаєтесь, хто ж там убивця.

У кошик покупок також потрапить «Сходження до сучасної Росії: Нічого правдивого й усе можливо» Пітера Померанцева від видавництва Yakaboo Publishing. Власне, я цю книжку купую вже вдесяте англійською на подарунки фанатам великої і загадкової російської душі, балетів та хрипливих бардів, які рвуть душу і струни гітари. І вам раджу запастися на подарунки, якщо ви вже стомилися читати лекції про «хто є хто і що з цим робити».

Тетяна Касьян, авторка книжки «Про що мовчать», укладачка «Довідника безбар’єрності», авторка подкасту «Потрошку»

Є кілька книжок, які мені дуже хочеться мати у своїй бібліотеці. Перша — «Емоційні гойдалки війни». Автор, психотерапевт Володимир Станчишин, пише, що будь-яка емоційна реакція є нормальною відповіддю на ненормальні обставини війни, але річ у тім, що після перемоги ці емоції можуть бути спрямовані не на зовнішнього ворога, а на пошуки ворогів всередині. І треба бути до цього готовим та читати подібні книжки.

«Правила будинку сидру» — ще одна з книжок, які я хочу придбати. Автора Джона Ірвінга називають одним із найкращих оповідачів «великих історій». Події відбуваються у дитячому будинку, там піднято багато тем: зрада, війна, життя дітей, у яких немає батьків, насильство… Книжка не нова, є навіть екранізація 1999 року, за адаптацію сценарію Ірвінг навіть отримав «Оскар». Це ще одна причина, чому мені хочеться мати цю книгу.

Уляна Пчолкіна, громадська діячка, керівниця зі стратегічного розвитку ГО «Група активної реабілітації»

Я вже склала список книжок для придбання у Чорну п’ятницю. Зараз мене як ніколи цікавить історичний контекст та наша боротьба за незалежність. Адже у школі нам зовсім іншу історію викладали, а сьогодні я розумію, як працює пропаганда та викривлення історичних фактів. Ми маємо вивчати шлях нашого народу.

«За лаштунками імперії. Есеї про українсько-російські культурні відносини» Віри Агеєвої. Я взагалі рекомендую лекції та роботи пані Віри, бо вона дуже чітко пояснює, що зараз відбувається та яке історичне підґрунтя  цих подій. Про цю книгу є чудовий огляд на каналі «Палає» від Яни Брензей та Емми Антонюк.

«#МояУПА» Любові Загоровської — це книга, де зібрано 39 розповідей, які проймають наскрізь, про людей, які або воювали в УПА, або допомагали українській повстанській армії боротися за незалежність України сто років тому. 

Дара Корній, письменниця

Де брати силу, аби бути міцним тилом? Мій рецепт — книжки. Тому напередодні Чорної п’ятниці, коли наші відважні українські видавці, бо видавати новинки під час війни — то мужній вчинок,  обов’язково робитимуть для читачів гарні знижки, я раджу вам придбати декілька таких світлих історій. 

«Срібна стріла» Лева Гроссмана — фентезійна історія про захопливі пригоди 11-річної дівчинки Кейт та її брата Тома. Кейт на свій день народження отримує незвичайний подарунок — потяг «Срібна стріла». Діти сідають на нього і вирушають у захопливу мандрівку в далекі краї, час від часу зупиняючись на чарівних залізничних станціях. У книжці багато світлих пригод і, звісно, добро завжди перемагає.

Звісно, власні книги радити не дуже скромно, та все ж я насмілюся порадити і свої. Це історія «Чому розквітає папороть», в якій йдеться про пригоди 12-річного Петруся Лелеченка, який відправляється напередодні Купайла у ліс шукати квітку папороті,  та історія «Як Петрусь Коляду рятував», в якій пригоди Петруся продовжуються вже у зимовому лісі. Цього разу Петрусь має врятувати Різдво. І в першій, і в другій книжці допомагають хлопцеві добрі істоти, духи дому, лісу, води. Шкодять — лихі.  Доля світу залежить від мужності дванадцятирічного Петра, а ще від вправності та мудрості його друзів.