Квітка Цісик: голос, що об’єднав Україну та Америку

64 роки тому у місті Нью-Йорк народилася неперевершена американсько-українська співачка Квітка Цісик, відома також як Кейсі Цісик. Її голос, що звучав у численних теле- та радіорекламах, став впізнаваним для мільйонів людей. Проте, справжнє захоплення публіки викликали її альбоми з українськими народними піснями. Співачка мріяла відвідати Україну, але через щільний графік та подальшу боротьбу з раком молочної залози, її мрія не здійснилася. Цісик пішла з життя у 1998 році. Її творчість залишається актуальною й сьогодні, а на її день народження, 4 квітня, традиційно проводяться благодійні концерти, кошти з яких спрямовуються на підтримку жінок, які борються з онкологічними захворюваннями.

Квітка Цісик вражала своїм універсальним талантом, виконуючи пісні в різних жанрах: джаз, рок, блюз, кантрі та опера. У 1997 році вона записала пісню “You light up my life”, яка стала саундтреком до однойменного фільму.

Попри те, що “Оскар” за найкращий саундтрек отримала інша виконавиця, яка заспівала цю ж пісню пізніше, Квітка не здалася й успішно розвивалася в рекламному бізнесі, протягом майже 20 років будучи незмінним голосом рекламних роликів компанії “Ford”.

Як донька українських емігрантів, вона завжди пам’ятала про своє коріння і прагнула зробити свій внесок у розвиток української культури.

Підготовка до запису альбому “Два кольори” була дуже ретельною. Її чоловік, Ед Ракович, виступив у ролі продюсера та звукорежисера, зібравши найкращих оркестрових музикантів Нью-Йорка. Джек Кортнер створив вишукані аранжування. Альбом був записаний у Clinton Recording Studios, одній з найкращих студій США, де також працювали Мадонна та Джордж Бенсон. Її сестра Марія грала на фортепіано, а мати Марія слідкувала за правильністю української вимови.

Композитор Кирило Стеценко згадує, що це був спільний проєкт талановитих людей, які бачили у Квітці незвичайну особистість, обдаровану Богом. Едвард Ракович також це усвідомлював, тому вони вирішили створити цей дорогий проєкт, всупереч комерційній невигідності.

Кирило Стеценко вперше почув альбом Квітки у 1980-х роках і був вражений її талантом. У 1990 році він переїхав до США, маючи намір познайомитися з нею. У 1991 році його запросили до студії Clinton, де він мав змогу поспілкуватися з Квіткою. Співачка виявилася дуже скромною і щирою.

Українці вперше дізналися про Квітку Цісик завдяки ведучій Національного радіо Галині Бабій. На початку 1990-х років вона отримала в подарунок платівку співачки, а згодом Кирило Стеценко поділився з нею записом інтерв’ю з Квіткою. На Українському радіо вийшли дві програми, присвячені творчості співачки.

Син Квітки, Ед молодший, вивчає українську мову та активно бере участь в українсько-американській громаді. Він планує популяризувати творчість своєї матері в Україні. Алекс Гутмахер, колишній одеський музикант і американський продюсер, також робить свій внесок у збереження пам’яті про Квітку. Він дізнався про співачку у 2006 році й був вражений її талантом. Він вважає, що його місія – розповідати про Квітку, адже її ім’я допомагає рятувати життя завдяки мобільним мамографам “Квітка”.

Щороку в день народження Квітки в Національній опері проходить концерт, а зібрані кошти спрямовуються на придбання мобільних мамографів.