Компенсації від держави сім’ям військовим та переселенцям: як їх отримати

17.08.2022

Сотні тисяч українських військовослужбовців та військовослужбовиць понад п’ять місяців захищають Україну. Стільки ж людей вимушено покинули свої домівки та переїхали в інші міста чи за кордон. 

Уряд затвердив виплату компенсацій сім’ям загиблих військових та переселенцям. Які наразі виплати здійснюються державою та як їх отримати, читайте у матеріалі.

Виплата сім’ям загиблих військових

Право на отримання 15 мільйонів гривень одноразової допомоги родинам загиблих військових, які боролися проти окупантів, починаючи з 24 лютого 2022 року, забезпечує Постанова Кабміну №168 від 28 лютого. Адвокат Андрій Новак у коментарі Українській правді повідомив, що на цю допомогу можуть розраховувати не лише члени сім’ї загиблого захисника, але й особи, які перебували на його утриманні Це, зокрема, батьки, дружина/чоловік, які не одружилися вдруге; діти, які не мають і не мали своїх сімей; діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти.

Раніше Конституційний суд, ухвалив рішення, що членами сім’ї військовослужбовця є дружина (чоловік), діти та батьки. При цьому діти вважаються членами сім’ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні.

Особам, які хочуть отримати грошову допомогу від держави, необхідно довести приналежність до кола сім’ї загиблого військового у судовому порядку в рамках окремого провадження. Так само потрібно діяти особам, які перебували на утриманні військового, каже адвокат.

«Це може бути або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджує факт перебування заявника на утриманні особи, або рішення суду, отримане в рамках порядку окремого провадження. У такому разі слід подавати заяву до суду про встановлення юридичного факту, що людина перебувала на утриманні у загиблого», – підкреслив Новак.

Спочатку родина має отримати свідоцтво про смерть. Потім треба звернутися до командира військової частини з проханням надати:

  • витяг з наказу про виключення загиблого зі списку особового складу військової частини;
  • документ, що свідчить про причини та обставини загибелі військового;
  • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

Командир військової частини має зібрати і передати родині загиблого вказані документи у 10-денний термін. При цьому Новак попереджає, що на практиці усе залежить від людського фактору: документи можуть як затримувати, так і видати достатньо швидко.

Після отримання документів від командира військової частини необхідно звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП) і написати заяву про виплату одноразової грошової допомоги, додаючи отримані документи. Крім уже зазначених витягів та свідоцтв, необхідно додати наступні:

  • копію свідоцтва про смерть військового;
  • копію лікарського свідоцтва про смерть;
  • копії сторінок паспорта отримувача одноразової допомоги з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації;
  • копію свідоцтва про народження загиблого (для виплати допомоги батькам);
  • копію свідоцтва про шлюб (для виплати дружині);
  • копію свідоцтва про народження дитини (для виплати дітям);
  • копію рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).

Усі копії завіряють у ТЦК СП, який приймає документи для виплати одноразової допомоги, після чого у 15-денний термін їх направляють до Департаменту соцзабезпечення Міноборони.

Спеціальна Комісія з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, отримавши документи, має протягом 30 днів ухвалити рішення про призначення компенсації або про відмову у виплаті.

У  разі схвального рішення документи, розглянуті Комісією, має затвердити міністр оборони України. Лише після цього кошти для виплати компенсації у розмірі 15 млн гривень перерахують на рахунок Командування Сухопутних військ ЗСУ, а уже звідти на рахунки членів сім’ї загиблого через обласні ТЦК СП.

Якщо членам сім’ї загиблого відмовили виплачувати компенсацію у розмірі 15 млн гривень, то це рішення можна оскаржити у суді.

Андрій Новак попереджає, що процедура отримання грошової допомоги може розтягнутися на кілька місяців. Строк на звернення за одноразовою грошовою допомогою становить три роки з моменту смерті військового. Компенсація розподілятиметься порівну між кожним членом сім’ї.

Також члени сімей, у яких на фронті загинув військовослужбовець, мають право на отримання грошової допомоги на проведення похорону та спорудження пам’ятника. Наразі передбачена виплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів станом на дату загибелі військового (зараз – 13 000 гривень). Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися із заявою до органів місцевого самоврядування.

До заяви додаються такі документи:

  • паспорт та ідентифікаційний код особи, яка звертається за допомогою;
  • свідоцтво про смерть військового;
  • копії документів, що підтверджують ступінь спорідненості заявника та загиблого;
  • копія документа, що підтверджує участь військового у бойових діях (довідка з військової частини про обставини загибелі або повідомлення про загибель захисника, що надходить рідним від військкомату).

Якщо місцева влада раптово відмовляється виплачувати грошову допомогу членам сім’ї загиблого, що передбачена на похорон, то таке рішення можна оскаржити у суді.

Розмір компенсації буде залежати від відомостей, що міститимуться у документі про обставини загибелі військового, який є одним із основних для отримання грошової допомоги. Якщо захисник загинув під час виконання обов’язків військової служби, брав участь у реальних бойових діях, перебув на фронті, то у такому разі його близькі та рідні мають право на повну виплату в обсязі 15 млн гривень.

