британські жінки
Фото: The Guardian

Кохання під прикриттям: британські жінки роками жили зі шпигунами, не знаючи правди

12 Березня 2025

Деякі британські жінки роками перебували у стосунках із чоловіками, які виявилися шпигунами під прикриттям. Вони стануть героїнями документального фільму, який анонсувало The Guardian. Історії британок, чиї життя були зламані державними агентами, стануть центральною темою цього розслідування.

У період з 1968 до 2010 року приблизно 139 таємних агентів шпигунили за членами лівих політичних об’єднань, а деякі використовували жінок для прикриття. Середня тривалість операцій становила чотири роки, протягом яких агенти грали роль закоханих партнерів. За інформацією The Guardian, принаймні 25 офіцерів перебували у романтичних та сексуальних стосунках із жінками, які працюють у цих партіях. Четверо з них навіть встигли завести дітей.

Хелен і Джон

Хелен була членкинею однієї з партій, вирішувала соціальні й екологічні питання. У 20 років дівчина познайомилася з Джоном Баркером і закохалася у нього. Вони почали жити разом, планували одружитися й купити будинок за містом, мріяли про дітей. Пізніше Хелен згадувала, що «раніше не відчувала такої сильної любові ні до кого».

Джон і Хелен були щасливі. Проте згодом чоловік став поводитись дивно. Він сказав Хелен, що любить її, але не може продовжувати стосунки через те, що йому потрібно розібратися у собі. Він зникав на якийсь час і з’являвся знову, поки вони остаточно не розлучилися. Лише через 18 років Хелен дізналась, що її коханий працював під прикриттям, шпигуючи за нею та її колегами з політичної партії.

«Джон Баркер — людина, яку я любила, людина, з якою я планувала провести залишок свого життя, не існувала. Його ніколи не було», — каже Хелен.

Джон Дайнс (справжнє ім’я Баркера) згодом заявив, що ніколи не любив Хелен. Він просто використав її для зміцнення своєї легенди та збору інформації про лівих протестувальників.

Елісон і Марк

Елісон, також ліва активістка, п’ять років жила з чоловіком, якого знала як Марка Кессіді. Жінка познайомила його із сім’єю, проте його родичів ніколи не бачила. Марк розповідав про те, що батько загинув в автокатастрофі, а з матір’ю були погані стосунки. Але він, як і Дайнс, виявився шпигуном. І Елісон була для нього не більш ніж джерелом інформації.

Якось Марк раптово заявив, що страждає від депресії і вирішив поїхати до Німеччини. Потім Елісон пригадала, що якось знайшла у Кессіді кредитну картку на чуже ім’я. Жінка найняла приватного детектива, який допоміг їй з’ясувати правду.

Ліза і Марк

Інша активістка Ліза Джонс шість років зустрічалася з Марком Кеннеді, який теж виявився не тим, за кого себе видавав. Ліза почала підозрювати це у 2010 році, після того як під час їхньої спільної поїздки до Італії знайшла в автомобілі документи на інше ім’я.

Після викриття Кеннеді у 2011 році спливли десятки інших імен, що спричинило громадський резонанс. Під час тривалих судових процесів британські жінки звинувачували чоловіків, які незаконно їх використовували. Особи більшості звинувачених встановили, а їхні дії визнали незаконними.

Документальний фільм обіцяє детально показати, як упродовж 42 років британські спецслужби використовували кохання як інструмент стеження.