Дні стають коротшими, а ночі довшими — це ідеальний час для читання, глибокого занурення у цікаві історії та несподівані сюжети. Книжкова оглядачка, літературна критикиня і піар-менеджерка видавництва Vivat Олена Лисенко підготувала добірку книжок, які задовольнять найрізноманітніші читацькі смаки.
У добірці можна знайти і легкий та затишний ромком, що підніме настрій, і «високу полицю», читати яку наважуються не всі. Відзначені Букерівською премією романи тут органічно сусідять із новинками, що захоплюють душевністю чи хвилюють саспенсом. Є книжки, які порушують теми інклюзивності та сексуального насильства над неповнолітніми. Про кожну з них авторка розказує у добірці.
«Нора змінює сценарій» Аннабель Монаган
Милий і смішний ромком про сценаристку, від якої пішов чоловік-нарцис. Головній героїні Норі наче й легше без нього, але всі навколо лише співчувають їй. На її плечах опиняються двоє малих дітей і один старезний будинок. Хоча, відверто кажучи, раніше вони теж були на ній, а заразом ще й чоловік-нероба, який витрачав її гроші.
Нора у відчаї пише сценарій на основі реальних подій і… о диво! Його знімають у Голлівуді. А частину сцен спеціально приїжджають зняти на території будинку Нори і в її затишному чайному будиночку, де вона зазвичай пише сценарії.
Її колишнього Бена грає найгарячіший чоловік Голлівуду Лео Венс. А потім просить залишитися у її чайному будиночку і трохи пожити «нормальне життя» звичайних людей. За це він пропонує Норі кругленьку суму і вона погоджується, бо гроші не бувають зайвими.
Проте вже дуже швидко стає очевидно: вона закохалася. І він, схоже, теж. Вони живуть як повноцінна сімʼя, діти його люблять і приймають. Нора забуває про домовленість і гроші. А Лео робить дещо обурливе і страшне, аж поки не настає фінал. Тільки тоді читачі дізнаються, що сталося між Лео і Норою насправді, хто винний у місяцях мовчання і чи можуть вони бути разом далі?
Цей роман не лише про безтурботне кохання, він про зневіру людей середнього віку, які помилково вважають, що все найкраще вже відбулося у минулому. Він переконує, що людина має право бути щасливою. Цей роман про материнство і спроби балансувати між «хороша мама» і «кохана жінка», а разом з цим бути справжньою професіоналкою своєї справи, яка може й «Оскар» виграти, якщо захоче.
«Служниця» Фріда Мак-Фадден
Культовий трилер від відомої авторки Фріди Мак-Фадден, книжки якої регулярно потрапляють у список бестселерів. Міллі Келловей має не найкраще минуле, але мріє почати нове життя, заробити гроші і жити спокійно та чесно. Їй щастить — неймовірно багато сімʼя Вінчестерів бере її на роботу служницею в будинку.
Ніна Вінчестер — трохи дивна жінка з якимось біполярним розладом, її маленька дочка — справжній демон, але Міллі впорається з нею. А ось Ендрю Вінчестер — ідеальний чоловік і батько. А ще він дуже красивий, і Міллі, яка багато років не мала стосунків, просто тане від його поглядів і випадкових доторків.
Найгірше у цьому будинку — горище, де розташована нова кімната Міллі. Будь-яке приміщення краще, ніж маленька машина, де останні місяці жила головна героїня. Але замок на дверях ззовні кімнати і дивно пошкрябані, наче нігтями, двері лякають.
Міллі не має іншого вибору, тому починає працювати у цій родині. Ніна перетворює її життя на пекло, постійно випробовує її терпіння і звинувачує у тому, чого Міллі не робила. Зрештою дівчина починає прислухатися до того, що відбувається у цьому будинку вночі і стежити за своєю господинею. Правда, яка відкриється у кількох останніх розділах роману, для когось може не стати чимось неочікуваним, а когось вона неабияк шокує.
Цю історію незабаром екранізують, тому у вас ще одна причина прочитати книжку. Ви зможете порівняти екранізацію з романом.
