Лаґом. Шведські секрети щасливого життя: 10 лайфхаків з книжки Лоли Екерстрьом

Шведська відповідь хюгге

27.03.2024

Лола Акінмаде Екрестрьом

Спокійні люди, чарівні казки, прості й практичні речі, надійні взаємини — для багатьох все це і є Швеція. Як нам зрозуміти принципи щасливого життя шведів? Добре, що у нас є проникливий інсайдер — американка нігерійського походження Лола Екерстрьом.

Лола Акінмаде Екрестрьом переїхала з батьками до США у віці 15 років, де отримала спочатку диплом магістра інформаційних систем в Університеті Меріленда, а згодом дістала грант на навчання у Оксфорді. У 2006 році вона з чоловіком переїхала до Швеції. Зараз Лола — журналіст, фотограф, мандрівниця та письменниця, володарка відзнак за матеріали про подорожі та локальну культуру, автор блога про життя та туристичні принади Стокгольма.

Філософський принцип достатності та доречності

Лаґом — це не просто слово, це сама суть того, що означає бути шведом та жити як швед. Це таємниця, в якій криється пояснення шведського стилю життя, що характеризується соціальною свідомістю, помірністю та цілісністю. Якщо випарити справжню сутність лаґому до його істинної суті, то він означатиме прагнення ідеальної рівноваги у житті, яка, при застосуванні до всіх його аспектів, може навчити нас діяти природним способом, що не вимагає особливих зусиль.

Емоційність та культура

Коли справа стосується стримування емоцій, лаґом набуває форми помірності без екстравагантності. Лаґом не закликає вас бути холодними, апатичними чи антисоціальними. Скоріше, він нагадує вам про свого ближнього. Отже, хоча як іноземець ви можете постраждати від тієї місцевої специфіки, взаємодії та прийняття, але стриманість шведів пояснюється бажанням забезпечити недоторканність вашого персонального простору і не завдавати вам незручностей своєю присутністю.

У кожного свій лаґом, своя ідеальна рівновага, тому на груповому рівні лагом має темний виворіт, який не тільки передбачає конформізм, але й забороняє людині приносити в групу свій індивідуальний рівень лаґому. Людини не повинно бути занадто багато чи занадто мало, до того ж вона не має вважати себе кращою за інших у групі. (…) Проте, слово «лаґом» ніколи не означало «посередній» чи «нейтральний». Лаґом прагне означати ідеал у якійсь певній ситуації.

Шведський сніданок

Коли справа стосується споживання їжі, лаґом набуває форми помірності, а не обмеження чи застереження, як можна було б очікувати. (…) Лаґом чітко простежується в дії, коли мова йде про шведський сніданок. Його два будівельні блоки — це скибки зернової випічки та молочні продукти. Ми покриваємо перший блок — хліб — скибками сиру, м`ясною нарізкою, болгарським перцем, печінковим паштетом, солодкими маринованими огірками, вареними яйцями — і це лише кілька прикладів. Згодиться усе, що є в холодильнику і що можна порізати скибками чи намастити. Другий блок — молочні продукти — посипається мюслі, кашами та свіжими ягодами. Така концепція сніданку вимагає менше часу на приготування вранці і дозволяє робити його більш чи менш поживним залежно від того, скільки шарів додатків ви покладете на свій хліб чи у свою миску.

Щоденний ритуал фіка

Шведське слово «fika» найчастіше перекладають як «перерва». Згідно з даними Міжнародної організації кави, Швеція входить в число країн, де споживають найбільшу кількість кави в світі. Тому фіка — це освячений часом ритуал у шведському суспільстві. Вважається прийнятним робити перерву на фіку до трьох разів на день. (…) За даними Шведського інституту, пересічний швед споживає на рік 316 булочок з корицею. Але при цьому поширеність зайвої ваги у дорослих у Великій Британії становить 24,7% проти 11,8% у Швеції.

Доступна якість для кожного

Культура харчування побудована на відкритості та доступності, зменшує потребу у надмірному споживанні та накопиченні, тому що пересічний швед знає, що може отримати те, що йому потрібно, будь-коли.

Свята

Основні продукти на «шведському столі» — фрикадельки, копчений лосось, солоний оселедець, картопля та міні-сосиски, — здебільшого лишаються незмінними стравами на різних сезонних святах. (…) Позбувшись зайвих варіантів та незрозумілих альтернатив, тобто, опинившись перед обмеженим вибором, ми можемо позбутися не тільки небажаного стресу та заощадити, але й зосередитись на підвищенні якості того, що нам справді потрібно.

Добробут

Кожна людина у Швеції має можливість прожити своє життя найбільш здоровим способом, і уряд розглядає це як основоположне право на добробут. Швеція прагне досягти цього, забезпечивши доступ до медичних та стоматологічних послуг, що дуже добре субсидуються (для дітей та підлітків вони безплатні), та доступної, поживної їжі, а також незабруднених води, повітря і природних ресурсів. (…) Щонайменше п`ять тижнів відпустки — це стандарт для всіх працівників. Оплачувана декретна відпустка складає 480 днів.

Сила слова «ні»

Шведи дуже прямолінійні, коли справа стосується виконання додаткових обов`язків. Вони відразу дадуть взнаки, можуть вони щось зробити, чи ні. Ніяких вам ходінь околяса, ніякого вагання чи докорів сумління, особливо на роботі. (…) Це допомагає виправдовувати очікування та звільняє нас на емоційному рівні, тож ми можемо продовжити рух своїм індивідуальним шляхом лаґому.

Краса і мода

Старе шведське прислів`я вчить: «Не буває поганої погоди, буває поганий одяг». (…) Це означає перемогу підготовки та практичності над бажанням причепуритись. (…) Стокгольмський тиждень моди, який проводиться кожної зими, повною мірою демонструє мінімалістичний та елегантний шведський стиль з чіткими лініями та багатошаровістю. Джинси і сорочка з довгим рукавом і, можливо, светр вже давно вважаються ідеальним офісним дрес-кодом.

Створення гармонії вдома

Декорування будинків за принципом лаґому означає використання особистих речей, емоційних деталей та естетичних елементів, які роблять нас щасливими або приносять задоволення. (…) Лагом спонукає нас впустити в свої оселі гармонію, уникаючи безладу та знаходячи баланс між практичністю та дорогими нашому серцю реліквіями. Чудово, якщо один предмет виконуватиме одночасно обидві ролі — функціональну та сентиментальну. Усе інше, що не підпадає під ці категорії, можна вважати надлишковим та зайвим.

Робота і бізнес

Шведів привчили завжди бути у стані готовності. (…) Готовність вимагає планування. То ж не дивно, що звичка планувати все належним чином увійде у ваше повсякденне життя, в якому непідготовленість може зруйнувати якийсь проєкт чи навіть знищити цілу компанію. (…) Хоча загальна відповідальність за проєкт переноситься на команду в цілому, лаґом змушує кожного відчувати особисту відповідальність за свою роботу. Таким чином лагом намагається зберегти довіру до вас та вашої надійності. Якщо ви схибите, команда може взяти вашу помилку на себе, але вони більше не довірятимуть вам.