Водночас, якщо військовий загинув під час виконання у період проходження військової служби, то обсяг компенсації, на яку можуть розраховувати члени його родини, становитиме 500 прожиткових мінімумів.

Виплата сім’ям військових, що вважаються зниклими безвісти

У цьому разі рідні військового також можуть розраховувати на компенсацію, але процедура буде тривати значно довше, бо для цього треба окремо звернутися до суду, аби військового визнали загиблим. Суд може визнати зниклого безвісти військового загиблим не раніше, ніж через шість місяців з того моменту, коли він зник безвісти у зв’язку з воєнними діями або після двох років від дня закінчення воєнних дій.

Про зникнення безвісти військового членів його родини також має повідомляти відповідальний за роботу з особовим складом військової частини.

Звертатися з документами до військкомату із запитом на отримання одноразової грошової допомоги члени сім’ї можуть тоді, коли отримають рішення суду, що проголошує військового померлим. Таке рішення замінятиме свідоцтво про смерть.

Рідні та близькі військових, які вважаються зниклими безвісти та/або перебувають у полоні, мають право отримувати його грошове забезпечення у повному обсязі з моменту зникнення.

«Тобто не тільки ставку, але й додаткове забезпечення, яке, відповідно до постанови Кабміну від 28 лютого №168, становить 100 тисяч гривень на місяць. Грошове забезпечення рідні військового можуть отримувати до тих пір, поки його не визнають загиблим у судовому порядку або поки його остаточно не виключать зі списків особового складу військової частини», – пояснив адвокат.

За його словами, отримувати виплати можуть:

  • дружина або чоловік військовослужбовця, за їх відсутності – повнолітні діти, які проживають разом із ним;
  • законні представники (опікуни або піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їхнього віку) військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка);
  • особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця, або батьки військовослужбовця (за відсутності дружини або чоловіка та дітей).

Для отримання грошових виплат членам сім’ї необхідно звернутись до командира військової частини з заявою та копіями документів:

  • паспорта;
  • довідки про реєстрацію місця проживання (якщо такої інформації немає в паспорті);
  • ідентифікаційного номера;
  • свідоцтва про шлюб (якщо є);
  • свідоцтва про народження дітей (якщо є).

Рішення про виплату чи відмову у виплаті грошей командир військової частини має ухвалити протягом 15 днів. Якщо у виплаті відмовили, можна оскаржити це рішення в суді.

Виплати переселенцям від держави

Людям, які вимушено покинули домівки через війну, але перебувають в Україні, держава обіцяє виплачувати щомісяця 2 тисячі гривень на дорослого та 3 тисячі гривень дитині. За даними Мінсоцплітики на 28 червня уряд вже виплатив 2,3 млн переселенців понад 17 млрд грн фінансової допомоги.

На виплати можуть розраховувати:

  • громадяни, які покинули домівки через бої чи оточення населеного пункту;
  • люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій;
  • українці, чиє житло зруйноване, пошкоджене або непридатне для проживання через обстріли чи бої.

В останньому випадку, щоб отримати виплату, треба подати заявку на відшкодування. До речі, навіть переселення в межах населеного пункту через зруйноване житло є підставою, аби отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) і претендувати на ці виплати.

Для того, щоб отримати виплату від держави треба, щоб ваш населений пункт був у переліку, який затверджує Міністерство з питань реінтеграції. Це повний список місць, де ведуться бої, або вони оточені чи тимчасово окуповані. Документ постійно оновлюється.

Людині треба зареєструватися на новому місці і подати заявку на статус ВПО. Це можна зробити офлайн у ЦНАПі, відділі соцзахисту. Окрім документу, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, можуть знадобитися додаткові папери. Наприклад, якщо в паспорті немає даних про реєстрацію, можна пред’явити військовий квиток, трудову книжку або документи на квартиру чи будинок.

Подати заявки на статус внутрішнього переселенця й на отримання грошей можна й онлайн, в додатку «Дія». Для цього знадобиться картка єПідтримки, яку також можна оформити онлайн. Міністерство радить оновити застосунок, аби працювали всі послуги. Після треба обрати послугу «одержання статусу ВПО». Система запитає актуальну адресу та попросить вказати геолокацію, аби її підтвердити.

Важливо: статус ВПО і всі соціальні виплати можна втратити, якщо ви поїхали з місця тимчасової реєстрації. Протягом 10 днів треба повідомити про переїзд: подати нову заяву в орган місцевої влади або заявку через портал «Дія». Якщо ж цього не зробити, виплати скасують, а ті, що встигнете отримати безпідставно, доведеться повернути.

При цьому близько 250 тисяч переселенців так і не отримали обіцяну грошову допомогу від держави. Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук наголошує, що причин того, що переселенці могли не отримати обіцяну допомогу, дві: люди реєструвалися як ВПО у «Дії», а «Дія», у свою чергу, не передала на органи соцзахисту всі необхідні дані або документи не були оформлені правильно. У такому разі треба подзвонити на гарячу лінію 1548.

Новини партнерів