«Завтра, завтра, завтра» Ґабріель Зевін
Герої цієї книжки закохані у компʼютерні ігри, тому самі починають їх створювати. Окрім того що їх поєднує спільне захоплення, є ще й дитяча історія знайомства, яку не вийде назвати дуже приємною. Діти зустрічаються у лікарні. У Сейді тут старша сестра, у якої діагностували рак. У Сема — розтрощена нога, бо він потрапив в автокатастрофу, внаслідок якої загинула його мама. Лише завдяки безтурботним джойстикам їм вдається забути про страшні реалії свого життя. Але Сейді припускається помилки, яка на довгі роки зруйнує чи то заморозить їхню дружбу.
Випадкова зустріч у метро змушує їх почати спілкуватися знову і наважитися не просто грати ігри, а розробляти всесвіти, які будуть захоплювати усіх любителів компʼютерних ігор.
Якщо ви подумали, що це історія про любов, то помилилися. Це історія про інклюзивність, толерантність і прийняття іншості, допомогу тим, хто її потребує, і справжню дружбу, яка мусить витримати найстрашніші перешкоди.
У цій книжці є багато складних і подекуди табуйованих тем. Авторка говорить про насилля і теракти. Вона аналізує їх крізь призму відчуттів жертв, проте не ззовні, а зсередини. Так можна відчути, як людина порається з наслідками чужих злочинів і чи може повністю відновитися після актів тероризму. І, попри все, це дуже світла книжка, яка доводить, що високі цінності можуть долати зло.
«Моя темна Ванесса» Кейт Елізабет Расселл
Книжка, яка вихопить вас з реальності на довгі години, наче захопливий трилер. Але ця історія не захоплива, а страшна, бо оповідає вона про стосунки вчителя і його юної учениці.
Ванесса живе своє звичайне життя: ходить на неулюблену роботу, курить траву, живе у постійному безладі і час від часу спілкується зі своїм колишнім вчителем. Останні кілька років він до неї не навідується, адже їй вже за 30 і вона для нього «застара». Він любить 15-річних дітей. Однією з таких була сама Ванесса.
Паралельно з трагічною буденністю її сьогодення розгортається історія її навчання у приватній школі, де вона й зустріла його — вчителя, наставника, чоловіка. Він переконав її, що вона особлива, тому він торкається її ніг, поки інші учні працюють за своїми партами. Він дає їй читати «Лоліту» й інші книжки, які можуть нагадати дівчинці їх самих.
А вона, закрита і без близьких друзів, не просто піддається на його провокації, а вважає себе винною у всьому, що сталося. Ванесса-доросла ходить до психолога, але не розказує про свого вчителя Джейкоба Стрейна. А Ванесса-дитина вірить, що у них з цим чоловіком може бути майбутнє.
Лише після заяв інших дітей з цієї ж школи і звинувачення вчителя у домаганнях Ванесса починає розбиратися, що ж з нею сталося у 15 років і чи хотіла вона того, що з нею зробив її вчитель?
Ця книжка дуже складна і неприємна. Усвідомлювати, що у світі є багато злочинців, які намагаються розбещувати дітей, огидно і боляче. Проте говорити і міркувати про це на широкий загал — частина боротьби і можливість допомогти мовчазним жертвам.
«Сім місяців Маалі Алмейди» Шехан Карунатілака
Як і анонсувала, розказую про лауреата Букера 2022 року. Автор народився на Шрі-Ланці, тому книжка повʼязана саме з нею. Крім романів, Шехан пише рок-пісні, сценарії та історії подорожей.
Ця книжка непроста. Автор поєднує метафізичні вірування, реальну громадянську війну 1990 року і додає трохи філософії: життя після смерті, призначення людини, поняття хорошого і поганого громадянина.
Головний герой, фотограф Маалі Алмейда, прокидається у якомусь холі готелю. Для нього це не нова ситуація, адже він любить часом пуститися берега. Проте цього разу щось не так, адже за стійкою реєстрації його зустрічає жінка, яку колись убили, а він зробив її фото для якогось медіа.
Та вбита пояснює йому, що він теж мертвий і має лише 7 місяців (за людськими вимірюваннями) і 7 ночей (за вимірюваннями духів), щоб знайти своє тіло і вбивць та відправитися до Світла.
Маалі починає розслідування. Він бачить свою маму і коханого чоловіка — так, у книжці є ЛГБТІК+ тема, пора прийняти це як норму демократичного суспільства. Проте чи зможе і чи захоче Маалі скористатися своїми фотографіями, щоб допомогти рідним і своїй країні? І чи зможе він достукатися до світу живих? Читайте у романі.