Коаліція жінок у журналістиці: у 2022 році у світі вбили найбільшу кількість медійниць за п’ять років

У 2022 році було вбито найбільшу кількість журналісток за п’ять років. Іран став першою країною у світі за кількістю ув’язнених медійниць, а у Туреччині правозахисники зафіксували щонайменше 150 випадків тиску на журналісток з боку державних інституцій. Про це йдеться у щорічному огляді свободи преси «Рік мужності і революції» Коаліції жінок у журналістиці (The Coalition For Women In Journalism).

У звіті наголошують, що у 2022-му CFWIJ задокументувала вбивства 12 журналісток. Це найбільша кількість жінок-журналістів, убитих за один рік, з 2017-го, відколи Коаліція почала документувати факти насильства щодо журналісток у всьому світі. Чотири вбивства сталися у Мексиці, три в Україні (українки Олександра Кувшинова, Віра Гирич та росіянка Оксана Бауліна), два у Палестині та по одному в Іраку, Чилі та Афганістані.

Після початку масових протестів в Ірані, які стали відповіддю на смерть 22-річної Махси Аміні після її затримання поліцією моралі, кількість ув’язнених журналісток у світі зросла на 64%. За п’ять років це найбільша кількість ув’язнень, зареєстрована за один рік. Хоча деяких журналісток згодом звільнили, щонайменше 104 медійниці досі перебувають у в’язницях. З них 64 заарештували у 2022 році.

В Ірані за рік ув’язнили 25 журналісток. Тож загальна кількість ув’язнених у країні журналісток зросла від 10 до 35. Щонайменше п’ятьох із них згодом звільнили.

«Ці арешти тривають досі. Журналісти в Ірані повідомили нам, що до затримання та допиту за ними часто стежать невідомі», — йдеться у звіті.

До того ж журналістки, які висвітлюють події в Ірані, навіть ті, які перебувають поза межами країни, піддаються організованому інтернет-тролінгу. Торік року CFWIJ зафіксувала щонайменше 12 таких випадків.

У самому Ірані в багатьох регіонах заблоковано доступ до Інтернету, що унеможливлює отримання правдивої інформації.

 В Афганістані через утиски прав жінок угрупованням «Талібан», яке у 2021 році захопило владу в країні, у 2022 році CFWIJ евакуювала та допомогла понад 450 журналістам, жінкам-лідерам та активісткам виїхати з країни в безпечне місце.

Також таліби минулого року депортували з Афганістану двох медійниць — журналістку VICE Ізобель Юнг та фотографку і незалежну репортерку Стефані Глінскі, яким не дозволили працювати в країні. А австралійську журналістку Лінн О’Доннелл допитали та змусили вибачитися за свої публікації про примусові шлюби жінок і дівчат із командирами «Талібану», погрожуючи не випустити з Афганістану.

У листопаді таліби заарештували журналістку та правозахисницю Заріфу Якубі. Вони зірвали пресконференцію, на якій було оголошено про створення Афганського жіночого руху за рівність, і довільно заарештували журналісток та активісток, яких потім вивезли у невідоме місце.

У Туреччині впродовж січня-грудня 2022 року коаліція зафіксувала 150 випадків порушень щодо журналісток. Щонайменше 50 жінок зіткнулися з судовим переслідуванням, тоді як 47 зазнали нападу з боку поліції або прихильників держави. Загалом кількість затриманих у країні журналісток за останній рік зросла на 27%.

25 жовтня Туреччина за один день перемістилася з п’ятого на третє місце в рейтингу країн від CFWIJ за кількістю ув’язнених журналісток у 2022 році. Тоді поліція затримала 11 журналісток, влаштувавши рейди після ухвалення владою нового «закону про дезінформацію». Серед затриманих було сім жінок, шістьох ув’язнили. Станом на 31 грудня минулого року в ув’язненні у Туреччині залишаються 17 журналісток.