книга

Книга Behind Blue Eyes: вийшла збірка фотографій, зроблених дітьми у прифронтових і деокупованих селах України

Книга «Behind Blue Eyes» зібрала фотографії, зроблені дітьми в прифронтових і деокупованих селах України. Всі кошти з продажу книг спрямують на розвиток творчих активностей та здійснення мрій дітей у регіонах, де працює проєкт. 

Книга — це фотоархів світлин, а також спогади та роздуми команди. «Behind Blue Eyes» є підсумком експедицій благодійного проєкту до 19 селищ на Півночі, Півдні та Сході України у 2022-2024 роках. Вона дає змогу читачам дізнатися більше про Behind Blue Eyes і побачити світлини, які не були опубліковані раніше. 

«Мені б дуже хотілося, щоб ця книга дала змогу читачеві подивитися на дітей не очима дорослого, а очима друга. Мені б хотілося, щоб люди побули на нашому місці та зрозуміли, чому варто слухати дитину, варто її поважати, чому дитина — це не просто жертва війни зараз. І ще раз звернули увагу на своїх дітей, на всіх дітей», — Наталка Сосницька, програмна менеджерка проєкту Behind Blue Eyes

Формат та оформлення книги — символічні. Вона кишенькового розміру, зручно лежить в руці дорослого. Таким чином вона створює відчуття мініатюрності та причетності до чогось крихітного, дитячого. Книга має відкритий корінець та зшиток паперових сторінок, перша з яких і виконує функцію обкладинки. На ній зібрані думки команди проєкту про мету книги.

Про фотографії

У книзі опублікували понад 200 світлин, які зробили діти за два роки проєкту. Більшість сторінок персоналізовані. Вони окремо показують відзняту плівку кожної дитини із зазначенням імені, віку та локації. Мініатюрні кадри розташовані відповідно до хронології їх появи. Тож читач побачить і вдалі, й невдалі знімки, без будь-якого редагування. Деякі фото виведені на повну сторінку чи розворот для підтримки сюжету і візуального супроводу до текстів. 

Наприклад, у книзі є фото 11-річної Валі з села Лукашівка, Чернігівської області, які вона зробила у квітні 2022 року. Саме з подорожей до Лукашівки починався Behind Blue Eyes, а Валя була серед перших, хто отримав одноразову плівкову камеру. Серед її робіт можна побачити вже відоме фото зі жменею кульбаб на тлі неба — ця світлина стала символом проєкту. 

Дитячі мрії та роздуми

Доповнюють книгу вішлісти, які стали важливим компонентом кожної з експедицій. Щоразу повертаючи плівкові фотоапарати команді для проявлення, діти віддавали також коротенькі рукописні списки своїх мрій. У них — про косметику та чохли на телефони, про бажання не чути вибухів і закінчення війни, про електросамокати, бажання стати художником та вивчити корейську мову.

«Ці діти не піддають сумніву своє майбутнє, своє місце в ньому, свої бажання, можливо навіть реалістичність їх здійснення. Тобто це для них аксіома, і це дуже потужно, дуже надихає, »Артем Скороходько, співзасновник проєкту Behind Blue Eyes

У збірці знайшлося місце рефлексіям і міркуванням кожного з учасників проєкту. Вони поділилися тим, що для кожного з них означає Behind Blue Eyes, розповіли про експедиції, звідки з’явилися ідеї з плівкою та вішлістами, як вони відповіли б на запитання, які зазвичай самі ставлять дітям під час запису подкастів — про мрії, улюблені заняття та майбутнє. Пряма мова оформлена кольоровим маркуванням кожного зі спікерів, завдяки чому можна відрізнити їхні «голоси» впродовж всієї книги.

Завершується «Behind Blue Eyes» низкою фотографій неба, адже саме воно чи не найголовніший об’єкт кожної дитячої плівки. Придбати книгу «Behind Blue Eyes» можна на сайті.

Гроші з продажу книг спрямують на розвиток творчих активностей та здійснення мрій дітей у деокупованих та прифронтових регіонах України. 

Нещодавно проєкт Behind Blue Eyes презентував документальну стрічку «БЛИЩИК. ПІВДЕНЬ» про фестивалі творчості для дітей, які цьогоріч пройшли вперше на прифронтовій Миколаївщині.